JAK POMÓC KOTU PRZETRWAĆ GORĄCE DNI

Jak zapewne sami wiecie upał potrafi zmęczyć każdego. O ile my ludzie sami decydujemy o sobie i mamy możliwość np. pójść na basen czy kupić sobie loda to nasze zwierzaki polegają wyłącznie na naszej pomocy. To jak nasz kot znosi gorące dni zależy od wielu czynników. Jakie warunki panują w mieszkaniu, jaką ma okrywę włosową, w jakim jest wieku i stanie zdrowia ?

Akurat koty mieszkające w moim rodzinnym domu to szczęściarze. Nie odczuwają tak bardzo ciepła ze względu na predyspozycje budynku do pozostawania chłodnym w letnie dni. Niestety my z Saszką gotujemy się w naszym mieszkanku na ostatnim piętrze. Jeśli też macie ten sam problem zobaczcie na poniższe sposoby.

 

Jak schłodzić kota?

 

1. Najważniejszy punkt- kot musi mieć zapewniony stały dostęp do wody ( miseczki, fontanny, wodopoje w zależności od upodobań kota). Wodę uzupełniamy na bieżąco.

2. Dolewanie wody do jedzonka. Nakładając mokre jedzonko do miseczki dolewamy trochę wody i mieszamy tworząc coś na kształt ,,zupki”.

3. Schłodzenie pomieszczenia przez odpowiednią wentylację, zasłonięcie w dzień rolet czy zasłon, zostawienie dostępu do płytek podłogowych.

4. Zostawienie dostępu do łazienki. To zwykle najchłodniejsze miejsce w domu. Sasza uwielbia np. wylegiwanie się w najlepiej jeszcze wilgotnej wannie 🙂

5. Włączenie klimatyzatora lub wentylatora ( ostrożnie jednak z kierowaniem strumienia zimnego powietrza na zwierzaka, bo można go zawiać).

6. Zwilżanie kota wilgotną ściereczką.

7. Przykrycie kota wilgotną ściereczką. Przynosi to zdecydowaną ulgę w szczególnie gorące dni.

8. Zachęcenie kota do zabawy przy użyciu wody np. piłeczki lub nakrętki powrzucane do miseczki z woda, lodowe kostki w misce.

9. Unikanie wyjść z kotem w najbardziej gorące godziny w ciągu dnia. Jeśli mamy taką możliwość zaplanujmy wizytę u weterynarza z rana lub pod wieczór.

10. W sklepach zoologicznych dostępne są do kupienia maty chłodzące wypełnione żelem chłodzącym lub watą chłodzącą. Można spotkać też miski chłodzące wodę.

11.Nie zapominajmy też o kotach wolno żyjących i innych zwierzakach. Wystawmy miseczkę z wodą w ustronne miejsce koło domu czy bloku i pamiętajmy o jej uzupełnianiu.

 

  

 

 

 

A jak Wasze koty znoszą upały i jakie macie sposoby na przyniesienie im ulgi ? 

 

 

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close