Suplementy w diecie BARF
Suplementy są obowiązkowym elementem prawidłowej diety BARF. Mięso, które kupujemy w sklepach, czyli tak zwane mięso przemysłowe nigdy nie będzie miało takich samych wartości, jak to pochodzące od zwierząt żyjących na wolności. Ponadto kot w naturze konsumując swoją ofiarę, nie zjada wyłącznie mięsa, ale również pozostałe elementy zdobyczy. Dlatego też tak ważne jest, przy układaniu przepisów na BARFne mieszanki, stosowanie odpowiednich suplementów, aby nie dopuścić do niedoborów w diecie.
*BARF (Biologically Appropriate Raw Food) oznacza Biologicznie Odpowiednie Surowe Pożywienie. Jego początki przypadają na lata 80, kiedy australijski weterynarz, doktor Iana Billinghurst zaczął badać przemysł gotowych karm dla zwierząt i zauważył problemy zdrowotne wynikające z ich podawania. Więcej o BARfie przeczytasz tutaj.
Dla zdrowego, dorosłego kota będziesz potrzebował 10 podstawowych suplementów, które omówię w dzisiejszym wpisie: żółtka, taurynę, olej rybny suplementujący wit. D, olej dostarczający kwasy Omega 3, algi, drożdże browarnicze, suplement żelaza, witaminę E, suplement wapnia oraz sól. Oprócz tego w niektórych sytuacjach możesz włączyć też inne suplementy np. czystek, spirulinę, MSM, czy kolagen.
Wymienione wyżej i inne suplementy dla kotów znajdziecie w internetowym sklepie ze zdrową żywnością dla zwierząt – Furtastic.pl (z kodem rabatowym KOTUSZKOWO5 – otrzymacie 5% rabatu)
Suplementy w BARFnym Kalkulatorze
Najpopularniejsze firmy produkujące BARFne suplementy dla zwierząt to: BARFeed, Game Dog, Lunderland, Meatlove, i Pokusa. Rynek jednak wciąż się zwiększa i pojawiają się też nowi producenci.
Podczas przygotowań BARFnego przepisu dla kota, korzystając z kalkulatora (wpis o kalkulatorze i jego pobieraniu: tutaj) w poszczególnych rubryczkach wybierasz suplementy z listy. Nie zawsze jednak wszystkie firmy są dostępne. W takim przypadku możesz samodzielnie dodać konkretny produkt, jeśli znasz jego szczegółowe parametry.
Kalkulator sam dopasowuje ilości suplementów. Pamiętaj, żeby po każdym z nich, wcisnąć przycisk Dodaj. Po dodaniu wszystkich suplementów sprawdź przepis. Zwróć szczególną uwagę na: wapń/fosfor i ich stosunek, sód/potas i ich stosunek, żelazo, miedź, jod, taurynę oraz witaminy A, D i E.
Żółtka jaj
Określane są mianem multiwitaminy. Żółtka są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych i witamin (A,D, E i K oraz witaminy z grupy B, głównie B2). Ponadto zawierają żelazo i fosfor, są też źródłem lecytyny i luteiny. Możesz korzystać, albo ze świeżych żółtek (kurzych, kaczych, przepiórczych, indyczych…) albo z żółtek suszonych. 1 żółtko kurze rozmiar M = 8 g żółtka suszonego. W kocim BARFie zwykle daje się 1 żółtko kurze na kg mięsa z podrobami.
Tauryna
Jest to niezbędny aminokwas, który musi być przyjmowany z pokarmem. Pełni funkcję neuroprzekaźnika,
jest przeciwutleniaczem, wpływa na pracę siatkówki i serca. FEDIAF podaje minimum tauryny dla kotów dorosłych 0,2% na 100 g suchej masy karmy. Taurynę trudno jest przedawkować, nadmiar wydalany jest z moczem. Przed dodaniem jej do mieszanki, należy rozpuścić ją w wodzie.
W przepisach używasz małych ilości- wystarczy Ci małe opakowanie (dla 1-2 kotów)
Suplementy Witaminy D
Jako suplement witaminy D możesz wykorzystać:
- tran z wątroby dorsza – witamina D
- olej z dzikiego łososia – omega 3 + witamina D
Pamiętaj, żeby podczas zakupu oleju zwracać uwagę na skład i opakowanie. Producent powinien deklarować dokładną zawartość witaminy D oraz innych witamin i kwasów Omega. Butelka nie powinna przepuszczać światła. Po otwarciu opakowania zużyj produkt w ciągu 3 miesięcy, olej możesz także zamrozić. Bogatym źródłem wit.D są również owcze serca.
W przepisach używasz małych ilości- wystarczy Ci małe opakowanie (dla 1-2 kotów)
Suplementy Omega 3
Do wyboru masz olej:
- z łososia
- z kryla
Kwasy tłuszczowe Omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Do tej grupy należą m.in kwasy EPA, DHA, które są dla kociego organizmu źródłem energii oraz składnikiem błon komórkowych potrzebnych do rozwoju siatkówki i tkanki nerwowej. W BARFie musisz samodzielnie wyliczyć zapotrzebowanie swojego kota na EPA, które wynosi dla zdrowego osobnika 20-40% EPA na kilogram masy ciała/na dzień.
W przepisach używasz większych ilości- lepiej kup duże opakowanie
Suplementy jodu
W diecie BARF jod suplementuje się algami brunatnymi (Ascophyllum nodosum). Uwaga spirulina to nie jest to samo, co algi. Pamiętaj koniecznie, żeby sprawdzać zawartości jodu, w konkretnej partii kupionych alg i w razie potrzeby modyfikować parametry w BARFnym kalkulatorze. U kotów z nadczynnością tarczycy rezygnuje się z alg w mieszankach.
W przepisach używasz małych ilości- wystarczy Ci małe opakowanie (dla 1-2 kotów)
Suplementy witamin z grupy B
Witaminy z grupy B suplementuje się w BARFie drożdżami browarniczymi (Saccharomyces cerevisiae). Drożdże browarnicze wpływają pozytywnie na okrywę włosową, podnoszą odporność organizmu oraz są naturalnymi probiotykami. Oprócz tego wpływają na sprawność funkcjonowania układu nerwowego. Nie zdziw się, że drożdże mogą mieć u różnych producentów zróżnicowany kolor od jasnożółtego po pomarańcz. Nigdy natomiast nie podawaj kotu drożdży żywych (takich jak kupujesz dla siebie w sklepie spożywczym).
W przepisach używasz większych ilości- lepiej kup duże opakowanie
Suplementy żelaza
Do suplementacji możesz wykorzystać:
- suszoną hemoglobinę wołową lub wieprzową
- tabletki z hemoglobiną wieprzową
- świeżą krew np. wołową, kaczą, gęsią
Hemoglobina jest w kocim BARFie suplementem podstawowym. Jeśli korzystasz ze świeżej krwi możesz ją mrozić, uważaj tylko, żeby, nie miała w swoim składzie dodatku octu. Suszoną hemoglobinę najlepiej zalać jest wodą, zostawić do napęcznienia i po 15-20 minutach zmiksować. Smak hemoglobiny/świeżej krwi bywa dla cześci kotów trudny do zaakceptowania. Dlatego też warto przy pierwszej mieszance nie dodawać jej do całości, tylko sprawdzić reakcję pupila i w razie czego wprowadzać stopniowo.
W przepisach używasz większych ilości- lepiej kup duże opakowanie
Suplementy witaminy E
Witamina E to grupa związków określanych mianem tokoferoli. Rozpuszcza się w tłuszczach. Witamina E wykazuje działanie antyoksydacyjne, jest silnym przeciwutleniaczem. Warto wspomnieć też, że wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wzroku i wspiera utrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu.
Witaminę E można podawać w formie kapsułek Tokovit albo w proszku (BARFeed). 1 kapsułka odpowiada 1 miarce (340 mg).
Suplementy wapnia i fosforu
Suplementem wapnia i fosforu jest mączka kostna. Uważaj na mączkę mięsno-kostną. Ma za dużo białka przy małym udziale fosforu.
Wapń i fosfor są głównymi składnikami mineralnymi kości. Zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Nadmiar fosforu może być czynnikiem ryzyka przewlekłej choroby nerek. Wytyczne FEDIAF na minimalne normy dla fosforu zmieniają się przy aktualizacjach, obecnie wynoszą: kocięta 0,84% sm, koty 0,26% sm. W związku z tym:
- DO 12 MIESIĄCA (u kociąt)-suplementujemy mączkę kostną
- U KOTÓW DOROSŁYCH-w zależności od wyników, ale uogólniając nie suplementujemy
- U KOTÓW NERKOWYCH-bezwzględnie nie suplementujemy
Suplementy wapnia
Głównym zadaniem suplementu wapnia jest równoważenie nadmiaru fosforu w surowym mięsie, wykorzystywanym w diecie BARF. Możesz wybrać jeden z poniższych suplementów:
- mączka ze skorupek jaj – dla zdrowych kotów
- cytrynian wapnia – przy podwyższonym pH moczu, dla alergików
- węglan wapnia – dla zdrowych kotów, dla kotów z problemami nerkowymi
- (opcjonalnie) wapno z alg – dla zdrowych kotów, dla alergików
W przepisach używasz większych ilości- lepiej kup duże opakowanie
Suplementy sodu i potasu
Możesz skorzytać z soli:
- himalajskiej
- morskiej niejodowanej
- kłodawskiej niejodowanej
Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie
Leave a Reply