Czy Bozita to dobra karma?

Kartoniki Bozita, pewnie kojarzycie? Do wpisu o Bozicie skłoniły mnie liczne komentarze, zachwalające tę karmę. Znam od lat, ale nigdy nie kupuję. Jej popularność w Polsce w dalszym ciągu jest duża. Może przez to, że dostępna w wielu sklepach zoologicznych i często reklamowana na wystawach. Czy jest się jednak czym zachwycać?

Poniżej kilka komentarzy, jakie dostałam odnośnie tej karmy.

,,U nas sprawdza się bozita ma dobry skład i cena co do jakości adekwatna .”

,, Większość karm marketowych, też za nimi nie przepadam i unikam jak ognia. Ale niedawno odkryłam bozite i jestem zachwycona tą karmą, uważam ze ma dobry skład i smakuje mojemu kotu. Ktoś się wypowie na jej temat? “

,,U nas kotka zajada się tylko i wyłącznie karma bozita . Marketowki jej w ogóle nie podchodzą i tez maja wątpliwy skład nie to co bozita . Jest z produktów najwyższej jakości .”

Znalezione obrazy dla zapytania bozita logo

Bozita to szwedzka firma, która rozpoczęła produkcję karm dla zwierząt w 1903 r. Od tego czasu znacznie zwiększyła swoje zasięgi. Firma chwali się, że ich produkty są wolne od GMO, a mięso, z którego korzystają pozbawione podawanego w innych państwach hormonu wzrostu.

Bozita mix smaków

Karma mokra w kartonikach 190.g

cena: ok. 4 zł

*uwaga każda to miks kurczak, wieprzowina, wołowina

  • kitten
  • indoor&sterylised
  • outdoor&active
  • diet&stomach
  • hair&skin

Karma mokra w kartonikach 370 g

* cena ok 5 zł

* uwaga smak z opakowania to tylko mały dodatek np. 6%, reszta to kurczak i wieprzowina

a) sos

  • łosoś
  • krewetki
  • kurczak
  • renifer
  • królik

b) galaretka

  • królik
  • wołowina
  • łosos
  • rak
  • makrela
  • indyk
  • jagnięcina
  • kaczka

Analiza kartonik z sosem (wołowina)

Bozita wołowina

Skład: Kurczak, wołowina (6% w kawałku), wieprzowina, węglan wapnia, koper, drożdże (β-1,3/1,6-glukany 0,01%).

Dodatki odżywcze: Witamina A 2000IE, witamina D3 200IE, witamina E (octan all-rac-α tokoferylu) 12 mg, tauryna 700 mg, siarczan miedzi(II), pentahydrat 7,5 mg, tlenek manganu(II)/tlenek manganu(III) 2 mg, siarczan cynku, monohydrat 36 mg, jodan wapnia, bezwodny 1 mg.

Skład analityczny: Białko 7,5%, tłuszcz 5%, włókno surowe 0,5%, popiół surowy (minerały) 2% (w tym wapń 0,35%, fosfor 0,3%, magnez 0,02%), wilgotność 83%.

Bozita dla kota w sosie

  • kurczak+wołowina+wieprzowina brak procentowo rozpisanych mięs, brak podanych części zwierząt. Kurczak, czyli co? Mięso mięśniowe czy dzioby i pióra?
  • * przykład dobrej rozpiski składu: Gussto wołowina: 70% Wołowina (w tym ok. 2/3 mięso mięśni i serca, ok 1/3 wątroba, i płuca) różnicę widać gołym okiem
  • 93% mięsa w kawałku: większość opakowania to sos lub galaretka
  • tauryna 700 mg: za mało, spełnia minimum w karmie bytowej, ale za dobrą ilość uznaje się 1000-1500 wzwyż
  • masa sucha: (100%- wilgotność) = 17%

  • wapń 0,35
  • fosfor 0,3
  • stosunek wapnia do fosforu 1,16 (idealny stosunek około 1,15

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pusty-mały.png

Dlaczego więc Bozita nie jest dobrą karmą i nie występuje w karmach polecanych w żadnych plikach?

Odpowiedź jest prosta: bo nie znamy jej składu. Ogólniki typu kurczak, wieprzowina nic nam nie mówią. Co więcej pokazują, że producent nie ma się czym pochwalić, skoro nie zdecydował się wypisać procentowej zawartości mięs i wyszczególnić ich części.

Odnośnie składu rozmawiałam też z przedstawicielem. Niestety poza marketingowymi hasłami i opowieściami o szwedzkim dbaniu o jakość nie dostałam żadnych konkretów. W takim razie dalej nie wiadomo, ile w Bozicie jest mięsa i czy to w ogóle mięso.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

14 komentarzy

  1. Kot Warszawski

    15 września 2019 at 07:48

    W pełni się zgadzam, o tej karmie nic w zasadzie nie wiemy i bardzo dobrze, że uświadamiasz ludzi 🙂

  2. Anna

    27 października 2019 at 21:54

    A jakaś alternatywa za Bozitę? Chetnię bym dawała moim coś innego, ale nie chcą. Próbowałam na prawdę dużo puszek. Mielonki im zadne nie podchodzą. Niestety saszetki też nie kazda. Jedynie RC i pudełkowa Bozita. Oczywiście wiem, że nie są one dobre. Ale coś muszą jeść.

    1. Nika

      28 października 2019 at 14:02

      Przestawianie to trudny proces, ale bardziej dla nas niż dla kotów. Czujemy się winni i szybko zniechęcamy. A tu chodzi o długie i zdrowe życie naszych zwierząt, warto zawalczyć. Jest przynajmniej 10 sposobów zmiany kociej diety http://kotuszkowo.pl/przestawianie-kota-na-nowa-karme/
      Można zacząć od polewania dobrej karmy sosem z karmy Bozita.

  3. GPR

    22 lutego 2020 at 15:31

    Jaka jest alternatywa dla Bozity? tzn do 2zł/100g w sosie?
    Niestety kot nie lubi karm bezsosowych typu Macs a nie jest mój i nie da sie przetłumaczyć rodzicom że powinni go przestawić. Gdybym nie kupował Bozity to jadłby Gourmet Perle lub jeszcze gorzej np Miamor.

    1. Nika

      23 lutego 2020 at 15:44

      Witam. Zawsze można spróbować używać sosu z Bozity lub wyciskanych sosów typu Miamor do powolnego przestawienia kota na właściwą karmę. Proces przestawaiania może potrwać długo, ale nie ma co się poddawać i zniechęcać. Jak sam pan zauważa sosy występują niestety w słabych karmach. Bozita i Butchers na pewno będą lepszym wyborem niż np. Gourmet, Vitakraft, Benek itd.

  4. Natalia Gryglewicz

    7 czerwca 2020 at 15:36

    Na stronie zooplusa jest dość obszerny opis tej karmy, np.
    Indoor & Sterilised:
    kurczak (90% w kawałkach), wieprzowina, węglan wapnia, drożdże (ß-1,3/1,6 glukan, 0,01%), L-karnityna (0,001%).
    Indoor & Sterilised:
    Dodatki dietetyczne:
    witamina A (2.090 j.m./kg), witamina D3 (209 j.m./kg), witamina E (13 mg/kg), miedź [siarczan miedzi (II) pentawodny] (1,2 mg/kg), mangan [II-III tlenek manganowy] (1,9 mg/kg), cynk [siarczan cynku, monohydrat] (14 mg/kg), jod [jodek potasu, monohydrat] (0,1 mg/kg)
    Jakość Bozita – kawałek Szwecji:
    wyłącznie surowce najwyższej jakości
    karma produkowana ze zwierząt rzeźnych, nadających się do spożycia przez człowieka
    świeże mięso użyte do produkcji karmy nie tylko ułatwia trawienie, ale również wpływa na walory smakowe produktu
    wszystkie surowce wolne od hormonów wzrostu (Policy Lantmännen Doggy AB)
    brak sztucznych wzmacniaczy smaku i barwników
    bez dodatku środków konserwujących
    bez dodatku mączki z padliny – zabronione w karmieniu zwierząt i produkcji żywności od 1985 r.
    producent karmy nie prowadzi doświadczeń na zwierzętach,
    nie wskazuje to na to, że karma nie jest robiona z kości, chrząstek, MOMu i innego paskudztwa?

    1. Nika

      7 czerwca 2020 at 18:47

      Witam. Opis producenta bazuje na ogólnikowych zwrotach . Karmy produkowane są ze zwierząt rzeźnych (to raczej oczywiste), swieże mięso może i w karmie jest, ale ile nigdzie w składzie nie jest wyszczególnione ile go tam jest. Bez mączek z padliny, bez konserwantów itd. wszystko super. Tylko wracamy do sedna kurczak (90% w kawałkach) dale nie jest wyjaśniony.

  5. Paulina Jedrzejewska

    12 września 2020 at 23:03

    Moje koty lubią bardzo bozite i widze ze im służy bo żadnych dolegliwości nie maja . Ja jestem team który zachwyca się ta karma

  6. kuba

    25 listopada 2020 at 17:54

    tak, tauryny jest mało na 100 g, ale pamiętajmy, że tej karmy dajemy trochę więcej. Ja swojej kotce daję po 100g dziennie karm typu macs i 200g karm z płynnym sosem, wiec ilość wartości odżywczych, minerałów, witamin itp jest taka sama

  7. Jacek

    15 października 2021 at 16:54

    Kotka od 2 miesiąca życia na mokrej karmie Bozity – na początku dla kociąt, później dla dorosłych kotów. Do tego karma sucha (Orijen) jako uzupełnienie diety (najczęściej na noc – zjada wtedy co jakiś czas po kilka chrupek, lub jak musimy ją zostawić na cały dzień samą w domu (na szczęście rzadko)) . Kotka obecnie ma 10 lat, regularnie odwiedza weterynarza i wg jego opinii jest okazem zdrowia. Nigdy nie miała problemów z sierścią – jest czarna i zawsze pięknie się błyszczy. Nie jest więc chyba tak źle z tą Bozitą i jej składem.

    1. Kotuszkowo

      15 października 2021 at 18:33

      Niestety niczemu to nie dowodzi, to jest dowód anegdotyczny.

  8. Monika

    5 lipca 2022 at 00:13

    Dziękuję, mój kot lubi ta karmę, ale boje się że ma zły skład. Chyba zmienię karmę na tylko carnilove.

  9. fuńka

    30 sierpnia 2022 at 10:12

    Napisałam wiadomość do Bozita Polska na facebooku o to jakie części zwierząt wykorzystują w swoich karmach (tych kartonikowych) i dostałam taką odpowiedź:
    “wszystkie surowce, jakich używamy podczas przyrządzania naszych karm pozyskujemy od lokalnych szwedzkich farmerów, a receptury opracowywane są przez specjalistów ds. żywienia zwierząt. Używamy tylko części zwierząt zatwierdzonych do spożycia przez ludzi. Deklarujemy stały i niezmienny skład analityczny, czyli wskazaną zawartość białka, tłuszczu i minerałów. Do produkcji uzywamy produktów ubocznych do których zalicza się mięso mięśniowe połączone z kośćmi, a także podroby takie jak wątroba, płuca etc. Wszystkie produkty uboczne są wysoce odżywczymi i smakowitymi surowcami dla kotów i psów. Kolejność składników wymienionych w deklaracji odzwierciedla ich zawartość od największej do najmniejszej, a szczegółowa receptura jest sekretem naszej kuchni w Vårgårda.”

    Pozdrawiamy,
    Bozita Polska

    1. Kotuszkowo

      5 września 2022 at 08:24

      Czyli jak zawsze brak konkretów, dalej nie wiadomo, ile jest mięsa a ile pozostałych składników pochodzenia zwierzęcego.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close