CZESANIE KOTA : FURMINATOR I EZZYGROOM

Każdy posiadacz kota w mniejszym lub większym stopniu musi radzić sobie z sierścią pozostawianą przez futrzaka w domu. Włosy na ubraniach, kanapie, w pościeli. Problem nasila się w szczególności w okresie zmiany okrywy włosowej na lato i zimę. Pielęgnacja kociej sierści w dużej mierze zależy od jej długości. Koty o krótkiej sierści wystarczy przeczesać raz na tydzień. Koty o długiej i półdługiej sierści wymagają częstszego czesania nie tylko ze względu na pomoc w pozbyciu się wypadającego futerka, ale ze względu na tworzące się kołtuny.

Należy pamiętać, żeby jak najwcześniej starać się przyzwyczajać kota do regularnego czesania. Musimy postarać się, żeby kojarzyło mu się z przyjemnością, Powinniśmy zachowywać się spokojnie i naturalnie, nie przedłużać czesania, a po wszystkim wynagrodzić pupila przysmakiem lub chwilą zabawy.

Wiele osób kupując akcesoria do czesania kota sugerują się wyłącznie ceną. Wydaje im się, że nie ma co inwestować w porządną szczotkę. Za jakiś czas przychodzą niezadowoleni szukając innych magicznych rozwiązań (np. pani szukająca karmy, która sprawia, że kołtuny się rozprostują i znikną).

Do codziennego przeczesania możemy używać szczotki ,, pudlówki” , gumowej rękawicy czy metalowego grzebienia.

  

Aby pozbyć się jednak największego problemu potrzebujemy szczotek usuwających podszerstek (miękka gęsta warstwa futra znajdująca się pod włosem okrywowym).

 FURminator

 

Oryginalny amerykański  furminator został wymyślony przez Angie Porter, specjalistkę od groomingu zwierząt. Dostępny jest w różnych odmianach różniących się wielkością ( kot, kot L, pies S, M, L, inne zwierzęta) oraz dopasowaniem do długiej i krótkiej okrywy włosowej. Urządzenie składa się z gumowej rączki zakończonej metalowymi, krótkimi ząbkami i przycisku ułatwiającego czyszczenie ząbków z nadmiaru wyczesanego podszerstka.

Ja akurat posiadam rozmiar M dla psa w wersji długowłosej. Z powodzeniem używam go na kotach, psie i króliku. W szczególności FURminator był przełomem w pielęgnacji kotki egzotycznej i jak na razie żadna inna szczotka nie spisuje się u niej tak dobrze. Należy pamiętać jednak, żeby nie używać furminatora zbyt często, ponieważ usuniemy zbyt dużo włosa i zostaną na kocie łyse placki. Raz do dwóch w tygodniu w zupełności wystarczy.

Cena około 100 zł

 

EzzyGroom

 

To polski produkt wymyślony przez Natalię Czyż. W przypadku EzzyGrooma mamy podział na kota, psa i inne zwierzęta, a zamiast długości wybieramy rodzaj sierści (szorstka albo miękka lub twarda). Jego konstrukcja jest bardzo prosta- drewniany prostokąt zakończony z jednej strony mikroząbkami przypominającymi malutką piłkę.

Używam wersji dla kota tak jak i FURminatora dla wszystkich zwierzaków w domu. Wielką zaletą tej szczotki jest jej wygodne użytkowanie, dopasowanie do dłoni i widoczne zadowolenie wyczesywanych. Podejrzewam, że przypomina im delikatne drapanie. Szczególnie dobrze spisuje się u Binka i Saszy czyli kotów krótkowłosych.Podobnie jak z furminatorem nie przesadzamy z częstotliwością użytkowania.

Cena około 30 zł

 

 

 

 

 

4 komentarze

 1. Judyta

  21 maja 2017 at 04:34

  Dobrze przygotowany artykuł, dzięki.

  1. admin

   25 lipca 2017 at 00:11

   Dziękuje za miłe słowa i zachęcam do poczytania również innych wpisów.

 2. PELE

  5 listopada 2017 at 19:42

  I tak najlepszy jest „podróbka” FURminatora za max 30 zł. Miałem u kolegi oryginał i porównałem z moim za 25 zł. Różnica = 0

  1. Nika

   7 listopada 2017 at 11:52

   Ja próbowałam kiedyś z podróbką FURminatora i niestety nie byłam zadowolona z efektów, więc na pewno zależy na co się trafi 🙂

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close