ICEPAW
Firma Icepaw została założona w 2012 r. przez Michaela Tetznera, niemieckiego pasjonatę psich zaprzęgów. Jego przygoda z zaprzęgami rozpoczęła się w 1987 r. Już rok później założył swój zespół i razem z sześcioma psami zdobył pierwszy międzynarodowy tytuł. Na chwilę obecną ma za sobą udział w ponad 350 wyścigach, z tego w 300 zdobył miejsce w pierwszej trójce.
Podczas zawodów Michael często rozmawiał z zawodnikami pochodzącymi z Kandy i Alaski. Zauważył, że ich psy były zdrowe i odporne, co jak się dowiedział, zawdzięczały diecie opartej głównie na rybach. Zainspirowany tym odkryciem sportowiec postanowił założyć firmę i opracować najlepsze rybne karmy dla zwierząt.
Ryby w kociej diecie
Ryby i owoce morza nie są naturalnymi, kocimi ofiarami. Tak się jednak składa, że smakują wielu naszym mruczkom. Mogą być, wiec ciekawym i wartościowym urozmaiceniem diety, ale nie powinny stanowić jej podstawy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ryby surowe i podawać wyłącznie te, które nie zawierają tiaminazy i triox.
- tiaminaza enzym występujący w surowych rybach, niszczy witaminę B1 (tiaminę)
- tlenek trójmetyloaminy (triox) powoduje on wiązanie żelaza w postać nieprzyswajalną przez organizm
Karmy pełnowartościowe rybne lub z dodatkiem ryby
- dr.Berg kurczak/łosoś
- Carnilove indyk/łosoś
- Catz Finefood śledź/krab, łosoś/drób
- Feringa łosos/indyk, pstrag/kurczak
- Feringa Pure łosoś
- Gussto łosoś i tuńczyk/indyk
- GranataPet łosoś/owoce morza
- Mac’s łosoś/ kurczak
- Real Nature Wilderness Pure łosoś
- Select Gold Pure łosoś
- Wild Freedom czarniak/kurczak
Produkcja Icepaw
Karmy Icepaw produkowane są na Islandii z ryb poławianych na Morzu Północnym. Ryby przetwarza się bezpośrednio po złowieniu. Po oczyszczeniu ze szkieletów mięso jest delikatnie podgrzewane i wkładane do aluminiowych saszetek. Dzięki temu unikalnemu procesowi produkcji i maksymalnemu skróceniu czasu od połowu do przetworzenia karma zachowuje wysoki poziom składników odżywczych.
Podstawowe informacje
Smaki:
- troć
- łosoś
- dorsz
Cena: 7,20 zł / 100 g
Skład i analiza
Skład: Dorsz 100%, roślinny środek żelujący
Składniki analityczne: Białko surowe 13%, Tłuszcz surowy 1,7 %, Popiół surowy 3,7%, Wilgotność 67%, Tauryna 0,5%, Sód 0,2%
100 g karmy zawiera 0,7 g Omega 3 z czego 0,3 g to EPA i 0,4 g to DHA
- 100% mięsa z dorsza bez szkieletu
- środek żelujący powstały z czerwonych wodorostów
- tauryna 500 mg: wystarczająca ilość
- masa sucha: 100 %- wilgotność) = 33
Saszetka z trocią
- białko 40,6
- tłuszcz 43,75
- węglowodany 9,37
Saszetka z łososiem
- białko 39,3
- tłuszcz 60
- węglowodany? 102,8% składników analitycznych
Wartości w rybach
świeży łosoś (100 g): 208.0 kCal, 0.0 g węglowodany, 13.6 g tłuszcze , 19.9 g białko
świeży dorsz (100 g): 82.0 kCal, 0.0 g węglowodany, 0,7 g tłuszcze , 17.7 g białko
świeża troć (100 g): 104 kCal, 0.0 g węglowodany, 3,61 g tłuszcze , 16,74 g białko
Podsumowanie
Pierwszy raz kiedy zobaczyłam IcePaw, pomyślałam: Super, moje koty lubią ryby, więc na pewno bardzo się ucieszą. Zresztą, jeśli chodzi o ekscytacje kotów przy napełnianiu miseczek, nie pomyliłam się. Intensywny, rybi zapach wypełnił kuchnie. Głodomory pałaszowały z wyraźnym zadowoleniem. Patrząc na skład, na pierwszy rzut oka: krótko i naturalnie.
Producent obiecuje: , Kompletna, mokra karma dla kotów” Prawdziwy obraz rysuje się po zobaczeniu na składniki analityczne i przeliczenie. Cięzko nazywać IcePaw karmą pełnowartościową (kompletną, bytową). Albo bardzo mało tłuszczu, albo dużo. Sporo węglowodanów zwłaszcza w smaku dorsz.
W składzie jest dorsz+ środek żelujący z czerwonych wodorostów. Dorsz ma 0% węglowodanów. Czyli wychodzi na to, że wszystkie pochodzą z wodorostów. Jak dla mnie niestety duże rozczarowanie w kategorii karmy pełnowartościowej. Jako przysmak lub urozmaicenie diety można spróbować.
Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

Nina
17 września 2021 at 08:53Mam wrażenie, że tutaj jest po prostu kiepsko opisany skład analityczny. Całość węglowodanów pochodzi z mączki wodorostowej, czyli są to węglowodany wielkocząsteczkowe, niestrawne, powinny być wypunktowane jako “włókno”. W Islandii nie ma nakazu oznaczania tej pozycji.
Poza tym tauryny jest 0,5%, czyli 500 mg w 100 g karmy, co oznacza 5000 mg (5 gramów) w 1 kg. Czyli de facto jest jej kilkukrotnie więcej niż zalecana dzienna porcja.
A tak w ogóle to dziękuję za świetnego bloga! Jako świeżoupieczona kocia współlokatorka znalazłam tutaj skarbnicę rzetelnej wiedzy. Jako naukowczyni przy okazji odkryłam jak trudno znaleźć wiarygodne dane odnośnie dbania o dobrostan kotów, poczynając od sposobu ich karmienia….