PRZESTAWIANIE KOTA NA NOWĄ KARMĘ

W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość odnośnie karmienia zwierząt. Właściciele zaczynają interesować się zdrowym żywieniem swoich pupili. Przeglądają fora internetowe, czytają blogi, zasięgają porady kocich dietetyków. W końcu decydują się na pierwsze zakupy. Zamawiają polecone karmy i z niecierpliwością oczekują kuriera. Paczka przychodzi, kot zaciekawiony. Właściciel z niecierpliwością nakłada nową karmę do miseczki, plując obie w brodę, dlaczego tak długo nabierał się na reklamy popularnych marketowych karm. Kot podchodzi, wącha, czasami kosztuje i obrażony odmawia zjedzenia nowej karmy…

W tym momencie jeśli Twój kot zaakceptował od razu nową karmę jesteś szczęściarzem i nie musisz czytać dalej 🙂 Większe prawdopodobieństwo jednak, że nie masz tyle szczęścia. Przekonałam się o tym wielokrotnie rozmawiając z klientami, czytając kocie grupy i Wasze coraz liczniejsze ostatnio wiadomości. Zacznijmy więc od początku.

.

1. Dlaczego mój kot nie chce jeść nowej karmy ?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyobraźcie sobie, że przez jakiś czas jecie wyłącznie fast foody i gotowe dania. Nagle przychodzi ktoś i stawia na stół mięso na parze z warzywami, w dodatku bez soli. Prawdopodobnie podane danie nie posmakowałyby Wam z początku. Przestawianie kota na nową karmę jest procesem. Do karm słabej jakości dodawane są barwniki, wzmacniacze smaku, cukry, które uzależniają kota. Potrzebny jest więc odwyk.

2. Jak przestawić kota na nową karmę?

Przestawiając kota na nową karmę potrzeba czasu i samozaparcia. Umożliwia to na zaakceptowanie przez kota nowej karmy pod względem smakowych oraz pozwala uniknąć rewolucji żołądkowych. Na początek mieszamy starą karmę z nową. Proporcje powinny wyglądać mniej więcej tak: pierwsze 5-6 dni podajemy do 20 % nowej karmy i 80%  starej, po tym czasie mieszamy karmy 50 % na 50%, po kolejnych kilku dniach obserwując kota dajemy już 80% nowej karmy i 20% starej. W finalnym etapie kot dostaje wyłącznie nową karmę. Cały proces może przebiegać w zależności od potrzeb kota od 2 do kilkunastu tygodni.

3. Jak uatrakcyjnić nową karmę?

Warto pomyśleć nad dosmaczaniem nowej karmy. Możesz wykorzystać do tego ulubiony przysmak swojego kota lub popróbować z produktami z listy:

 • sosiki dla kota np. Miamor, Vitakraft
 • smalec kaczy lub gęsi
 • liofilizowane przysmaki np. Cosma
 • olej z łososia lub dorsza
 • karma uzupełniająca filetowana np. Canagan, Applaws

 

 

 

4. Problemy z konsystencją. Mój kot je tylko sosiki, kawałeczki…

Dobre karmy mokre maja konsystencję pasztetu/mielonki. Wiele kotów jest jednak przyzwyczajonych do sosików, kawałków i galaretek. W tej sytuacji musimy wykazać się kreatywnością. Karmę w formie mielonki spokojnie możemy pociąć nożem na małe kawałki. Dolewając niewielką ilość wody do karmy w formie mielonki z galaretką – powstanie sosik. Dolewając więcej wody stworzymy zupkę. Pomocne może okazać się też delikatne podgrzanie karmy.

  

5. Mój kot nie chce jeść nowej karmy, dam sobie spokój z przestawianiem.

Pamiętaj, że każdego kota da się przestawić ALE to w bardzo dużej mierze zależy od Ciebie.

 • Cierpliwie i konsekwentnie mieszaj starą karmę z nową, dosmaczaj, zmieniaj konsystencje.
 • Nie poddawaj się przy pierwszych próbach.
 • Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zdrowie swojego kota i to Ty podejmujesz decyzje.
 • Nie wykręcaj się stwierdzeniami typu ,,Kot lepiej wie co dla niego dobre”
 • Nie bój się, że kot obrazi się na Ciebie i przestanie lubić.
 • Nie słuchaj ,,dobrych rad” sąsiadki w stylu po co tyle zachodu?, dlaczego męczysz tego kota?
 • Zupełne odmówienie jedzenia przez 2-3 dni może być bardzo niebezpieczne. U kotów dochodzi szybko do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby ! Lepiej wykonać krok w tył w przestawianiu niż narazić zdrowie i życie kota.

Macie jakieś porady w przestawianiu kota na lepszą karmę. A może jesteście w trakcie?

 

1 Comment

 1. Patrycja

  31 sierpnia 2018 at 13:09

  Mój kot nieraz tylko wyjada sos lub galaretkę i zostawia mięso. Ale mądra pani się wycwaniła i rozdrabnia wszystko widelcem 🙂

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close