PRZESTAWIANIE KOTA NA NOWĄ KARMĘ
Dlaczego przestawianie na nową karmę jest ostatnio często poruszanym tematem?
W ostatnim czasie znacznie wzrosła świadomość odnośnie karmienia zwierząt. Właściciele zaczynają interesować się zdrowym żywieniem swoich pupili. Przeglądają fora internetowe, czytają blogi, zasięgają porady kocich dietetyków. W końcu decydują się na pierwsze zakupy.
W tym wpisie przeczytasz: Jakich karm zdecydowanie unikać?
Zamawiają polecone karmy i z niecierpliwością oczekują kuriera. Paczka przychodzi, kot zaciekawiony. Właściciel z niecierpliwością nakłada nową karmę do miseczki, plując obie w brodę, dlaczego tak długo nabierał się na reklamy popularnych marketowych karm. Kot podchodzi, wącha, czasami kosztuje i obrażony odmawia zjedzenia nowej karmy…
W tym momencie jeśli Twój kot zaakceptował od razu nową karmę jesteś szczęściarzem i nie musisz czytać dalej. Większe prawdopodobieństwo jednak, że nie masz tyle szczęścia. Przekonałam się o tym wielokrotnie rozmawiając z klientami, czytając kocie grupy i Wasze coraz liczniejsze ostatnio wiadomości. Zacznijmy więc od początku.
1. Dlaczego mój kot nie chce jeść nowej karmy?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyobraźcie sobie, że przez jakiś czas jecie wyłącznie fast foody i gotowe dania. Nagle przychodzi ktoś i stawia na stół mięso na parze z warzywami, w dodatku bez soli. Prawdopodobnie podane danie nie posmakowałyby Wam z początku. Przestawianie kota na nową karmę jest procesem. Do karm słabej jakości dodawane są barwniki, wzmacniacze smaku, cukry, które uzależniają kota. Potrzebny jest więc odwyk.
2. Jak przestawić kota na nową karmę?
Przestawiając kota na nową karmę potrzeba czasu i samozaparcia. Umożliwia to na zaakceptowanie przez kota nowej karmy pod względem smakowych oraz pozwala uniknąć rewolucji żołądkowych. Na początek mieszamy starą karmę z nową. Proporcje powinny wyglądać mniej więcej tak: pierwsze 5-6 dni podajemy do 20 % nowej karmy i 80% starej, po tym czasie mieszamy karmy 50 % na 50%, po kolejnych kilku dniach obserwując kota dajemy już 80% nowej karmy i 20% starej. W finalnym etapie kot dostaje wyłącznie nową karmę. Cały proces może przebiegać w zależności od potrzeb kota od 2 do kilkunastu tygodni.
3. Jak uatrakcyjnić nową karmę?
Warto pomyśleć nad dosmaczaniem nowej karmy. Możesz wykorzystać do tego ulubiony przysmak swojego kota lub popróbować z produktami z listy:
- sosiki dla kota np. Miamor, Vitakraft
- smalec kaczy lub gęsi
- liofilizowane przysmaki np. Cosma
- olej z łososia lub dorsza
- karma uzupełniająca filetowana np. Canagan, Applaws
- suszone sproszkowane mięso z firmy Samo Mięso
- mięsny napój dla kota Vitaldrink Miamor lub inne zupki
- suszone żółtko jajka, drożdże browarnicze
4. Problemy z konsystencją. Mój kot je tylko sosiki, kawałeczki…
Dobre karmy mokre maja konsystencję pasztetu/mielonki. Wiele kotów jest jednak przyzwyczajonych do sosików, kawałków i galaretek. W tej sytuacji musimy wykazać się kreatywnością. Karmę w formie mielonki spokojnie możemy pociąć nożem na małe kawałki. Dolewając niewielką ilość wody do karmy w formie mielonki z galaretką – powstanie sosik. Dolewając więcej wody stworzymy zupkę. Pomocne może okazać się też delikatne podgrzanie karmy.
5. Mój kot nie chce jeść nowej karmy, dam sobie spokój z przestawianiem.
Pamiętaj, że każdego kota da się przestawić ALE to w bardzo dużej mierze zależy od Ciebie.
- Cierpliwie i konsekwentnie mieszaj starą karmę z nową, dosmaczaj, zmieniaj konsystencje.
- Nie poddawaj się przy pierwszych próbach.
- Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zdrowie swojego kota i to Ty podejmujesz decyzje.
- Nie wykręcaj się stwierdzeniami typu ,,Kot lepiej wie co dla niego dobre”
- Nie bój się, że kot obrazi się na Ciebie i przestanie lubić.
- Nie słuchaj ,,dobrych rad” sąsiadki w stylu po co tyle zachodu?, dlaczego męczysz tego kota?
- Zupełne odmówienie jedzenia przez 2-3 dni może być bardzo niebezpieczne. U kotów dochodzi szybko do niebezpiecznego stłuszczenia wątroby! Lepiej wykonać krok w tył w przestawianiu niż narazić zdrowie i życie kota.
Macie jakieś porady w przestawianiu kota na lepszą karmę. A może jesteście w trakcie?
Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie
Patrycja
31 sierpnia 2018 at 13:09Mój kot nieraz tylko wyjada sos lub galaretkę i zostawia mięso. Ale mądra pani się wycwaniła i rozdrabnia wszystko widelcem 🙂
Krystyna M
30 lipca 2019 at 21:49Witam!
Chcę zmienić karme moim czterem kotom na barziej mięsna, wczesniej jadły niestety Royal, Gourmet…
Do tego moja 7-letnia kotka waży 6,200, weterymarz kazała mi ją odchudzić i zwrócić uwagę na tłuszcz, aby nie miał więcej niż 11%, czytałam skład kilku dobrych karm: Catz Finefood, Mac’s, Feringa, ale wszystkie mają powyżej 18%.
Czy dostanę rekomendację którejś karmy?
Krystyna M.
Nika
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
31 lipca 2019 at 11:18The Real Person!
The Real Person!
Witam, koty to nie ludzie, weterynarz to nie dietetyk. Przechodząc do sedna koty tyją od węglowodanów. Dlatego musi Pani wybrać karmy wysokomięsne, bezzbożowe z tłuszczem pochodzenia zwierzęcego. Odrzucić trzeba za to te z zbożami, produktami pochodzenia roślinnego i cukrem. Jest super wpis na blogu koci tata. Nazywa się Mechanizm tycia kotów. Zachęcam do przeczytania. Tymczasem zacytuję najważniejszy fragment.
,,Głównymi źródłami energii dla kota, który jest wyspecjalizowanym mięsożercą są białka zwierzęce, tłuszcz i aminokwasy. Ilość węglowodanów w diecie kota znacząco podnosi poziom glukozy we krwi, natomiast ona jest najważniejszym bodźcem do wytwarzania insuliny. Stale i wysoko utrzymany poziom insuliny w kocim organizmie uruchamia procesy syntezy tkanki tłuszczowej, która powoduje produkcję i magazynowanie tłuszczu. Pod wpływem insuliny, glukoza z krwi zostaje zamieniona w kwasy tłuszczowe, które odkładają się jako tkanka tłuszczowa. W ten sposób organizm kota buduje tkankę tłuszczową jako zapas na „gorsze dni”, który bardzo trudno zmienić w energię, ponieważ tłuszcz zawarty w pokarmie jest znacznie lepszym źródłem energii, przez co ma większy priorytet”
Teraz tak karmy, które Pani podawała mają bardzo dużo węglowodanów. RC sterylised 23%, Gurmet 31 % dla zestawienia Catz finefood 3 %, Macs 0,5, Feringa 2,5. Ilość węglowodanów może się zmnieniać w zależności od smaku.
Tak więc nie przejmujemy się tłuszczem, który w dobrej kociej karmie powinien być na poziomie 22-35 % w suchej masie. Aby to policzyć liczymy najpierw suchą masę. Sprawdzamy wilgotność karmy. Od 100 % odejmujemy właśnie wymienioną na opakowaniu wilgotność i wychodzi nam np. 20 %. Potem bierzemy procent tłuszczu z opakowania np. 6,5% dzielimy go przez suchą masę i mnożymy razy 100 .Wynik 32, 5 % w pełni mieści się w preferowanych widełkach. Może Pani zerknąć na dowolną karmę jaką opisuję na blogu i sprawdzić poziom tłuszczu czy węglowodanów.
Kolejny krok: decydując się na dobrą karmę podajemy ilość zalecaną przez producenta do wagi docelowej ( czyli kot waży teraz 6,2 kg, a ma ważyć powiedzmy 5 kg. Podajemy jej więc ilość karmy dedykowaną dla 5 kilowego kota. Np. w MACs będzie to 180–250 g
Podczas odchudzania najlepiej dawać kilka małych porcji zamiast np. 2 dużych. Bardzo ważny jest też ruch i aktywność fizyczna. Wyjmujemy więc zabawki, wędki i każdego dnia mobilizujemy kota do podejmowania wysiłku.
Na koniec mała uwaga. Koty odchudzamy powoli, proces odchudzania powinien trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli nagle znacznie zmniejszymy ilość karmy może dojść nawet do niebezpiecznego dla kotów stłuszczenia wątroby.
Iga
23 października 2019 at 14:29Co zrobić z kptem, który przedstawił się na mokrą karmę Animonda Carny, smakowała ale chyba się znudziła. Dodatkowo niedawno okazało się, że koteł ma problemy z nerkami i weterynarz zarządził zmianę karmy na nerkową (wybrałam Animonda Integra z zaproponowanych przez weterynarza). Skład karmy nie za bardzo mi się podoba (produkty uboczne). Zanim dojdzie zamówiona karma to dodaję Chitosan do Animonda Carny i kot tego nie chce jeść. Skubie po niewielkim kawałku co kilka godzin z widoczną obrazą majestatu (zdecydowanie za małe ilości). Drugi zdrowy kot za to po nim dojada jeśli tylko nie wrzuci się mu do miski bardzo dużej ilości karmy. Możliwe, że Chitosan pozostanie w diecie przez jakiś czas nawet przy zmianie karmy na nerkową (zależnie od wyników badań), więc pewnie problem pozostanie 🙁
Czy taką mieszankę można dodatkowo dosmaczać i czym? Nie chcę popsuć proporcji karmy, ze względu na kota nerkowego, nie chce też mu za dużo zamieszać w brzuchu. Mam zamówione parę rzeczy jako wspomagacz przy leczeniu, może da się je wykorzystać? Lub co innego podawać kotu nerkowemu?
Zamówiłam zupkę Miamor Vitaldrink (chciałam lać jako oddzielne nawodnienie). Mam też zamówiony olej z łososia i mam pastę witaminową. Co dodawać, czego ile, żeby kot jadł? Może jeszcze coś innego? Smalec?
Z wodą nie je, gardzi nawet zupkami Cosma jeśli w środku jest wmieszany Chitosan (a wcześniej uwielbiał) 🙁
Proszę o pomoc 🙁
Nika
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
24 października 2019 at 13:48The Real Person!
The Real Person!
Problem z nerkami to ogólna informacja. Tak przede wszystkim od leczenia są leki nie karma. Kot z problemami nerkowymi może jeść mokrą wysokomięsną karmę o niższej zawartości fosforu.Takie karmy to np. Catz Finefood kurczak,Feringa Menu kurczak oraz królik, Power of Nature, Granata Pet Symphonie… Dobrze zrobi też dolewka wody.
Karmy RENAL nie są potrzebne, a wielu przypadkach wręcz szkodliwe. Royal Canin Renal Veterinary Diet np. Skład: mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego (kurczak: 4%, wołowina), zboża, oleje i tłuszcze, minerały, produkty pochodzenia roślinnego, cukry. Czyli w tłumaczeniu odpadki mięsne, nie wiadomo ile i jakiego pochodzenia, zboże, cukier.
Animonda Interga troszkę lepiej, ale niewiele: mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (wieprzowina, 18% kurczaka), warzywa (ziemniaki), oleje i tłuszcze (olej rzepakowy), składniki mineralne, produkty uboczne pochodzenia roślinnego.
Wyjątek stanowi na ten moment Gussto. Wypuściło naprawdę dobra karmę: Gussto Vet Renal: Skład: 82% Indyk, Gęś i rosół z kurczaka (mięso, podroby), 8% tłuszcz z kurczaka, 5% bataty(słodkie ziemniaki), 1,3% olej z łososia, 1% żurawina, 1% minerały.
W Pani przypadku największy problem stanowi nie akceptowany przez kota smak Chitofosu, z tego co wiem Chitofos to suplement diety nie lek, weterynarz zaproponował tylko to? Kot nerkowy musi jeść, to bardzo ważne. Czasem potrzebne są leki pobudzające apetyt. Tak może Pani dosmaczać. Proponuję też normalną płatną konsultację u Pani Agnieszki Cholewiak-Góralczyk ( kontakt@surowekotki.pl), która rozpisze dietę zgodnie w wynikami kota.
Iga
25 października 2019 at 14:03Dziękuję za odpowiedź 🙂
Póki co z badań krwi wyszła znacznie podniesiona kreatynina o wyniku 3,5 (przy normie 1-2) i mocznik 157 (przy normie 25-70), stąd wstępna diagnoza o problemach z nerkami. Niedługo będzie też badanie moczu i będziemy się umawiać na USG nerek.
Karma Renal została zalecona na poprawę wyników, a Chitofos jako bezpieczny i działający (z doświadczeń weterynarza) suplement jako dodatek do karmy, żeby “wyłapać” fosfor z obecnej karmy (Animonda Carny) i w razie potrzeby z kolejnej. Kot dużo, długo i intensywnie wymiotował, stąd trzeba było szybko zareagować. I pomogło, tylko koteł marudzi przy misce.
Początkowo było podejrzenie, że wymioty były ze względu na zmianę karmy ze śmieciowej na inną lub z jakąś alergią ale podobno raczej to był to konkretnie fosfor w nowej karmie i/lub nerki.
Po wszystkich badaniach ma pewno będą bardziej konkretne zalecenia od weterynarza.
Przemyślę konsultację, bardzo dziękuję za podanie kontaktu, jednak najpierw trzeba zrobić więcej badań, żeby było wiadomo co to konkretnie jest.
Póki co oczywiście skorzystam z rad, będę dosmaczać, rozważę podane karmy, bardzo dziękuję!
Katarzyna
26 października 2019 at 14:52Jak przestawić na mięsne mielonki kota, który je następująco. Cały dzień ma w misce suchy Purizon, a do tego raz dziennie dostaje Shebę itp. (oczywiście moja regiment jest znany, „kot nie chce jeść innego mokrego” ;-)). Nie ma mnie od rana do wieczora w domu, więc póki nie kupię karmidła z wkładami chłodzącymi, kot będzie jadł mokre 2 razy dziennie. Miałam taki plan, żeby jej dawać jeść dwa razy i mieszać „złe” mokre z „dobrym” mokrym, a suche zabrać. Ale dzisiaj taką mieszankę kot olał ciepłym moczem i dopiero jak stanęłam na górę Purizona, to raczyła coś zjeść (a była głodna). Może mieszać jej zatem te trzy rzeczy? Pozdrowienia.
Nika
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
28 października 2019 at 14:16The Real Person!
The Real Person!
Większość osób nie ma cały dzień w domu. Mokre przed wyjściem dać 2 razy np zaraz po wstaniu i przed wyjściem. Po powrocie do domu tez 2-3 razy. Odstawić Purizona. Jak każda sucha karma jest zupełnie nieprzystosowana do kociego układu pokarmowego. Odwadnia, co przekłada się na na zagęszczenie moczu, a w konsekwencji prowadzi do chorób układu moczowego i nerek. Dodatkowo ma dużą zawartość węglowodanów, co w praktyce oznacz tycie i ryzyko cukrzycy.
Sucha cały czas w misce zaburza naturalny cykl kotów. Kot poluje, zjada, odpoczywa. Mając pokarm cały czas w misce kot zaczyna podjadać z nudów lub wprost na odwrót nie ma motywacji do podejmowania aktywności i nie cieszy go posiłek.
Do tego mieszanie karmy mokrej i suchej jest złym pomysłem.
Przestawianie to trudny proces, ale bardziej dla nas niż dla kotów. Czujemy się winni i szybko zniechęcamy. A tu chodzi o długie i zdrowe życie naszych zwierząt, warto zawalczyć. Jest przynajmniej 10 sposobów zmiany kociej diety http://kotuszkowo.pl/przestawianie-kota-na-nowa-karme/
Agata
27 grudnia 2019 at 13:20Dzień Dobry. W święta ledwo odratowalismy naszą 7 letnią , wychodzącą kotkę, która na zewnątrz, musiała zjeść coś toksycznego. Wyniki ALT 1204, AST 510 Dziś 7 dzień od kryzysu. Jest lepiej ale badania potwierdzające, że wątroba podjęła regenerację dopiero za 3 dni :/ , przeszukuję Internet w odpowiedzi na pytania jak żywić kotka z uszkodzoną wątrobą gdyż na to się zanosi. Do tej pory karmione była karmami Feringa , GranataPet, zastanawiam się czy już nie powinnam ja PR,wstawić na karmę weyerynaryjną, czy może posiadać zapasy, które mam w domu. Dostawala dwa razy dziennie karmę mokrą, raz dziennie suchą ( feringa) ale tak dopiero od 7 miesięcy wcześniej nieświadoma karmiła ja dwa razy dziennie suchą a raz mokrą, dopiero kiedy przestała pić wywarły mi się oczy (i blogi) o prawidłowym zaspokajaniu kociego apetytu. Czy mogę prosić o polecenie karmy dla kotka z problemami wątrobowymi? Co dodatkowo muszę suplementowac? Czytam że przy problemach z wątroba w krajach ważniejsze są tłuszcze niż białko…. Będę wdzięczna za każdą podpowiedź. Pozdrawiam gorąco w ten świąteczny czas. Agata i Melcia.
Nika
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
27 grudnia 2019 at 16:03The Real Person!
The Real Person!
Witam, przykra sytuacja. Kot z problemami z wątrobą w dalszym ciągu potrzebuje porządnych, wysokomięsnych puszek ( suche najlepiej zupełnie wyrzucić z diety), ALE z niższym tłuszczem. Szukamy puszek, które będą miały stosunkowo niski tłuszcz czyli np. Feringa Pure Królik z pasternakiem, GranataPet symphonie, Select gold : Adult Light Kurczak, Adult Pure Kangur, Adult Pure Łosoś, Real Nature: Kurczak i Filet z makreli, Light Kurczak ( tłuszcz w suchej masie od 13 do 20-23%). Suplementować można ostropest ( najlepiej świeżo mielony) i żółtka jaj (1-2 w tygodniu). Ważne, żeby pamiętać, że dieta wspomaga leczenie, ale nie leczy sama w sobie. Weterynarz zalecił preparaty wspomagające wątrobę np. Hepatoforce, Hepatiale Forte, Hepatikrill?
A co do karm weterynaryjnych, faszerowanie kota karmą pełną ryżu, kukurydzy i pszenicy dla tylko dlatego, że ma niski tłuszcz, bardziej zaszkodzi niż pomoże.
marysia
25 lipca 2020 at 21:12Dzien dobry. Bardzo dziekuje za ten artykuł. Probuje przestawic kota z karmy suchej RC Digestive na inną, dowolna karme bez ryżu. Mam dwa koty z czego jeden ma alergie wlasnie na ryz, wiec docelowo musze oba karmić karmą suchą bez ryżu, żeby nie podjadały sobie z misek. Z jednym kotem nie bylo problemu – je nowa karme, ale drugi po podaniu w miseczce mixa wyjada tylko stare chrupki. Wiec ta metoda nie zda egzaminu. Jakaś rada? Może zna Pani na tyle smaczną karmę, że bedzie mogla konkurowac z RC a jednoczesnie nie bedzie w niej ryżu.
Nika
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Nika acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
27 lipca 2020 at 14:08The Real Person!
The Real Person!
Witam, a może tak od razu dla dobra obu kotów zrezygnować z suchej? http://kotuszkowo.pl/sucha-karma-dla-kota/
Można zostawić minimalną ilość jakiejś suchej, zmiksować na posypkę i rozpocząć przestawianie na porządną wysokomięsną karmę mokrą http://kotuszkowo.pl/dobre-mokre-karmy-dla-kota-2019/
Passi
22 maja 2021 at 06:59Dzień dobry. Czy sposoby na zmianę diety dotyczą też kociąt? Mój 5,5 miesięczny kotek nie lubi lepszej karmy (animonda carny i feringa), więc dosmaczam mu to shebą z sosem. Ten zabieg i tak daje marny skutek, bo mały nie lubi mokrej karmy (oprócz śmieciowych). Poza tym je suchą karmę, z której chcę zrezygnować, boję się tylko, że mu zaszkodzę, tzn. zagłodzę.
Kotuszkowo
24 maja 2021 at 15:51Tak dotyczą też maluchów. Trzeba próbować i kombinować, z suchej można na razie zrobić posypkę i używać do dosmaczania.
Babuszka
11 września 2020 at 01:05Bardzo dziękuję za porządny i wyczerpujący artykuł, który pozwolił mi etapami odzwyczaić przygarnięte, niemłode już koty od mokrych “śmieciówek” i suchych karm, w efekcie czego od 3 miesięcy ładnie jedzą BARF (tylko i wyłącznie), a ich wyniki znacznie się polepszyły. Nie łudzę się, że w ich wieku będzie to miało jakiś radykalny wpływ na ogólne zdrowie, ale przynajmniej nauczyłam się czegoś nowego i jestem dziś w stanie zapewnić dobry start niedawno przygarniętym, czteromiesięcznym kociętom. Dziękuję serdecznie.
Kotuszkowo
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
11 września 2020 at 10:43The Real Person!
The Real Person!
Wspaniale czytać, że artykuł pomógł wprowadzić zdrowe żywienie u pani kotów. Dziękuję, że podzieliła się pani takimi wiadomościami, a maluchy od początku zaczną dorastać z BARFem 🙂
Aga
19 października 2021 at 08:24Hej,
Widzę że post był bardzo dawno dodany ale może uda mi się dostać odpowiedź😊Próbuje swojego uparciucha przestawić na zdrowa Karme ale póki co przegrywam walkę.. Mieszam gorsza Karme z lepsza,dodaje jego ulubiony sos ale on z ogromną precyzją potrafi z miseczki wyjesc tylko tą złą 🤦♀️🤷♀️Już powoli tracę chęci do zmiany bo lepsza karma cały czas ląduje w koszu😞Już nie mam pomysłów co dalej robić..
Aga ostatnio opublikował…John Dog for Cats
Kotuszkowo
20 października 2021 at 20:33Minimalne ilości nowej karmy dajemy do starej, potem bardzo powolutku zwiększamy ilość. Przy dokładnym wymieszaniu małe szanse, że kot odzieli. Dla pewności można podlać wodą/sosikiem i zblendować.
Beata
26 września 2020 at 10:43Witam,
Od 3 dni jestem szczęśliwą posiadaczką koreczki Neva Masquarade w wieku 12 tygodni. Mam pytanie odnośnie jej karmienia. Hodowca zalecał karmienie karmą sucha Royal Canin dla kociąt oprócz tego karma mokra wysokomięsna, mięso surowe (3-4x tyg) i żółtko jaja (2xtyg). Wiem, że Royal odpada całkowicie, karmy mięsne zakupię zgodnie z Pani rekomendacją rozważam Feringe i Mac’s. Dzisiaj dostała już do miski karmę wyłącznie mokrą, którą jadła, ale wokół miski zaczęła dziwnie drapać łapkami i miauczeć 🤔 Czy jest się czym martwić?
Chce żeby ładnie rosła i była zdrowa dlatego martwię się, że przez moją niewiedzę mogę jej zaszkodzić 😢
Kotuszkowo
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
26 września 2020 at 11:41The Real Person!
The Real Person!
Bardzo dobra decyzja z odstawieniem suchej. Jeśli koteczka jadła wcześniej karmy z puszki, mięsko i żółtko to jest model, którego zdecydowanie warto sie trzymać. Przez pierwsze dni raczej nie zmienia sią karmy, jeśli dostała pani w wyprawce jakieś puszki, to na razie karmimy nimi. A potem i Mac’s i Feringa będą dobrym wyborem.
Kopanie koło miski nie jest dziwnym zachowaniem. Może to wyrazać wiele rzeczy. Po pierwsze kot zostawia wokół miski swoj zapach. To informacja dla innych zwierząt, że ten teren jest zajęty (nawet jeśli nie ma pani w domu innych zwierząt, kot nie wie kiedy ktoś pojawi się na jego terenie). Po drugie kot może próbowac ukryć pokarm przed innymi zainteresowanymi i zostawić sobie porcję na później.
Miauczenie może być próbą wymuszenia na opiekunie pokarmu, którego chce. Wcześniej była sucha, teraz jej nie ma. Minie trochę czasu zanim kot zapomni o uzależniającym Royalu.
Magdalena
30 października 2020 at 18:39To będzie powolny, stopniowy proces. Bardzo powolutku, krok po kroczku. Karmy uzupełniające dość mocno uzależniają. Na razie można dodawać np. 5% nowej karmy i resztę starej albo zacząć od karm bytowych trochę gorszej jakości, ale bardziej zbliżonych konsystencją do uzupełniających. Warto też wykorzystywać wszystkie rzeczy, które kot lubi: jakieś pasty, smaczki, bulion z ryby itd. W tej grze prawie wszystkie chwyty dozwolone.
Kotuszkowo
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
30 października 2020 at 20:13The Real Person!
The Real Person!
To będzie powolny, stopniowy proces. Bardzo powolutku, krok po kroczku. Karmy uzupełniające dość mocno uzależniają. Na razie można dodwać np. 5% nowej karmy i resztę starej, albo zacząć od karm bytowych trochę gorszej jakości, ale bardziej zbliżonych konsystencją do uzupełniająch. Warto tez wykorzystywać wszystkie rzeczy, które kot lubi: jakieś pasty, smaczki, bulion z ryby itd. W tej grze prawie wszystkie chwyty dozwolone.
Małgosia
22 grudnia 2020 at 11:24Jak często podawać kotu suszone żółtko? tak jak zaleca producent codziennie po łyżce czy lepiej raz w tygodniu?
Kotuszkowo
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.
22 grudnia 2020 at 22:37The Real Person!
The Real Person!
1 surowe żółtko kurze to około 8 g suszonego. I raczej tych 8-10 g na tydzień się trzymamy. Czy podzielimy to na dni czy jednorazowo to już obojętnie.
Barbara
13 stycznia 2021 at 22:52Bardzo dziękuję za ten wpis. Od trzech miesięcy opiekuję się kicią, która nie chce jeść nic innego, tylko karmę Sheba. Kilka razy próbowałam podać jej lepszą karmę, ale niestety jest dokładnie tak, jak Pani opisała. 😉 Ostatnio próbowałam też mieszania i rozdrabniania, ale kicia bardzo dokładnie wyjadła tylko starą karmę, zostawiając nową. Właściwie to miałam zamiar się poddać, kiedy trafiłam na ten wpis – teraz będę walczyć dalej!
Dominika
16 stycznia 2021 at 09:11Prosze sie nie poddawac! Ja juz mialam sie poddac, kiedy trafilam na ten artykul i po kilku dniach udalo sie! Polecam dosmaczacze – u mnie zadzialal olej z lososia oraz suszone miesko 🙂 kocur zaczal wcinac az mu sie uszy trzesna. pozdrawiam!
Dominika
16 stycznia 2021 at 09:09Ogromne DZIEKI za ten super pomocny artykul 🙂 udalo mi sie przestawic mojego 8-miesiecznego mainecoona mixa na Feringe z dodatkiem oleju z lososia i suszonego miesa 🙂 przez kilka dni bylo ciezko – malo, co jadl, ale po zamowieniu dosmaczaczy problem zniknal jak reka odjal i zaczal wcinac jak dawniej 🙂 do tego juz po kilku dniach widac dzialanie oleju na siersc – nie sadzilam, ze coat mojego lwa moze byc jeszcze piekniejszy 🙂 slowo do innych kociarzy, ktorzy moze mysla o zmianie karmy, alby sa w trakcie – nie poddawajcie sie! uda sie i naprawde warto! pozdrawiam
Kasia
15 lutego 2021 at 12:11Witam
Chce swojego kota przestawić na mokrą, wiem ze nie będzie łatwo ale zrobię wszystko co w mojej mocy. Kot do tej pory jadł tylko suchą royal dla seniorów, kotka ma 10 lat i wazy 4,30kg jest persem. Ile powinnam podawać dziennie mokrej karmy?
Kotuszkowo
15 lutego 2021 at 17:33Dawkowanie jest na odwrocie puszki u każdego producenta, średnio przy takiej masie caiała 250-300 g na dzień. Jeśli chce pani policzyć dokładnie zapraszam do tego wpisu http://kotuszkowo.pl/ile-powinien-dziennie-jesc-kot-i-dlaczego/
Kasia
15 lutego 2021 at 18:15Dziękuje za odpowiedz, bardzo pomocny blog. Do tej pory nie byłam świadoma, wszędzie w gabinetach weterynaryjnych sprzedawane są karmy royal, myślałam ze dobrze odżywiam swojego kota bo przecież weterynarz nie wpychał by mi byle czego…
Kotuszkowo
18 lutego 2021 at 13:15No różnie to bywa. Zdarza się, że weterynarz się doształca w temacie dietetyki, niestety jednak najczęściej bazują na wiedzy pozyskanej przez koncerny paszowe.
Kasia
15 lutego 2021 at 19:30Znalazłam wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania na Pani blogu, natomiast ma jeszcze kilka pytań na które nie znalazłam odpowiedzi. Otóż kupiłam już karmę gussto, cats plate i catz finefood bio i teraz tak się zastanowiłam czy to dobrze żeby mieszać kotu karmę z różnych firm, czy lepiej wybrać jedna i stale podawać to samo? Jeśli tak to która jest ta najlepsza dla starszego kotka?
Druga sprawa otwieram puszkę 200g rano podaje kotku po przebudzeniu i przed wyjściem do pracy, później taka puszkę trzeba schować do lodówki? czy może zostać w temperaturze pokojowej? Jeśli musze schować do lodówki to jak po powrocie z pracy mam podać kotu? Podgrzewać? przecież nie podam zimnej karmy.
Do tej pory kotek był karmiony tylko suchą karmą dlatego nie wszystko jest dla mnie jasne.
Kotuszkowo
18 lutego 2021 at 13:09Witam, nie ma potrzeby trzymać się jednej firmy. Kot jest zwierzęciem neofilnym, w naturze je wiele różnych ofiar i monodieta nie jest dla niego wskazana. To też nie znaczy, że mamy wszystko mieszać. Po prostu wybieramy sobie kilka firm z podobnej półki jakościowej i podajemy je naprzemiennie. Wszystko, co pani podaje jest dobrym wyborem. W ciągu jednego dnia nie trzeba chować do lodówki (no chyba, że mamy lato i upały). Jeśli jednak zdecydujemy się dać do lodówki to najlepiej przełożyć do pojemnika plastikowego/szklanego na żywność. I potem albo wsadzamy pojemnik do ogrzania w gorącej wodzie, albo podgrzewamy chwilę w mikrofalówce, albo dodajemy cieplej wody do karmy.
Kasia
18 lutego 2021 at 18:55Dziękuje za opowiedz. Pani blog bardzo mi pomógł i dzięki Pani kotek będzie się teraz lepiej odżywiał:-)
Nie myślałam ze pójdzie m tak łatwo, po 10 latach jedzenia suchej karmy. Kotek jest zachwycony, na dźwięk otwieranej puszki mało co nie eksploduje z radości. Suchą już odstawiłam całkowicie i nie mam już w domu, mieszam karme royal (już nie suchą a mokrą ) poł na poł z puszkami i myślę ze za kilka dni już tylko nową karmę będziemy jedli;-)
Cieszę się razem z kotkiem, mam nadzieje ze dzięki takiemu żywieniu przedłużę życie dla mojego seniora.
Maria
22 marca 2021 at 11:36Witam, potrzebuję Pani pomocy, ponieważ chyba robię coś źle. Mój kot je karmę zooplus bio lub gussto. I co jakiś czas ma rozwolnienie. I tak się zastanawiam, czy może za często zmieniam mu smaki karmy? Nie powinno się tak robić? problem polega na tym, ze on szybko nudzi się jedzeniem.
Będę wdzięczna za odpowiedź
Kotuszkowo
24 marca 2021 at 10:32Powodów może być mnóstwo. Możliwe, że kot czegoś nie toleruje w danej karmie (po Zooplus bio u wielu kotów zaobserwowano biegunkę), istnieje opcja, że coś konkretnego go uczul, albo takie zmiany to za dużo dla żołądka. Z pewnością warto zbadać kał, bo na butach można przynieść różne pasożyty.Jeśli kał wyjdzie czysty, warto zaaobserwować czy biegunka zbiega się konkretnie, z którymś produktem, smakiem i wyeliminować go zupełnie.
Maria
24 marca 2021 at 11:33Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dziś za poradą weterynarza kot został odrobaczony i zobaczymy czy się polepszy chociaż trochę. Żywienie kotów proste nie jest. Przy suchej karmie nic się nie działo, ale wiadomo, że to nie jest najlepsze żywienie.
Kotuszkowo
24 marca 2021 at 11:41Ale kał został zbadany przed odrobaczaniem, żeby było wiadomo na co podany jest środek, w jakiej ilości i w jakim cyklu? Czy tak w ciemno?
Julita
27 sierpnia 2021 at 22:01Mam następujący problem. Mój kot nie chce jeść karmy z puszki, natomiast z saszetki lub tacki tak. Ze spokojem zjada te wysokomięsne – oczywiście wybrane smaki, nie wszystkie, ale tylko jeśli są z saszetki lub tacki. Jego ulubiony smak to pstrąg z kurczakiem – Feringa saszetki lub Rossies Farm Kitten – tacki. Macs też zjadł, ale cena tacek/saszetek to kosmos. Puszki Macs nawet nie ruszył. Kot ma prawie 11 miesięcy. Żywię go w sposób mieszany, ze względu na to, że czasem wyjeżdżamy na sobotę i niedzielę i wtedy kotek zostaje sam (jak dotąd został dwa razy). Nie wiem do końca co jest jego problemem – ten sam smak karmy jest w wersji z puszki oraz z saszetki/tacki ale on i tak tego nie je. Nie pomaga polewanie sosem ani mieszanie z jakiś fastfoodem w różnych proporcjach (np gourmet gold itd). Jeśli karma miała styczność puszką to jest koniec. Co robić? Czy jest jakaś szansa na zmianę? Karma z puszek jest znacznie tańsza niż z saszetek, chciałabym z systemu karmienia pół na pół przejść na 90-100% mięsny. Widzę, że kotu zaczyna się odkładać sadełko stąd mój wniosek, że ta sucha nie za bardzo mu służy, natomiast wydatki rzędu 400zł na karmę to dla mnie stanowczo za dużo – taka kwota wychodzi mi przy saszetkach/tackach wysokomięsnych.
Kotuszkowo
15 października 2021 at 19:15Tak sie czasem zdarza, że kot nie chce jeść z puszek, moźe uda się znaleźć karmę w saszetkach/tackach w bardziej akceptowalnej dla pani cenie. Kociaki też jedzą więcej, więc powoli te porcje ulegną teraz zmianie. Można pomyśleć pani o BARFIE, wyjdzie taniej i zdrowiej.
Suche mimo wszystko radzę odstawić.
monia
10 września 2021 at 10:43Witam, nurtuje mnie pytanie, nigdzie nie znalazłam odpowiedzi, zmieniamy kotkowi rodzaj mokrej karmy, dotychczas jadł w hodowli barf, ale ja niestety nie mam czasu na przygotowywanie i zabawę z tym rodzajem karmy, dlatego przestawiamy na wysokomięsne puszki. mam przygotowaną feringę i granatapet kilka smaków. czy mogę mieszać stary pokarm-barf z kilkoma smakami tej samej firmy np feringa czy jednak powinnam podawać np samego królika?
Kotuszkowo
15 października 2021 at 19:11O trochę szkoda, że przechodzisz z BARFA na puszki. To nie jest aż takie trudne i czasochłonne (powiedzmy 2-3 godzinki raz na 6 tygodni), może jednak spróbujesz 🙂
Każda zmianę najlepiej przeprowdzić stopniowo. Najłatwiej będzie mieszać BARF z 1 smakiem puszki, potem stopniowo schodzić z BARFA. A kolejne smaki puszek wprowadzić już po pełnym przestawieniu.
Kasia
19 września 2021 at 16:25Dzień dobry, próbuję przestawić koteczkę z wieprzowiny na inny smak karmy catz finefood purrr. Proszę napisać ile prób należy podjąć i jak długo powinny one trwać? I czy próbować tylko z jednym nowym smakiem, czy z wieloma?
Ja kupiłam koninę, wołowinę, dzika i łososia (wszystko Catz finefood) ale żadnego połączenia nie zjadała do końca, przy czym samą wieprzowiną zjadała w całości. Kotce nie smakuje wcześniej próbowana karma o smaku kangur oraz owca. Będę wdzięczna za pomoc, bo koteczka ma luźne kupki. W styczniu usg wykazało stan zapalny. Pozostałe badania krew i kał są ok. Byłam z nią również u dermatologa, ktiry robił cytologię uszu i jest ok i sprawdzał czy są pasożyty na skórze i też jest ok.
Kotuszkowo
15 października 2021 at 18:41Tak naprawdę nie ma konkretnych liczb, próbować można wielokrotnie. U jednego kota przejście potrwa 2 dni, u innego 2 tygodnie, czy 2 miesiące. Jeśli żadne Catz Finefood nie podejdzie jest sporo innych, dobrych karm monobiałkowych
Ola
8 października 2021 at 17:13Cześć i czołem, zastanawia mnie kwestia zmiany karmy u kociąt. Mam 3,5 miesięczną kotkę i zastanawiam się czy to już czas żeby ją przestawiać na lepszą karmę? Jest ze mną dwa tygodnie, ja to bym już chciała żeby jadła co najlepsze, ale czy to nie za szybko? Je animondę carny, tak jak w hodowli, którą uwielbia, dzięki niej sama zrezygnowała z suchej którą dałam jej na początku bo tak jadła w hodowli 😉 Zastanawiam się też czy przy przejściu z animondy carny, która nie jest najgorsza, na np gussto czy catz finefood można od razu zmieszać przykładowo pół na pół, czy zaczynać jednak od większej części animondy? Kotka wydaje się być łasuchem, bardzo ją interesuje jedzenie, wszystkiego by próbowała jakby mogła.
Kotuszkowo
15 października 2021 at 18:37Tak, można już zacząć zmianę, najlepiej stopniowo z przewagą Animondy.Potem stopniowo schodzić z ilości starej karmy na rzecz nowej.
Ola
15 października 2021 at 19:18Dzięki za odpowiedź, będziemy stopniowo mieszać 😉
Łukasz
2 stycznia 2022 at 19:34Miesiąc temu zmieniliśmy karmę z suchej RC na mokrą. Koty szybko zaakceptowały nowe jednak u kotki od czasu zmiany występuje problem z luźną kupką. Czy są jakieś sposoby aby sobie z tym poradzić?
Kotuszkowo
3 stycznia 2022 at 13:06A przy zmianie karmy wprowadzony był probiotyk? Jeśli nie, to polecam wprowadzić teraz np. flora balance vetfood. Doraźnie można podać glinkę kaolinową. Nie wiem, na jaką karmę pan zmienił, ale część kotów jest wrażliwych na większą ilość podrobów w karmie, wtedy unikamy tych podrobowych. Oprócz tego zawsze warto zrobić badanie kału, to parę złotych, a pasożyty łatwo można przynieść do domu chociażby na butach.
Łukasz
4 stycznia 2022 at 18:40Zmieniliśmy na Wild Freedom , glinkę już mam – mam nadzieję, że pomoże.
Co do pasożytów koty są odrobaczane w miarę regularnie i u drugiego kota ten problem nie występuję.
Dziękuję i pozdrawiam.
Katarzyna
1 lutego 2022 at 17:50Dzień dobry , mam kotkę z odzysku , wprowadziła się do nas od poł roku i mieszka z nami, nie chce przebywać w swoim dawnym domu. Kotka nie chce nic jeść, poza surowym mięsem, jedynie czasami zjada karmę z łososiem z puszek Biedronkowych, próbowaliśmy wszystkich dostępnych puszek, saszetek, droższych, tańszych i nic tylko surowe i z głodu ta puszka , ale nie zawsze. Kot jest przebadany i zdrowy, odrobaczony, ale nie wiem czy dobrze, żeby jadł tylko surowe, kupujemy oczywiście świeże mięso, polędwiczki, czy kurczaka, ale chcielibyśmy żeby kotka jadła karmę przeznaczoną dla niej.
Kotuszkowo
5 lutego 2022 at 13:48Konieczne zainteresuj się BARFem. Kot nie może jeść samego mięsa bez suplementacji, bo szybciutko nabawi się niedoborów.
http://kotuszkowo.pl/barf-dla-kota-jak-to-sie-robi/
http://kotuszkowo.pl/suplementy-w-diecie-barf/
Paulina
14 marca 2022 at 16:23Będę wdzięczna za pomoc, jakąś radę…. 5 stycznia b.r. przygarnęłam 2 kocurki, które miały wtedy ok. 7/8 tygodni. Od tamtej pory podaje im puszki Animondę Carny na zmianę z Dolina Noteci i nieco później wprowadziłam też Feringę Premium, bo zaczęły czasem kręcić nosem na wybrane smaki (szczególnie na Dolinę Noteci indyk). Dowiedziałam się w międzyczasie, że wcześniej jadły Miomor Ragout Royale, ale jadły te Animondę i Dolinę całkiem ze smakiem więc juz odpuściłam. Aktualnie mam je już 2,5 miesiąca więc kotki mają już 4 miesiące i czasami podejdą tylko do miski i odchodzą dalej się bawić, ewidentnie coś im nie pasuje. A i ekscytacji przy nakładaniu karmy jest mniej niż na początku. Karmę zjedzą z wielkim bólem dzieląc na kilka posilkow, a ostatnio zostawiają i po prostu resztki wyrzucam (np. 1/3 danej porcji, jeść daje im 4x dziennie mokre, nasypuje im też trochę suchej karmy Applaws dla kociąt – wiem, że tego Pani nie akceptuje, ale one nie dają rady zjeść ilości mokrego sugerowanej dla kociąt). Nie wiem czy próbować z kolejną karmą, czy może po prostu uznać że tak mają i są wybrzydzające? Nie mam pomysłu co zrobić, żeby więcej jadły. U weta byłam i są zdrowe, nie mają pasożytów, są po 3 szczepieniu na kocie choroby wirusowe. Ogólnie apetyt mają bo suche raczej zjadają i chętnie zjadają smakołyki :p są też chętne do zabawy i nie są osowiałe.
Paulina
18 lipca 2022 at 13:49Dzień dobry, mam kotka, który ma obecnie ok. 9 tygodni. Kotek przebywał w domu tymczasowym przez tydzień czasu, tam spożywał purine one junior. Nie wiem co wcześniej się z nim działo. U mnie jest już trzeci dzień i od początku je purine one junior moczoną w wodzie. Teraz zakupiłam mokrą karmę wild freedom dla kociąt i chciałabym stopniowo całkowicie wyeliminować suchą karmą. Jak to najlepiej zrobić u tak małego kotka ? W jednej z odpowiedzi wyczytałam żeby zmielić suchą karmę i posyspywać nią mokrą, ale czy robić tak do każdego posiłku, czy np. na początku tylko do jednego posiłku podawać mokrą karmę posypaną suchą, a z czasem zwiększać ilość posiłków z mokrą karmą ? Dodatkowo od drugiego dnia pobytu u nas ma luźne stolce , które okropnie śmierdzą. Nie wiem czy to wina obecnej karmy czy to kwestia odrobaczania. Czy w związku z tym na jakiś czas wstrzymać się z przejściem na mokrą karmę?