ŻWIRKI Cat’s Best

Cat’s Best to jeden z najpopularniejszych żwirków roślinnych. Ceniony przez kociarzy ze względu na dobre wchłanianie, skuteczne pochłanianie zapachów i biodegradowalność.

Osobiście używamy go od lat, zamiennie z Benkiem Corn Cat. O różnicach pomiędzy tymi dwoma produktami możecie przeczytać we wpisie: Cat’s Best czy Benek Corn?

Jeśli interesują Was również inne przetestowane przez nas żwirki drewniane/roślinne odsyłam do wpisów: Green Cat oraz Zakop i Zapomnij

cat's best logo

Dlaczego Cat’s Best?

 • z odnawialnych surowców roślinnych, bez dodatków chemicznych
 • ekologiczny: do produkcji nie ścina się drzew, materiał pozyskiwany wyłącznie z odpadów przemysłu drzewnego posiadających certyfikat PEFC.
 • chłonny: aktywne włókna drewniane są w stanie wchłonąć niemal 7-krotną ilość wilgoci w stosunku do swojego rozmiaru
 • wydajny: jedno opakowanie wystarcza do 6-7 tygodni na jednego kota
 • może być utylizowany bez problemu jako odpad bio albo kompostowany
 • niewielkie ilości, można utylizować bezpośrednio w toalecie, ponieważ żwirek całkowicie rozpuszcza się w wodzie, ALE odsyłam do przeczytania artykułu na stronie nanowosmieci.pl i wpisu: Biodegradowalny żwirek dla zwierząt? Tylko nie spłukuj go w toalecie
cat's best rodzaje

Rodzaje Cat’s Best

 • Original (wcześniej EcoPlus) podstawowy żwirek, średnie uziarnienie, cena w sklepach internetowych około 30 zł/10 L
 • Smart Pellets (wcześniej Gold) grube uziarnienie, dla kotów długowłosych, cena w sklepach internetowych około 38 zł/10 L
 • Sensitive (wcześniej Green Power) drobne uziarnienie, dla kotów z wrażliwymi łapkami cena w sklepach internetowych około 28 zł/8 L
 • Comfort wersja niezbrylająca się
 • Universal pellet dla wszystkich zwierząt

Chcę napisać parę słów o różnicach, zaletach i wadach poszczególnych odmian. Przez długi czas byliśmy wierni wersji Oryginal. We wrześniu 2019 roku przetestowaliśmy Cat’s Best Smart Pellets. Obecnie używamy Cat’s Best Sensitive, który wskoczył na pierwsze miejsce naszej, subiektywnej listy najlepszych piasków dla kota.

cat's best uziarnienie

Cat’s Best Sensitive – delikatność i drobne uziarnienie

Cat's best sensitive

wydajność: Bardzo dobra (3 koty ok. 18 dni ), przy jednym producent zapewnia nawet do 8 tyg.

zbrylanie: Bardzo dobre zbrylanie, od pierwszego do ostatniego dnia. Żwirek zbryla się natychmiast po wylaniu na niego cieczy.

zapach: Sam w sobie bezzapachowy (po otwarciu lekki, charakterystyczny zapach drewna), doskonale chłonie woń z kuwety.

Cats best sensitive z bliska

roznoszenie: Ze względu na swoją lekkość, roznosi się. Przy zastosowaniu specjalnej gumowej wycieraczki można jednak nad tym skutecznie zapanować.

uwagi i podsumowanie: Żwirek jest naprawdę bardzo wydajny, doskonale wiąże mocz i pochłania koci zapach. Ma również właściwości antybakteryjne

Cat’s Best Oryginal – chłonność i średnie uziarnienie

cats best oryginal

wydajność: Żwirek jest wydajny (3 koty ok. 14 dni), przy jednym producent zapewnia nawet do 7 tyg, ale z tego co pamietam, u nas było to bardziej 5-6.

zbrylanie: Zależy od partii. Czasem zdarza się, że idealnie zbryla mocz od pierwszego do ostatniego dnia użytkowania. Innym razem kulki pod koniec użytkowania potrafią się rozpadać.

cats best oryginal z bliska

zapach: Sam w sobie bezzapachowy (po otwarciu lekki, charakterystyczny zapach drewna). Żwirek dobrze pochłania woń z kuwety.

roznoszenie: Żwirek mocno się roznosi, pomimo wycieraczki przed kuwetą.

uwagi i podsumowanie: Żwirek jest wydajny i wygodny w użytkowaniu. Bez problemu radzi sobie z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów.

Cat’s Best Smart Pellets

cats best smart pellets

wydajność: Żwirek jest wydajny (3 koty ok. 14 dni), przy jednym producent zapewnia nawet do 7 tyg,

zbrylanie: Dość dobrze się zbryla, ale potrzebuje trochę czasu na scementowanie kulki.

zapach: Sam w sobie bezzapachowy (po otwarciu lekki, charakterystyczny zapach drewna). Żwirek bez problemu pochłania woń z kuwety.

cats best smart pellets z bliska

roznoszenie: Forma pelletu skutecznie redukuje roznoszenie się żwirku. Nie potrzeba stosować dodatkowo wycieraczki.

uwagi i podsumowanie: Jego główną zaletą jest wielkość btykietów. Nie przykleja się do łap ani ogona.

Podsumowanie

Najważniejsze o czym trzeba pamiętać, wybierając żwirkek, to komfort kota! Kot, który będzie zmuszony korzystać z kuwety, która nie spełnia jego potrzeb, jest narażony na stres i problemy związane z układem moczowym. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że znajdzie inne miejsce do załatwiania swoich potrzeb.

Na szczęście żwirek Cat’s Best oferuje różne opcje i stopnie miałkości. Istnieje, więc spora szansa, że uda znaleźć się opcję najwygodniejszą dla naszego zwierzak i dla nas.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

9 komentarzy

 1. Anna

  29 marca 2020 at 13:11

  Dzien dobry,
  Czy jeżeli chciałabym podawac swojemu kotu raz ja jakiś czas surowe skrzydełko z kurczaka powinnam dodawać mu to do karmy ? Czy wynaga również stopniowego przyswajania ? Czy może dostać bezpośrednio? Powinno się je wcześniej sparzyć wrzątkiem? Być przemrożone ? (Również takie opinie slyszalam)
  To samo pytanie odnosnie żółtka jaj, czy mieszac z karma ?

  1. Nika

   30 marca 2020 at 13:59

   Kot jedząć mokrą karmę, może dostawać 2-3 razy w tygodniu surowe mięso ( nie musi być ani sparzone ani przemrożone). Możemy podać każde mięso po za podrobami wieprzowymi i dziczyzną. Raczej podaje się w formie osobnego posiłku, ciężko dodać skrzydełko do karmy. Żółtko można podać osobno, można zmieszać z karmą. To bez znaczenia. Stopniowe przyswajanie nie ma zastosowania przy czymś co podajemy sporadycznie.
   Jeśli kot dostaje suchą karmę, mięsa surowego nie dajemy.

   1. Anna

    31 marca 2020 at 08:45

    Tak z ciekawości, dlaczego przy suchej karmie nie można podawać surowego mięsa?

    1. Nika

     31 marca 2020 at 11:02

     Sucha podnosi pH żołądka, a trawienie mięsa wymaga niskiego pH. Takie połaczenie prowadzi do problemów i rewolucji żołądkowych.

    2. Basia

     26 czerwca 2021 at 17:17

     Bardzo fajne porównanie, dziękuję! Mój kot w ogóle nie akceptuje formy pelletu, a Original nie był dla niego komfortowy, ogólnie załatwiał się w nim, ale wyskakiwał z kuwety jak oparzony 🙁 spróbuję jeszcze Sensitive! Teraz mamy bentonit, który kot bardzo lubi, a ja niekoniecznie, więc szukam kompromisu 🙂

 2. Ano

  30 marca 2020 at 18:39

  Za niedługo zamierzam adoptować dwa dorosłe koty. I nurtuje mnie jedno pytanie jeśli koty dobrze się znają przepadają za sobą to czy muszą być dwie kuwety czy wystarczy jedna?

  1. Nika

   31 marca 2020 at 10:38

   Kiedyś mówiło się, że najlepiej kuwet powinno być w domu tyle, ile kotów + 1. Teraz mówi się, że kuwet powinno być tyle ile zaprzyjaźnionych kocich grup (czyli kotów żyjących ze sobą w przyjacielskich stosunkach) + 1. Wiele zależy też od wielkości naszego domu/mieszkania,kocich przyzwyczajeń i
   ich indywidualnych charakterów.

 3. Ania

  8 kwietnia 2020 at 17:51

  A jeśli kot do tej pory korzystał tylko z betonowego zwirku , to aby przejść na drewniany trzeba go jakos przyzwyczajac ? Moze niezmieniajac miejsca polozenia kuwety kot ogarnie ze to nadal jego toaleta? Jakie są Pani doświadczenia ?

  1. Nika

   8 kwietnia 2020 at 21:55

   Jeśli kot do tej pory korzystał tylko ze żwirków bentonitowych, może być mocno zdezorientowany widząć żwirek drewniany. Może też nie przejąć sie zupełnie i od razu korzystać normalnie. Różnie to bywa. Idealnie byłoby do jednek kuwety dać stary żwirek a do drugiej nowy. Jeśli ma pani jedną kuwetę to do nowego żwiku warto dać na początek trochę zasikanego starego. Tak, żeby kot czuł swój zapach i zrozumiał o co chodzi. No i nic na siłę. Żwirek musi pasować kotu. Jak zaakceptuje nowy to dobrze. Jak nie wracamy do wypróbowanego bentonitu.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close