JAKICH KARM MOKRYCH DLA KOTA ZDECYDOWANIE UNIKAĆ?

Karmy marki własnej danego sklepu sieciowego (Biedronka, Lidl, Kaufland, Tesco, Carrefour, Auchan, Rossmann…)

 

Przykładowo: puszka Kitty (Biedronka): 4% kurczak 4% mięso, ryby i produkty rybne, zboża,
warzywa (min.4% groszek i marchewka), jaja, ekstrakty białkowe, substancje
mineralne, cukry

 

Karmy dostępne w większości sklepów i supermarketów, reklamowane w telewizji (Whiskas, Kitikat, Gourmet, Sheba, Felix…)

 

Przykładowo: Puszka Whiskas: mięso i produkty uboczne pochodzenia mięsnego (m.in. 4% drobiu, 4% świeżego mięsa), zboża, ekstrakty białka roślinnego, minerały

Karmy zbożowe o bardzo słabym składzie dostępne w sklepach zoologicznych

Tutaj najłatwiej można się pomylić sugerując się np. wysoką ceną lub ogólną dobrą opinią danej marki .Dla pewności zawsze należy czytać skład.

Przykładowo;

*Vitakraft

a) tacka (poesie sauce)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 55 % (5% kurczak)

b) puszka z musem (poesie mousse)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (6,8% łosoś)

c)saszetka (vita basic)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (5% indyk, 5% jagnięcina)

*Stuzzy

a)saszetka (stuzzy cat)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% dorsza)

b) saszetka (speciality)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 45% (10% królika)

c) tacka (stuzzy mister)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4 % łosoś)

*Trainer

a) saszetka (natural trainer)

drób świeży 4%,wołowina 4 %

*Versele laga

a) saszetka (Lara)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4 %drób )

b) puszka (Lara)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (5% kurczak ,5 %indyk )

c )tacka (Lara)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (5% wołowina)

*Animonda (przykład firmy robiącej zarówno dobre jak i bardzo słabe produkty)

a) tacka (rafine ragout)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% łosoś)

b )puszka (brocconis)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% kurczak,4% rdzawiec)

*Miamor

a) puszka (pastete)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (5% serca drobiowe)

*Royal canin

(Początkowo dobra firma założona w 1968 r. Od 2002 r. należy do spółki MARS (czyli słodycze np. bounty, snickers, ale też karmy dla zwierząt np.Whiskas, Kitekat). Polecana przez weterynarzy i hodowców ze względu na korzyści jakie im oferują. Skład napisany ogólnikowo, karma pełna zbóż, chemii, bardzo uzależniająca.

a) saszetka (intense beuty)

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego,mięso i produkty pochodzenia z ryb,zboża,oleje i tłuszcze,rośline ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego,sole mineralne,cukry

7 komentarzy

 1. Magdalena

  16 października 2017 at 21:19

  Nie zgadzam się.
  Vitakraft Poesie Gelee – 3 rodzaje (łosoś, dziczyzna i jeszcze 1, nie pamiętam która) mają dobry skład. Zwłaszcza jeżeli podstawą diety porządna karma sucha, a mokra jedynie ją dopełnia.

  1. Nika

   16 października 2017 at 22:17

   Skład podanej przez Panią karmy VITAKRAFT dziczyzna z żurawiną: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (wołowina, wieprzowina, drób, dziczyzna 5%), substancje mineralne, owoce (żurawina 2%), warzywa, inulina jest niestety bardzo słaby. Produkty pochodzenia zwierzęcego oznaczają materiały 3 kategorii ( krew, pióra, włosy, rogi, kopyta, łożysko) i tylko 5% całości jest jakąś częścią dzika. Dobre karmy jakie opisuję na blogu mają jasne składy i dużą zawartość mięsa np. FERINGA dziczyzna z żurawiną: dziczyzna 70% (serca, mięso, wątroba, płuca), bulion 26,9%, żurawina 2%, minerały 1%, mniszek 0,1%. Co do drugiej części, tak jak większość kocich dietetyków jestem za karmieniem kotów w sposób zbliżony do naturalnego. Sucha karma niestety jest najbardziej przetworzonym pokarmem. Odwadnia kota co prowadzi do chorób nerek oraz przez dużą zawartość węglowodanów prowadzi do otyłości i cukrzycy. Dlatego na blogu sucha karma traktowana jest jako dodatek do diety (przysmak lub konieczność np. w czasie wyjazdu). Bardzo się cieszę, że trafiła Pani na bloga. Większość producentów oszukuje właścicieli zwierząt na wszystkie możliwe sposoby, zapraszam wiec do poczytania o tych którzy przełamują schematy.

 2. Ewa

  25 maja 2018 at 08:41

  Dzień dobry,
  A co sądzi Pani o karmie: Vitakraft Deli Sos – chodzi mi konkretnie o wersję z dorszem.
  Jakie karmy Pani poleca? Warunek jaki zdaniem mojego kota MUSZĄ spełniać to, że nie może to być pasztet ani karma z galaretką – w grę wchodzą tylko kawałki w sosie. Barf odpada ze względu na szalone godziny pracy.
  Mój kot jest generalnie na mokrej karmie, ale jest straszną marudą i wiele karm jej nie smakuje.
  Najchętniej je IAMS Naturally; IAMS Delights; Schmusy Volvert Flakes i właśnie ostatnio Vitakraft Deli Sos Dorsz. Czasami raczy zjeść szalkę Naturo i najchętniej tym bym ją karmiła, ale nie zawsze ma na to ochotę i szkoda mi pieniędzy na karmienie tym czego ona nie zje okolicznych kotów.
  Suchą karmę poskubuje, głównie wieczorem, na zasadzie zabawy (Acana drobiowa) i jako przysmak je kosteczki drobiowe Cosma (za to chyba oddałaby życie). Poza tym 1-2 razy w tyg. łosoś lub krewetki jako zastąpienie jednego z dań mokrych.
  Czy mogę prosić o jakieś wskazówki – na jakie karmy warto zwrócić uwagę?

  1. Nika

   27 maja 2018 at 23:13

   Witam, niestety skład karmy Vitakraft Deli Sos jest nie najlepszy. Skład: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (45%, mięso drobiowe, wieprzowina), ryby i produkty pochodzenia rybnego (dorsz 10%), produkty pochodzenia roślinnego (skrobia ziemniaczana, inulina), substancje mineralne
   Na początek przekłamanie w tłumaczeniu, po polsku 45% mięso drobiowe ALE już na stronie z niemieckim składem (45% Geflügel und Schwein) nie ma słowa o mięsie, mamy drób i wieprzowinę czyli w większości odpady( krew, pióra, włosy, rogi, kopyta, łożysko), następnie odpady z ryb i zupełnie zbędne produkty roślinne.
   IAMS Naturally ma mięsa już tylko 4%, IAMS Delights 10%, Schmusy Vollwert Flakes 4%.
   Patrząc na wszystkie karmy mokre jakie Pani podaje Vitakraft Deli wypada najlepiej, jednak w zestawieniu z dobrymi karmami skład ma w dalszym ciągu straszny.
   Zasada przy kotach, które mają problem z jedzeniem mokrego jest taka, że suche musi zupełnie zniknąć z domu. Przestawianie nie jest prostym procesem. Cosma, którą kot uwielbia jest super przysmakiem i idealnie nadaje się jako dosmaczacz karmy mokrej. Jak już kiedyś pisałam ,, Niestety karmy bytowe o dobrym składzie mają formę mielonki w galaretce. Można jednak pokombinować i do galaretki z puszki dolać wody, tworząc sosik. Można też popróbować z sosikami typu Miamor, gęsim smalcem. Z karm uzupełniających też znajdzie się kilka karm mogących pełnić rolę dosmaczacza: Dolina Noteci filety z sosem, Animonda vom Feinsten NoGrain w sosie, Miamor Fine Filetes w sosie.”

 3. EWA

  5 czerwca 2018 at 16:16

  Dziękuję za info, dobrze że choć Vitakraft prezentuje się jako tako i chyba na tą chwilę przy niej zostaniemy. U nas naprawdę w grę wchodzą tylko karmy sosikowe. Zalewanie galaretki wodą nie pasuje, sosiki Miamor nie pasują. Suchej karmu kotka w sytuacji standardowej zjada może 10-15 ziarenek na dobę, głównie w formie polowania. W sytuacjach kryzysowych, kiedy mnie nie ma przez cały dzień muszę mieć takie zabezpieczenie, że kotka coś tam skubnie w razie głodu. Mokre tyle godzin leżeć nie może. Niestety, poza dobrem kota w grę wchodzą jeszcze sytuacje życiowe. Moja poprzednia kotka na suchym (tylko, w ogóle nie jadała mokrego) dożyła 20 roku życia i oby z tą kotką było podobnie. Natomiast oczywiście znam zagrożenia (PNN) i tą kotkę chcę na ile się da żywić jedzeniem mokrym.
  Co do Animondy to muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia odnośnie jej jakości – dwa razy znalazłam w niej jakieś fragmenty, które mięsem na pewno nie były – pazury, kopyta? Nie wiem, ale kota odskoczyła od miski jak oparzona i więcej nie dała się zagonić do jedzenia tej karmy.
  Od Miamorów zaczynaliśmy, ale tak jak Pani pisze – są to karmy uzupełniające i jako takie można je podawać 1-2 razy w tygodniu. Dolina Noteci nie jest akceptowana (dwa lizy i koniec), Catz Finefood raz od wielkiego dzwonu, ale tylko z kangura. Również nie są akceptowane jakiekolwiek karmy puszkowe i tu się nie dziwię, bo skoro ja czuję różnicę w zapachu pomiędzy karmą z saszetki i puchy to co dopiero kot?

 4. Magdalena Bryła

  25 sierpnia 2018 at 12:06

  A co sądzi Pani o karmie mokrej dla kota Nutrilove?

  1. Nika

   26 sierpnia 2018 at 20:53

   Witam. Patrząc na skład : fileciki z kurczakiem mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (82% w filecikach, w tym 8% kurczaka), roślinne ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego (0,4% inuliny), substancje mineralne, cukry,tauryna 450 mg wypada słabo. Mamy tu 74% produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to materiały 3 kategorii ( krew, pióra, włosy, rogi, kopyta, łożysko) i tylko 8% całości jest jakąś częścią kurczaka. Później już tylko gorzej niewiadomo co roślinne i cukry czyli dwie zupełnie nie potrzebne kotu rzeczy, a na koniec zdecydowanie za mało tauryny. W Nutrilove jest jej 450 mg, a powinno być przynajmniej około 1500 mg.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close