Sucha karma dla kota

Sucha karma wciąż jest popularnym wyborem żywieniowym. Powoli, powolutku zwiększa się w społeczeństwie świadomość odnośnie jej szkodliwości, ale to dalej kropla w morzu. Możliwe, że sami karmiliście lub w dalszym ciągu karmicie kota suchą karmą. I wierzę, że nie macie w związku z tym złych intencji. Być może nie natrafiliście jeszcze na informacje, dlaczego to nie jest odpowiedni pokarm. A może kupiliście kota z hodowli, która karmiła zwierzaki suchą karmą albo posłuchaliście propozycji weterynarza?

Powodów może być mnóstwo, jeśli jednak dotarliście tutaj, jesteście na dobrej drodze, do wyeliminowania suchej karmy z jadłospisu Waszego kota.

sucha karma

Sucha karma – historia

Początki gotowej karmy dla zwierząt obejmowało wypuszczenie na rynek dwóch przełomowych produktów. W 1860 r.James Spratt wyprodukował w Wielkiej Brytanii pierwsze ciastka dla psów. 50 lat później pojawiła się kompletna karma dla psa w postaci wypiekanych ciastek. Prawdziwy rozrost produkcji i popularności suchej karmy wiąże się jednak dopiero z II wojną światową. Konieczne było wówczas szukanie tanich i efektywnych rozwiązań przetwarzania surowców. Z czasem zaczęto udoskonalać proces produkcji. W Polsce sucha karma stała się ogólnodostępna dopiero w latach 80. XX wieku.

Piszę o tym dlatego, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sucha karma nie powstała z powodu chęci zadbania o jak najlepsze karmienie zwierząt. Wprost przeciwnie. Chodziło o niską cenę i wygodę człowieka.

Układ pokarmowy kota

Kot jest ścisłym mięsożercą

 • Ma 30 ostrych zębów. Nie rozgryza jednak nimi pokarmu, tylko łyka większe kęsy.
 • Kot nie ma enzymu amylazy ślinowej. Oznacza to, że nie dochodzi u niego do wstępnego trawienia węglowodanów w jamie ustnej.
 • Koci żołądek jest mały i ma niskie pH. Kot potrzebuje małych, częstych posiłków.
 • Sok trzustkowy trafiający do dwunastnicy zawiera między innymi czynnik przeciwbakteryjny na bakterie np. Salmonelli, Escherichia Coli, Shigella i Klebsiella. Oznacza to kocie przystosowanie do jedzenia surowego mięsa.
 • Kocie jelita są krótkie (jelito cienkie 1-1,7 m, jelito grube 0,3-0,4 m) ze względu na adaptację do trawienia pokarmów mięsnych.
 • Niska aktywność amylazy trzustkowej i jej zawartość w jelicie cienkim wpływa na niską zdolność trawienia węglowodanów.
 • Kot może wchłaniać tylko określoną ilość węglowodanów, nadmiar trafia z jelita cienkiego do jelita grubego, tam monocukry fermentują.
sucha karma

Dlaczego kot potrzebuje mięsa?

sucha karma mięso
 • Kot czerpie energię głównie z białek i tłuszczy (zwierzęcych).
 • Ma zdolność pozyskiwania glukozy z białek zwierzęcych. U kotów proces glukoneogenezy zachodzi stale, pozwala to utrzymać stałe stężenie glukozy we krwi, ale wymaga częstych posiłków.
 • Korzysta z tłuszczy zwierzęcych. Koty potrzebują kwasu arachidonowego (kwas tłuszczowy wielonienasycony z rodziny n-6) ze względu na ograniczoną zdolność do syntezy tego kwasu z kwasu linolowego.
 • Ma wysokie zapotrzebowanie na taurynę i nie jest w stanie syntetyzować tego aminokwasu. Kot musi dostarczać sobie taurynę z pokarmu. A głównym źródłem tauryny jest pokarm zwierzęcy.
 • Zapotrzebowanie na witaminę A może być spełnione u kotów tylko z produktów zwierzęcych (takich jak np.wątroba). Koci organizm, nie przekształca beta-karotenoidów w witaminę A.
 • Niezdolność do przetwarzania tryptofanu w niacynę. Niedobór niacyny (witamina B3) niesie za sobą szereg konsekwencji (spadek apetytu, spowolnienie wzrostu, biegunka, problemy z okrywą włosową…) Najlepszym źródłem niacyny są produkty zwierzęce.
 • Tak samo arginina i metionina uzyskiwana jest przez koty z tkanek zwierzęcych.

Sucha karma- dlaczego szkodzi?

Silny stopień przetworzenia

sucha karma stopień przetworzenia

Proces produkcji suchej karmy nie jest żadną tajemnicą. Część firm wręcz chwali się jej przebiegiem. W obrębie różnych firm mogą pojawiać się modyfikacje dotyczące np. temperatur czy rodzajów mieszania i grzania. W uproszczeniu wygląda to tak:

 • przygotowanie składników,
 • zalanie składników wodą (10-25%) od góry, a od dołu poddawanie działaniu pary,
 • wstępne mieszanie (materiał paszowy osiąga temperaturę 70-90 °C),
 • materiał z mieszalnika wjeżdża do ekstrudera,
 • materiał paszowy zostaje poddany temperaturze 125 do 150°C i nadawany jest mu kształt granulek,
 • masa jest suszona i poddawana kolejnej obróbce cieplnej w temperaturze 90 do 180°C,
 • produkt jest chłodzony,
 • granulki powlekane są warstwą tłuszczu i dodatków poprawiających smak.

Ważną kwestią tego procesu jest ostatni etap. Opryskiwanie granulek smakowo atrakcyjnym roztworem. Koty dość szybko uzależniają się od tego smaku i zaczynają odmawiać spożywania innego pokarmu.

*Wyjątkowy proces produkcji przebiega w przypadku karm marki ZiwiPeak. Firma stosuje unikalną technologię suszenia naturalnych składników łagodnym strumieniem powietrza – bez przetwarzania ich w wysokich temperaturach.

Odwadnianie organizmu

sucha karma odwodnienie

Woda jest niezbędna do prawidłowego działania każdego organizmu. Koty należą do zwierząt, które stosunkowo mało piją. Wodę pobierają głównie z pokarmu. Środowisko weterynaryjne podaje, że dorosły kot powinien wypić średnio 40 – 50 ml wody na kg masy ciała na dobę. Mokra karma ma wilgotność na poziomie 63-83% wody, sucha 3-10% wody.

Przykład: Kot ważący 4 kg potrzebuje ok. 200 ml wody

 • a)jedząc mokrą karmę (zgodnie z zapotrzebowaniem 200 gram.) pobierze z pokarmu mokrego o wilgotności 79%-158 gram. wody
 • b)jedząc suchą karmę (zgodnie z zapotrzebowaniem 50 gram.) pobierze z pokarmu suchego o wilgotności 10%-5 gram. wody

Dolanie kotu do mokrej karmy odrobiny wody lub wypicie jej przez zwierzka z miseczki czy fontanny jest możliwe. Liczenie, że kot wypije równowartość szklanki wody, jest pobożnym życzeniem.

Problemy z układem moczowym i nerkami

sucha karma problemy z układem moczowym
https://portalzdrowiapsaikota.pl/

Kot jedzący suchą karmę utrzymuje organizm na granicy stałego odwodnienia. Odwodnienie prowadzi do rzadszego oddawania moczu i zwiększenia substancji mineralnych w moczu. Wzrasta ryzyko kamicy układu moczowego (najczęściej struwitowej lub szczwianowo-wapniowej). Odwodnienie może skutkować również niewydolnością nerek.

Poniżej kilka cytatów z literatury weterynaryjnej na temat zależności między odpowiednim nawodnieniem kota a problemami układu moczowego.

 • „Podawanie puszkowego (mokrego) pokarmu pomaga ograniczać stężenie w moczu substancji powodujących tworzenie się kamieni i zwiększa częstość wydalania moczu” (Ibidem 536-537)
 • ,,Podawanie kotom karmy zawierającej około 74% wody istotnie zmniejsza bowiem ciężar właściwy moczu kotów, obniża wartość RSS dla szczawianu wapnia, a przede wszystkim istotnie zwiększa ilość wody spożywanej przez zwierzęta. (Buckley i wsp., 2010a). 
 • „Doświadczalne obserwacje sugerują, iż nawroty choroby (układu moczowego) można ograniczyć poprzez podawanie raczej mokrego, a nie suchego pokarmu. Takie działanie sprzyja przepłukiwaniu dróg
  moczowych dzięki zwiększonej objętości moczu i zwiększanie rozcieńczania toksyn, drażniących czynników chemicznych, mediatorów zapalnych oraz elementów sprzyjających tworzeniu się
  kamieni moczowych”
  ( L. P. Tilley, F.W.K. Smith jr, 5 minut konsultacji weterynaryjnej, Urban&Partner , Wrocław 2020, wydanie 6 s.472)

Nadmiar węglowodanów

sucha karma węglowodany

W przypadku kotów nie określono zapotrzebowania na węglowodany w diecie. Ze względu na brak amylazy w ślinie trawienie węglowodanów u kotów zaczyna się w jelitach, z udziałem enzymów trzustkowych. Tylko, że niska aktywność amylazy trzustkowej wpływa na niską zdolność trawienia węglowodanów. Dodatkowo enzymy wątrobowe, które umożliwiają metabolizm węglowodanów, są nieaktywne lub nieobecne. Koty nie mają więc zdolności dostosowania aktywności enzymów do zwiększonego poziomu węglowodanów w diecie.

Nie ma karm opartych na samym mięsie, ponieważ jak już wiecie, w przebiegu produkcji suchej karmy potrzebna jest skrobia, która zlepi granulki i utrzyma ich kształt. Węglowodany dzieli się na cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza), dwucukry (sacharoza, laktoza, celebioza, maltoza) oraz wielocukry (skrobia, glikogen oraz włókno pokarmowe, czyli węglowodany niestrawione przez enzymy ssaków). Głównym źródłem węglowodanów jest pokarm roślinny (suche karmy wypełniane są np. zbożem, ziemniakami, batatami, grochem…)

Pokarm, który spożywa kot w naturze, składa się z dużej ilości białka, średniej ilości tłuszczu i węglowodanów na poziomie max. 5%.

anatomia myszy

Przy tym argumencie, zawsze podnosi się kilka głosów: Przecież są karmy suche niskowęglowodanowe. Tak jest kilka takich pozycji, ale to naprawdę wyjątki. Pokażę je w pierwszych 3 miejscach tabelki. Dalej pojawią się typowe karmy suche (uważane na nieświadomomych opiekunów za te ,,lepsze”).

nazwawęglowodanycena
ZiwiPeak Cat Air Dried Lamb Jagnięcina4%162,5 zł/kg
Power of Nature NATURAL CAT – Meadowland Mix5%45 zł/kg
COYOTE CAT7 9,9%43 zł/kg
Purizon Adult kurczak i ryba 15,7%27 zł/kg
ACANA REGIONALS Wild Prairie Cat23%48 złkg
Royal Canin Savour Exigent 35,4%29 zł/kg
sucha karma

Problemy z wagą

sucha karma otyłość

Jeśli chodzi o otyłe koty, są to głównie koty karmione suchą karmą. Dlaczego tak jest? Powodów jest kilka.

 • U kota po przekroczeniu zapotrzebowania na węglowodany (patrz wyżej) organizm przekształca ich nadmiar w tłuszcz i odkłada jako materiał zapasowy.
 • Sucha karma jest wysoko kaloryczna. Przykład: Wartość energetyczna na 1 kg: sucha Feringa kaczka 3885 kcal, mokra Feringa kaczka/jagnięcina 972.0 kcal
 • Właściciel karmiący suchą często sypie kotu pełną miseczkę i zostawia ją na cały dzień. Po pierwsze w takim wypadku łatwo o przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego, po drugie kot zaczyna podjadać z nudów.

Przy okazji zaprszam do wpisu: Ile powinień jeść kot i jak to policzyć?

Zmiana pH żoładka

sucha karma pH żołądka
https://procedury.ceo.org.pl/odczyn-roztworu

W żołądku rozpoczyna się proces trawienia pokarmu, zapoczątkowany przez kwas solny. Kwas solny obniża pH treści żołądkowej, tak aby możliwe było przekształcanie pepsynogenu do pepsyny. Koci żołądek ma pH na poziomie 1-2 (środowisko kwaśne). Pozwala mu to na łatwe trawienie białka i radzenie sobie z bakteriami. Wydzielanie kwasu i śluzu jest zależne między innymi od objętości posiłku i zawartości białka.

Mięso i tkanki zwierzęce sprzyjają kwaśnemu pH żołądka. Pokarm mięsny jest dość szybko trawiony, ale gdy w diecie pojawia się sucha karma, wszystko zaczyna się komplikować. Węglowodany obecne w suchej karmie zaczynają stopniowo podwyższać pH kwasu żołądkowego do poziomu 4 i więcej, zmierzając coraz bardziej w stronę środowiska zasadowego.

Wtedy ilość soków żołądkowych maleje, a sam sok ma słabsze działanie. Pokarm trawi się dłużej i jego strawność spada. W konsekwencji mogą pojawić się zastoje treści pokarmowej oraz problemy z wchłanianiem i przyswajaniem wartości odżywczych z pokarmu, wzrasta także ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Mit czyszczenia zębów

sucha karma mit czyszczenia zębów

Najczęstszym argumentem za podawaniem suchej karmy jest jej rzekomy pozytywny wpływ na pielęgnację jamy ustnej.

Ponieważ kot jest drapieżnikiem, jego szczęka jest w stanie wykonywać ruch tylko w górę i w dół. Nie ma mowy o ruchach bocznych, a więc o żuciu pokarmu. Kocie zęby idealnie nadają się do rozszarpywania i cięcia (mięsa), ale nie miażdżą pokarmu. Sucha karma pęka pod naciskiem zamykającej się szczeki, następnie jest połykana.

Nie możemy w takim razie zakładać, że kot poprzez jedzenie suchej chrupki usuwać będzie sobie płytkę i kamień nazębny.

Sucha karma pozostawia osad na zębach. Wystarczy wsadzić dłoń do opakowania z suchą karmą i zobaczyć co na niej zostanie. Jak pamiętacie w procesie produkcji przemielona masa, jest poddawana temperaturze i suszona. Nie uzyskuje nadmiernej twardości. Resztki karmy oblepiają zęby i stają się pożywką dla bakterii. Dodatkowo badania prowadzone przez stomatologów wykazują związek między spożywaniem węglowodanów a próchnicą i stanami zapalnymi jamy ustnej.

Mykotoksyny

sucha karma mykotoksyny

Mykotoksyny to produkty przemiany materii pleśni, czyli grzybów saprofitycznych. Znajdują się przede wszystkim w ziarnach zbóż, kukurydzy, roślinach strączkowych. Mykotoksyny zaburzają działanie układu nerwowego, pogarszają działanie układu odpornościowego i mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.

Mykotoksyny są niewidoczne, bezsmakowe, chemicznie trwałe i odporne na temperaturę i przechowywanie. Przeprowadzane badania na obecność mykotoksyn w karmach dla psów i kotów pokazują, że nawet do 70% procent z nich może mieć w sobie niebezpieczne pleśnie.

Rozgraniczenie karm ze względu na skład i jakość

Część osób nawet po usłyszeniu o szkodliwości suchej karmy stwierdzi, że karmiąc produktem z wyższej półki, nie wyrządza kotu szkody. Dlatego wspomnę jeszcze parę słów o tych ,,dobrych” suchych karmach. Producenci robią wszystko, żeby uwypulklić walory swojego produktu.

bezzbożowa– producent podkreśla, że nie używa w swojej karmie zbóż, czyli np. kukurydzy, pszenicy, ryżu. To bardzo dobrze, ale musi dać coś w zamian, żeby chrupek nie rozpadł się. Produkty te będą źródłem węglowodanów i nie wniosą nic pozytywnego do diety kota. I tak kilka przykładów co mamy zamiast zboża:

 • Sanabelle No Grain: ziemniaki, skrobia ziemniaczana, wysłodki buraczane (węglowodany 33,9%)
 • Feringa: płatki ziemniaczane, dynia (węglowodany 33,5%)
 • Taste of The wild: groch, batat, białko ziemniaczane (węglowodany 18,5%)

świeże mięso– świeże mięso zawiera 70% do 80% wody. W procesie obróbki termicznej woda odparowuje z mięsa. Przed wypiekaniem chrupek było 100g wołowiny- po upieczeniu zostało 30g.

 • Canagan: skład: Świeże mięso z kaczki bez kości (44%), suszone mięso z kaczki (10%), bataty, ziemniaki…
 • świeże mięso z kaczki po procesie produkcyjnym wyniesie ok. 13%

Pewna grupa producentów wręcz jawnie kpi sobie z potrzeb żywieniowych kotów. W swoich produktach bazują na zbożach, wypełniaczach roślinnych i niewielkim procencie składników pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowo przypisują swoim karmom pozytywne działanie na żołądek, zęby, układ moczowy…

Karma na wrażliwy układ pokarmowy: Royal Canin Sensible: Białko drobiowe, ryż, tłuszcz zwierzęcy, kukurydza, ­izolat białka roślinnego*, śruta pszenna, pszenica, białko zwierzęce (hydrolizowane), gluten paszowy kukurydziany

Karma na wrażliwy układ moczowy: Purina Cat Chow Urinary: Zboże (42% pełnoziarniste*), mięso i podroby (20%**), ekstrakty z białek roślinnych, oleje i tłuszcze, (5,4% wysuszone wysłodziny buraka cukrowego, warzywa..

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

Podczas tworzenia wpisu korzystałam z wiedzy zdobytej między innymi na szkoleniach: Jak żywić żeby odżywić? oraz Jak walczyć z kocią i psią otyłością? prowadzone przez tech.wet Agnieszkę Cholewiak Góralczyk. Podstawy żywienia kotów, prowadzone przez dr Karolinę Hołdę. Barfne kotepetycje-kot, prowadzone przez Jagodę Ferdyniak oraz Ewę Salwerowicz-Skoczylas. Korzystałam również z opracowań i artykułów:

35 komentarzy

 1. Justyna Borkowska

  6 lipca 2020 at 20:57

  Dzien dobry . Ja powoli staram się odchodzic od suchej karmy, ale chciałabym wcześniej zużyć to co kupilam bedac jeszcze nieswiadoma, bo jednak szkoda wyrzucic.
  Chciałabym przy okazji spytac, czy karme mokra Feringa pure można traktowac jako podstawową? Ze względu na 97 % kupilam ją myśląc że to karma premium, ale nie spojrzalam na taurune… czy powinnam ją jakoś suplementac ze wzgledu na tak maly udzial tauryny ??

  1. Nika

   7 lipca 2020 at 10:53

   Tak, mokra Feringa Pure to karma podstawowa. Spełnia miniumum, ale faktycznie liczba ta nie jest imponująca.

 2. Opiekun Fryderyka

  20 lipca 2020 at 00:56

  Mając świadomość tego, że lepszym i bardziej naturalnym dla kota wyborem jest karma mokra, są sytuacje, kiedy karma sucha stanowi jedyne rozwiązanie np. kiedy trzeba wyjątkowo zostawić kota na cały dzień lub nawet 1,5 dnia w domu. Jakie mniejsze zło w tej sytuacji wybrać? Czy jest jakaś sucha karma, która na tle innych suchych karm (przy pełnej świadomości, że nie powinna stanowić podstawy diety) się wyróżnia w pozytywny sposób?

  1. Nika

   20 lipca 2020 at 10:47

   Są miski automatyczne z wkładem chłodzącym i timerem, są też miski otwierające się na chip. Idealne na wyjazdy opiekuna.
   Jeśli kot jest stale na mokrej i nagle dostanie suchą jego żoładek może zareagować nie najlepiej, niestrawnosć, biegunka, wymioty itd.
   Z suchych wyróżniają się: ZiwiPeak, Power of Nature Meadowland mix, Coyote cat 7

   1. Opiekun Fryderyka

    30 lipca 2020 at 00:12

    Wow! Nie byłem świadom istnienia misek automatycznych z wkładem chłodzącym itp. Zgłębię temat.
    Odnośnie Powe of Nature – pisałem już chyba o tym w jednym z komentarzy tutaj na blogu, że mam duży problem z tą karmą. Jest bardzo często polecana jako jedna z top 3 najlepszych karm (zarówno mokrych, jak i suchych) przy jednoczesnym baaaaardzo dużym zastrzeżeniu odnośnie stosunku wapnia do fosforu. Nie do końca więc rozumiem, z czego wynikają tak wysokie noty tej karmy, skoro wspomniany stosunek wapnai do fosforu jest jednoznacznie zły.

    1. Nika

     31 lipca 2020 at 12:57

     Na ocenę karmy składa się kilka parametrów, Power od Natur ma dużo mięsa, dużo tauryny i mało węglowodanów. Wapń 1,6%, Fosfor 1,21 w suchej daje nam 1,33, wiele karm ma gorszy wynik.

   2. Magda

    10 sierpnia 2020 at 15:03

    Czy jedzenie w takiej misce chłodzącej lub na chip rzeczywiście wytrzyma dobę czy półtorej? Np. w lato? Przyznam, że nie miałam świadomości, że karma sucha jest tak nieodpowiednia. Kupowałam Orijen i dobrej jakości puszki dając raz dziennie suchą, a raz dziennie mokrą karmę. Teraz chciałabym to zmienić (mimo że przy suchej kotka nigdy nie wybrzydza, a przy mokrej czasem rezygnuje z posiłku 😉 ), ale przy krótkich wyjazdach boję się o świeżość karmy mokrej. Czy zna pani jakieś sprawdzone miski, które gwarantują świeżość do 1,5 dnia?

   3. Opiekun Fryderyka

    24 sierpnia 2020 at 17:20

    Wow! Nie miałem pojęcia o automatycznych miskach z wkładem chłodzącym, na pewno zgłębię temat. 🙂

    Odnośnie Power of Nature – mam z tą karmą problem, bo wszędzie jest polecana jako jedna z absolutnie w TOP3 karm mokrych i suchych, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że stosunek wapnia do fosforu jest ZNACZĄCO wyższy niż zalecany.

    A co z suchą karmą GranataPET? Czy jej podawanie jej co jakiś czas jest OK? Mokra karma jest jedną z lepszych. Zastanawiam się, czy sucha nadąża. 😉

 3. Maria

  24 lipca 2020 at 13:28

  Witam. Posiadam 3 półdzikie kotki. Karmię je sucha bezbozowa najczęściej brit care cocco lub lilly bądź też tatse of the wild. Oprócz tego kotki sobie łapią myszy czy taki model karmienia jest dobry ? Daje im całą porcje dzienna suchej karmy+ to co sobie złapią

  1. Nika

   24 lipca 2020 at 14:10

   Fajnie, że pani pomaga, ale ten sposób, który został obrany nie jest najlepszy.
   W kwesti karmienia:nie taki model nie jest dobry. Dlaczego sucha nie jest dobra, po przeczytaniu wpisu już pani wie. Sucha karma ma tak samo negatywny wpływ na organizm kota będącego w domu jak i na dworze.
   Jedzenie przez kotów myszy i innych zwierzaków to po pierwsze spore ryzyko, że koty zjedzą osobnika chorego, zarobaczonego itd. Po drugie to przyczynianie się do niszczenia przyrody i niepotrzebnego uśmiercania dzikich zwierząt. W Polsce rocznie ginie około 1 miliarda dzikich ssaków, ptaków, gadów oraz płazów.

 4. Maria

  24 lipca 2020 at 16:03

  To czym ja je mam karmić? Nie da się ich wziąć do domu bo zaraz chcą iść na dwór.

  1. Nika

   25 lipca 2020 at 12:16

   Mokrymi puszkami jeśli ma być ekonomicznie to np.Butchers, Smilla, Animonda Carny. Z lepszych Feringa, Mac’s. Tu już zależy od budżetu.
   To człowiek jako osoba świadoma, przewidująca skutki i następstwa pewnych decyzji odpowiada za bezpieczeństwo kota i decyduje o wychodzeniu. Odpowiednie uatrakcyjnienie i przystosowanie mieszkania (drapak, pólki na wysokosci,zabawki itd.) + wyścia kontrolowane (szelki lub postawienie woliery).

   1. Mariusz Adamczyk

    27 grudnia 2021 at 21:05

    jak to ? koty od milionów lat żywiły się dzikimi sakami i ssaki i koty przetrwały, nie zaburzajmy naturalnych procesów, pozdr. mariusz.

 5. Karolina

  3 sierpnia 2020 at 12:16

  Moja Kicia się nie chce wgl odzwyczaić od suchej, tyle razy już próbowałam i obawiam się, że jest za późno 🙁 A widzę, że szkód sporo…

  1. Nika

   3 sierpnia 2020 at 13:28

   Nie ma się co poddawać. W końcu to nie kicia idzie do sklepu i kupuje jedzenie a nastepnie sypie je sobie do miski 🙂
   Część karmy zmiksować na posypkę i zamknąć w szczelnie zakręconym słoiku. Resztę wynieść z domu, tak żeby kot nie czuł jej zapachu a opiekuna nie kusiło.
   I powoli rozpocząć przestawianie. Mokrą karme można posypywać suchą posypką, polewać sosikami, dodawać smalec z gesi, dodawać olej z łososia, suszone żółtka, mielone żwacze, rozkruszoną Cosmę, dosmaczacz z Same Mięso itd, wszystkie chwyty dozwolone. Powodzenia.

 6. Koral

  5 sierpnia 2020 at 16:16

  Czy karma sucha może być stosowana jako przysmak dosłownie kilka ziarenek co jakiś czas?

  1. Nika

   5 sierpnia 2020 at 16:50

   Może, z drugiej stony jest tyle innych,ciekawszych i wartościowych przysmaków.

 7. Natalia

  26 sierpnia 2020 at 08:33

  Cześć, jestem zdziwiona tym wpisem, bo nasza weterynarz zarzeka się, że koty powinny jeść tylko i wyłącznie sucha karmę, ponieważ przez te wszystkie puszki, saszetki-koty mają częściej problemu pokarmowe. I ja sama zauważyłam, że kot na początku jedząc mokre i czasami tylko suche, miał zła kupkę, i był bardziej niespokojny przez to, teraz je jedynie suche z Ontario, i wszystko jest dobrze. Jak to jest, że weterynarz mówi coś zupełnie innego?? Z góry dziękuję za odpowiedź!

  1. Nika

   31 sierpnia 2020 at 11:43

   Wielu weterynarzy ma nikłe pojęcie o dietetyce. Jeśli ktoś nie ma chęci samoedukacji w tym temacie, bazuje na paru godzinach zajęć z uczelni, sponsorowanych przez jeden z koncernów typu Royal Canin. Przeczytała pani dlaczego sucha karma nie służy kotu.
   Sucha odwadnia, czyli zagęszcza kał, czyli maskuje problem. Są różne mokre karmy, lepsze i gorsze. Nie wiem co pani podawała? Może karma miała dużo podrobów a może jakieś konkretne białko lub dodatek nie służyły kotu. Nie zmienia to faktu, że karmienie dobrze dobraną mokrą wyjdzie kotu na zdrowie.

 8. Nataliaa

  31 sierpnia 2020 at 18:03

  Witam 🙂 W czerwcu adoptowałam dwa małe kociaki z różnych miejsc. Pierwsza kotka była ciągle w domu i dostawała suchy whiskas+ puszki Teo (chyba tak) z Dino,ogólnie masakra.Drugi kotek był “wiejski” i żył w stodole,łapiąc myszy i dostając od “opiekunów” krowie mleko i resztki ze stołu w postaci starej zupy z chlebem.Chciałam uśrednić jakoś ich sposób odżywiania i kupiłam na start dobrej jakości karme suchą i mokrą i tak dostawały to i to codziennie.Gdzieś słyszałam że sucha karma ma źle wpływ ale nie wgłębiałam się i nie wiedziałam że aż taki :/ Według Pani dla kotków mających 4 miesiące lepszym wyjściem będzie dieta BARF czy mokre puszki? Dostają wątróbki itp ale u nas w domu możliwe jest tylko podawanie drobiu+ suplementy,jesteśmy wegetarianami i odpada u nas totalnie przygotowywanie mięsa np. wołowiny czy wieprzowiny,a nie chce zrobić kotkom krzywdy dając im w kółko kurczaka itd Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam,ciekawy blok,dużo można się dowiedzieć i nie działać w ciemno 🙂

  1. Nika

   1 września 2020 at 10:25

   Witam. To super, ze chcą państwo zadbać o żywienie kotów. Barf jest lepszy niż puszki ALE tam liczy się różnorodność. Nie wiem jakimi zasadami się państwo kierują i nie rozumiem dlaczego kurczak może być (w końcu to zwierzę) a inne nie, ale to też nie moja sprawa. W każdym razie przyjęli państwo pod swój dach zwierzęta, będące ścisłym mięsożercami i trzeba zapewnić im zgodne z tym pożywienie. Jeśli pod określeniem drób umieścimy kurczaka, kaczkę, indyka, gęś i perliczkę to śmiało można mysleć o BARFie. Jeśli jednak mówimy tylko o kurczaku to raczej nie przejdzie, cieżko będzie bilansować mieszanki. Wtedy można spokojnie zostać przy wysokomięsnych puszkach, najlepiej 2-3 producentów.

 9. Gosia

  1 grudnia 2020 at 16:19

  dzień dobry,
  czy taki skład mokrej karmy jest dobry czy szukać czegoś innego? Firma Real Nature.
  kurczak* 94% (mięso z piersi 75%, wątróbki 10%, szyje 5%, serca 5%, korpusy 5%), boćwina* 2%, jajko całe* 2%, minerały* 1,5%, olej lniany* 0,5% * z produkcji ekologicznej

  z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam.

  1. Kotuszkowo

   1 grudnia 2020 at 18:11

   Karma jest omówiona na blogu 🙂
   http://kotuszkowo.pl/real-nature/

 10. Małgosia

  20 grudnia 2020 at 16:41

  Dzień dobry,
  Dopiero pogłębiam swoją wiedzę nt. Właściwego żywnia kotow. Niedawno zmieniłam kotom karmę na Power of Nature czytając ze jest ona w top 3. Z 2 kg karmy ubyło 0.5 kg i moje kotki poddałam sterylizacji. Od tamtej pory tj. Od środy kotkom podaje tylko mokrą karmę Gussto, Feringa, Applaws, Catz finefoof. Czy mogę już przy takim modelu karmienia zostać? Czy karmę suchą z dnia na dzień mozna przestać podawać? Czy znajdę na Pani blogu informację jakie substancje i ile dziennie kot powinien spożywać z mokrego jedzenia? Czy powinno się patrzeć na to ze Np. GUSSTO ma b.dobry sklad i podawać okreslona porcje względem aktywności kota i jego wagi?

  1. Kotuszkowo

   21 grudnia 2020 at 10:57

   Tak, Gussto, Feringa i Catz Finefood to dobre karmy bytowe. Applaws to karma uzupełniajaca, nie trzeba jej podawać, ale jak ktoś ma ochotę traktujemy jako smaczek, nie częsciej niż 2-3 razy w tygodniu. Tak można odstawić suchą z dnia na dzień. Ogólne zalecenia co do ilości są na opakowaniach puszek z tyłu. Jeśli chce sobie pani wyliczyć dokładniej odsyłam do wpisu http://kotuszkowo.pl/ile-powinien-dziennie-jesc-kot-i-dlaczego/
   Pamiętając przy okazji, ze kot to nie maszyna i dawki modyfikujemy według indywidualnych potrzeb organizmu.

 11. Urszula

  16 maja 2021 at 21:16

  Fajna ,przydatna stronka, dzięki tej wiedzy przestaję kupywać suchą karmę a z mokrych wybrałam gussto, nawet nie wiedziałam że istnieją, dziękuję za dobrą robotę.😘

 12. Poesje

  28 czerwca 2021 at 21:30

  Ja tu muszę ponownie powiedzieć, że gdyby nie ten WSPANIAŁY BLOG, nie miałabym żadnych szans w starciu z ignoracją weterynarzy! Nie przyszło by mi nawet do głowy, by kwestionować ich zalecenia w obszarze żywienia. Miałam styczność z 2 weterynarzami (na samym początku gość starej daty i już na emeryturze, obecnie młody facet) , wszyscy przeszkoleni na jedno kopyto, a placówka wygląda na sponsorowaną przez Royal Canin. Niedawno kolejny incydent z niepożądanymi wątkami. Mój kotek skończył roczek, więc była wizyta na kompleksowe badania i szczepienia. Stan oceniony na znakomity, więc wet się zainteresował czym karmię. Gdy odpowiedziałam, że wyłącznie mokrym, zaniepokoił się i już zaczął krążyć w kierunku czyszczeniu zębów suchym…

  1. Kinga

   19 sierpnia 2021 at 14:22

   Ja to bym takiemu weterynarzowi odpowiedziała, żeby sam sobie poczyścił zęby jedząc orzeszki czy chipsy 😡
   Mi też wet mówi, żeby lepiej suchą karmić… Ja karmię mokrą 4-5 razy dziennie, i 2-3 razy w tygodniu zostawiam jej kilka dosłownie kawałków suchej karmy albo smaczki 100% mięsa w jakiejś zabawce tybu mata węchowa, kula do jedzenie, wańka wstańka itd, bo uwielbia wydobywać stamtąd rzeczy i zjadać, a niestety fajnych zmywarkowanych zabawek na mokrą karmę jest mało.

 13. JakoTacco

  20 października 2021 at 12:57

  Karma Coyote CAt7 jest niedostępna w sprzedaży, przynajmniej w chwili obecnej nie mogę nigdzie jej znaleźć. Czy zna Pani może powód? została wycofana? Jeśli zna Pani miejsce gdzie mogę ją kupić poproszę o link 🙂 Oraz jeszcze upewnię się, ale zrozumiałam, że jest ona odpowiednia dla kociaków i dorosłych kotów? Jeśli nie uda mi się jej znależć to kupię PowerOfNature. Czy w PoN ma znaczenie kurczak/ mieszana czy wszysktie są podobnej jakości

  1. Kotuszkowo

   20 października 2021 at 20:31

   Witam, nie śledzę dostępności Coyote Cat 7 i nie mam na ten temat wiadomości. Power of Nature Natural Cat Grain Free Meadowland Mix kurczak indyk łosoś jest tą ,,lepszą” wersją. Po przeczytaniu wspisu o szkodliwości suchych, już pan chyba wie, że nie są one najlepszym wyborem…

   1. Jakotacco

    21 października 2021 at 14:19

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kocurek od hodowcy trafił do nas kilka dni temu z “cudownym” zapasem suchego i mokrego RoyalCanin i . Nie chce jeść mokrego jedzenia więc wybierając mniejsze zło plan jest taki- do suchej dodawać suchą dobrej jakości i później do tej suchej lepszej jakości dodawać mokre aż do uzyskania właściwej diety. Póki co zamówione zestawy startowe w różnych smakach polecanych w artykule puszek, które będziemy stopniowo wprowadzać do diety. Więc sucha jest rozwiązaniem przejściowym aczkolwiek niezbędnym w tym momencie. Pozdrawiam serdecznie 🙂 super blog- bardzo dużo informacji i szeroka wiedza, na prawdę wykonała Pani kawał świetnej pracy! Gratuluję i dziękuję

    1. Poesje

     21 października 2021 at 14:31

     Mój komentarz do Twojego na temat marki Coyote czeka na zatwierdzenie. W skrócie Coyote to teraz LOVCAT i oferują wyłącznie mokrą karmę dobrej jakości.

     Co do Twojego planu to wydaje mi się zbyt skomplikowany z tym przeskokiem po suchych. Ja bym albo wprowadziła od razu lepszą suchą karmę przejściową (co i tak odradzam, bo to tylko utrwalanie złych nawyków), albo od razu skok w mokrą z posypką zrobioną z Royala. Suchego Royala usunąć całkowicie z domu, a proszek z niego trzymać dobrze zamknięty w słoiczku. To ten paskudny suchy Royal “pachnie” w taki sposób, że każde zdrowe żarcie wydaje się nieatrakcyjne.

  2. Poesje

   21 października 2021 at 12:33

   Ja wprawdzie w ogóle nie interesuję się już suchą karmą, ale na szybko uruchomiłam wyszukiwanie Google. Otóż wygląda na to, że firma się zreflektowała i już nie oferuje suchej karmy. Jeśli wkleisz w przeglądarkę link “Coyote Pet” https://www.coyotepet.com/ (gdzie to poprzednio była listowana sucha) przenosi na LOVECAT https://lovcat.pl/ (tylko mokra karma).

   Karma LOVCAT jest recenzowana tutaj na blogu:
   http://kotuszkowo.pl/lovcat/
   Nie jest wykluczone, że firma zasugerowała się opracowaniami Kotuszkowo, bo na ich Facebooku chwalą się zrzutem ekranu z tutejszego rankingu!

 14. Krystian

  13 stycznia 2023 at 09:52

  Dzień dobry,
  Czy problemy ze szczawianami i krew w moczu mogła być spowodowana złą dietą?
  Kot orzymuje leki a weterynarz zakup karmy Royal canin urinary s/o. Z racji, że to karma sucha należy ją stosować czy szukać jakiejś alternatwy?

  1. Kotuszkowo

   15 stycznia 2023 at 18:28

   Przy wszelakich problemach z układem moczowym zalecana jest wyłącznie dieta o dużej wilgotności -> karma mokra lub barf
   Dotakowo jeśli kot ma faktycznie szczawiany wapnia a nie struwity, to postępowanie dietetyczne nie obejmuje zakwaszania.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close