PIELĘGNACJA KOTA ( Z CYKLU KarmimyPsiaki.pl)

Jest mi bardzo miło napisać, że Kotuszowo nawiązało współpracę z organizatorami akcji KarmimyPsiaki.pl. Ich celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom poprzez zbiórki karmy, promowanie adopcji, tworzenie kampanii społecznych i organizację akcji charytatywnych. Oczywiście Was również serdecznie zapraszam do włączenia się w akcję. Wszystkie artykuły Z CYKLU KarmimyPsiaki.pl dostępne będą zarówno na moim blogu jak i http://blog.karmimypsiaki.pl/

Jak pielęgnować kota?

 

Zapewne większość z Was miała okazję słyszeć stwierdzenie, że koty to zwierzęta bardzo czyste. To prawda. Dużą część dnia poświęcają na dokładne czyszczenie swojego futerka. Jednak to naszym obowiązkiem jest zadbanie o wszystkie aspekty kociej higieny. Zacznijmy od tego, że pielęgnacja kota będzie różnić się w zależności od jego okrywy włosowej, wieku czy stanu zdrowia. Opisane poniżej zabiegi pielęgnacyjne są czynnościami podstawowymi, pozwalającymi zadbać o komfort naszych pupili i monitorowanie ich stanu zdrowia.

CZESANIE: Należy do najbardziej podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Problem wypadającej sierści nasila się w szczególności w okresie zmiany okrywy włosowej na lato i zimę. Dobrze, żeby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać kota do regularnego czesania. Musimy postarać się, żeby kojarzyło mu się z przyjemnością. Powinniśmy zachowywać się spokojnie i naturalnie, nie przedłużać czesania, a po wszystkim wynagrodzić pupila przysmakiem lub chwilą zabawy. Koty o krótkiej sierści wystarczy przeczesać raz/dwa na tydzień. Koty o długiej i półdługiej sierści wymagają częstszego czesania, nie tylko ze względu na pomoc w pozbyciu się wypadającego futerka, ale ze względu na tworzące się kołtuny. Najlepiej wyposażyć się w przynajmniej dwie szczotki. Pierwsza gumowa lub metalowa, będzie służyła do codziennego przeczesywania. Druga szczotka typu ,, furminator”, składająca się z rządu krótkich, metalowych ząbków (używana maksymalnie raz w tygodniu) pomoże w wyczesaniu podszerstka.

Bardzo ważne jest również zapobieganie ,,zakłaczeniu” się kota. Kot czyszcząc futerko, łyka własną sierść, co prowadzi do zalegania w jego żołądku zbitych kul włosowych. Najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu, po za regularnym wyczesywanie jest zasadzenie specjalnej trawki dla kotów lub podawanie pasty o właściwościach odkłaczających.

 

OBCINANIE PAZURÓW: Kot mieszkający w domu pozbawiony jest możliwości naturalnego ścierania pazurów, przez bieganie po różnych powierzchniach i wspinanie się po drzewach. Niedostateczne ścieranie przez kota pazurów prowadzi do przerostu pazura, które utrudnia kotu chodzenie i  normalne funkcjonowanie. Długie pazury powodują też haczenie się np. o koc czy dywan oraz mogą zrobić nam krzywdę podczas zabawy czy pieszczot. Naukę obcinania rozpoczynamy od przyzwyczajenia kota do dotyku łapek i nacisku opuszki. Do samego obcinania najlepiej zabrać się, gdy kot jest zmęczony i szykuje się do snu. Siedząc, sadzamy kota na kolana tak, aby grzbietem dotykał naszego brzucha. Chwytamy jedną z łapek, delikatnie naciskamy opuszek. Spokojnym, ale zdecydowanym ruchem obcinamy. W trudnych przypadkach, gdy kot nie daje sobie obciąć pazurów możemy skorzystać z pomocy drugiej osoby lub weterynarza. Koci pazur składa się z 2 części. Pierwsza to miazga twórcza, mocno ukrwiona i wrażliwa tkanka. Jej naruszenie powoduje ból i silne krwawienie. Druga ta zdecydowanie jaśniejsza to nieukrwiony pazur, który obcinamy. U kotów z jasnymi pazurkami granica jest wyraźnie widoczna, natomiast u kotów z czarnymi pazurami musimy je podświetlić. Obcinamy tylko nieukrwioną część pazura najlepiej pod kątem prostym. Do obcinania używamy specjalnych nożyczek, cążek lub gilotynek dostępnych w sklepie zoologicznym. Ludzkie akcesoria powodują zmiażdżenie, a także prowadzą do rozdwajania się pazura.

 

OCZY: Przemywanie oczu jest szczególnie istotne u kotów, które przez swoją anatomię mają skrócone kanaliki łzowe. Zbiera się wtedy wydzielina, którą należy usuwać każdego dnia (nie mylimy ze stanem zapalnym, kiedy niezbędna jest wizyta u weterynarza i przepisanie odpowiednich leków). U większości kotów wystarczy raz na jakiś czas wyjąć mały śpioszek z kącika oka.

Do domowych sposobów pielęgnacji okolic kociego oka należy przemywanie przegotowaną wodą lub solą fizjologiczna. Należy unikać rumianku, który uczula oraz powoduje namnażanie się bakterii. W sklepach zoologicznych i lecznicach weterynaryjnych dostępne są ponadto gotowe preparaty w formie płynu lub żelu, które nanosimy na wacik.

USZY: Kontrolę uszu naszego kota powinniśmy przeprowadzać systematycznie np. raz w tygodniu. Każde odstępstwo od normalnego woskowinowego osadu powinniśmy skonsultować z weterynarzem. Świerzbowiec uszny jest bardzo częstą przypadłością zwłaszcza kotów wolno żyjących. Dodatkowo, może pojawić się grzybica lub infekcja bakteryjna. Gotowe preparaty do przemywania uszu mają formę płynu i żelu. Postępując według zaleceń producenta, wkrapiamy je do uszu, następnie delikatnie wmasowujemy i zbieramy nadmiar wacikiem.

ZĘBY: Pielęgnacja jamy ustnej kota powinna być przeprowadzana bardzo systematycznie. Odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zamieni się w kamień, ten z kolei spowoduje bolesne stany zapalne dziąseł. Kamień nazębny w bardziej zaawansowanym stopniu musi być usuwany przez weterynarza (w znieczulanie). Czasami dochodzi nawet do potrzeby usuwania zębów. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest podawanie kotu 2-3 razy w tygodniu surowego mięsa (np. tłusta, poprzerastana wołowina, pałka z kurczaka, skrzydełko). Jeśli chodzi o gotowe preparaty: dostępne są zestawy składające się pasty do zębów i szczoteczki, żele enzymatyczne, aplikowane bezpośrednio do pyszczka lub specyfiki do dolewania do wody.

KĄPIEL: Jest tematem najtrudniejszym i bardzo spornym. Powinniśmy zdecydować się na nią tylko w uzasadnionych przypadkach i używać szamponów dedykowanych kotom. Sytuacje przemawiające za kąpielą to: silne zabrudzenie, z którym kot nie jest w stanie sobie poradzić oraz względy zdrowotne – kąpiel zalecona przez weterynarza. Musimy pamiętać, że na co dzień koty same dobrze sobie radzą z utrzymaniem czystości swojego futerka. Nadmierne kąpiele prowadzą do zaburzenia naturalnej warstwy ochrony skóry i włosów oraz zmywania witaminy D. Dodatkowo dla większości kotów kąpiel jest bardzo stresującym przeżyciem.

 

6 komentarzy

  1. Elwira

    18 maja 2022 at 14:48

    Jak podawac to skrzydelko czy palke z kurczaka? Surowe i z kostkami, w calosci? Swieze czy mrozone? Czy to ma zastapic tez jeden posilek? Troche tego nie zrozumialam a chcialabym zastosowac u swojego kota.

    1. Kotuszkowo

      18 maja 2022 at 19:13

      Jak kot jest na codzień na karmie mokrej to całe skrzydełko/pałkę z kością surowe, nie musi być mrożone. Może być w ramach jednego z posiłków. Nie częściej niż 2-3 razy na tydzień. To może być też na przykład kawałek twardszej, poprzerastanej wołowiny.

  2. Elwira

    18 maja 2022 at 20:53

    Tak. Kot jest tylko na mokrej karnie. Dziekuje bardzo.

  3. Anita

    13 lipca 2022 at 20:52

    I kotu naprawdę krzywda się nie stanie tym skrzydełkiem z kością? Bo bardzo mi pasuje ten pomysł tak profilaktycznie na zęby, jak i w zakresie urozmaicenia posiłkowego, ale właśnie boję się tych kości…

    1. Kotuszkowo

      31 lipca 2022 at 11:36

      Koty polują na zwierzątka, które mają w sobie kości 🙂 Proszę spróbować i poobserwować, co kot robi, jak sobie radzi. Podawanie skrzydełka nie jest obowiązkowe, można dać zamiast kawałek twardszej, poprzerastanej wołowiny

  4. KuszK006

    14 grudnia 2022 at 13:13

    Dzień dobry,
    czy mogłaby Pani przedstawić swoją opinie co do stosowania odżywek do rozczesywania kociej sierści np. Odżywka dla kota Champion ? Chciałabym kupić to dla moich długowłosych kotów , a nie mogę znaleźć recenzji tego preparatu, nie chciałabym kotom zrobić krzywdę tym 🙂
    Z góry dziękuję za pomoc !
    Pozdrawiam

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close