PATYCZKI MATATABI

Matatabi (Aktinidia ussuryjska, Silver Vine) to roślina pochodząca z górzystych terenów Azji. Ozdobne, niewysokie pnącze o aromatycznych, zielonych liściach.

Twój kot znudził się kocimiętką? A może wcale jej nie czuje? Chcesz sprawić mu przyjemność? Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi tak: koniecznie wypróbuj patyczki Matatabi.

matatabi

Źródło:https://plantsgallery.blogspot.com

Dlaczego Matatabi działa na koty?

Roślina ta zawiera w sobie dwie substancje, silnie wyczuwalne dla kotów.

 • Actinidine – związek chemiczny występujący również w walerianie. Oddziałuje na kocie receptory, tak jak nepetalacton (obecny w kocimiętce).
 • Dihydroactinidiold – związek chemiczny o słodkim zapachu

matatabi moonlight

Jak działa na koty?

Silver Vine może wywoływać u kotów różne zachowania. Należy pamiętać, że potęguje stan w którym kot obecnie się znajduje. Co bardzo ważne podając kotu patyczek, powinniśmy mieć go na oku i kontrolować jego reakcję.

 • stan euforyczny
 • tarzanie się
 • lizanie
 • podgryzanie
 • miauczenie
 • mruczenie
 • ślinienie się
 • stan rozluźnienia
 • przeciąganie się

matatabi dla kota

Jak używać?

 • przed każdym podaniem patyczek trzeba delikatnie obrać z kory
 • działanie utrzymuje się od 5 do 30 minut, po tym czasie zabieramy patyczek
 • patyczkie podajemy kotom, kiedy jesteśmy z nimi w domu

matatabi kot

Matatabi a kocimiętka

O kocimiętce pisałam tutaj http://kotuszkowo.pl/kocimietka/    

Kocimiętka działa na około 2/3 populacji, ale z różnym natężeniem w zależności np.od wieku. Badania przeprowadzone przez naukowców w USA wykazały, że Matatabi było wyczuwane przez większość kotów i działało na nie średnio 2 razy dłużej. Ja przeprowadziłam test na swoich trzech kotach. Wyniki w tabelce poniżej.

Zakończenie:

Kupując Matatabi byłam bardzo ciekawa, jak spodoba się kotom. Efekt przerósł moje oczekiwania. Sasza przez większość czasu tarzała się po kocu, podgryzając patyczek. Binek mruczał i bawił się patyczkiem łapkami. Bala była bardzo zrelaksowana. Przeciągała się, leżąc brzuszkiem do góry i co jakiś czas wciągała noskiem zapach Matatabi.

Oczywiści nie jest to obowiązkowy zakup, ale warto wypróbować jego działanie. Patyczki Matatabi kosztują około 5 zł i są dostępne zarazem w sklepach internetowych, jak i części sklepów stacjonarnych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

6 komentarzy

 1. Three Hairy Herats

  7 maja 2018 at 13:24

  Przyznam szczerze że nie słyszałam o tych patyczkach. Moje koty uwielbiają zabawki z kocimiętką Łatka bardziej, Psotka nieco mniej, ciekawe jak w naszym przypadku owe patyczki by się sprawdziły. Myślę że w niedalekiej przyszłości skuszę się na ich zakup bo zapowiadają się na prawdę fajnie! 🙂

  1. Nika

   7 maja 2018 at 22:14

   Patyczki dopiero od niedawna zyskują na popularności w Polsce. Wcześniej trzeba było ściągać je z USA. Po przetestowaniu przez Łatkę i Psotkę podzielcie się wrażeniami.

 2. lepak

  1 lutego 2019 at 23:03

  moj kot zjada te patyczki. czy to zdrowe?

  1. Nika

   2 lutego 2019 at 11:15

   Przy podawaniu od czasu do czasu nic się nie dzieje.W nadmiarze może być szkodliwe. Zawsze można dać patyczek do zabawy i poobgryzania, a potem go zabrać.

 3. Kasia

  27 lutego 2020 at 23:43

  Jest szansa, że matabi zadziała na kota na którego nie działa ani kocimietka ani waleriana?

  1. Nika

   28 lutego 2020 at 10:48

   Tak jak najbardziej, znam takie przypadki.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close