OBCINANIE KOCICH PAZURÓW

Po pierwsze zacznijmy od tego czy trzeba to robić? Odpowiedź brzmi nie. Nie ma takiego obowiązku więc wielu właścicieli kotów nie widzi potrzeby w obcinaniu kocich pazurów. Dlaczego więc niektórzy w tym ja obcinają swoim kota pazury ?

-kot niewychodzący nie ma okazji ścierać pazurów biegają po różnych powierzchniach czy wspinając się po drzewach

-niedostateczne ścieranie przez kota pazurów prowadzi do przerostu pazura (utrudnia to kotu chodzenie i  normalne funkcjonowanie )

-długie pazury powodują haczenie się o koc, dywan czy inne powierzchnie (może doprowadzić to do poważnego uszkodzenia pazura)

-długie pazury mogą zrobić nam krzywdę np. podczas zabawy czy pieszczot

Tak więc podsumowując te wszystkie rzeczy myślę, że przycięcie kotą pazurków (średnio co 2-3 tygodnie) powinno być jednym z elementów kociej pielęgnacji.

*natomiast za absolutnie okrutne uważam amerykańską metodę usuwania kotom całych pazurów co prowadzi do długotrwałego bólu i kalectwa

 

Jak przygotować kota do obcinania pazurków ?

 

1. Jeśli to możliwe oswajać kota z obcinaniem od małego (uzna to wtedy za coś zupełnie naturalnego).

2. Przyzwyczajać kota do dotykania łapek nagradzając go np. przysmakiem.

3. Przyzwyczajać kota do wysuwania pazurków przez delikatne naciskanie opuszek.

4. Pokazać kotu narzędzie do obcinania pazurków oraz przećwiczyć pozycję do obcinania.

5. Do samego obcinania zabrać się, gdy kot jest zmęczony i szykuje się do snu, a po wszystkim nagrodzić go.

6 .Zachowywać się naturalnie, nie podnosić głosu.

 

Pozycje do obcinania

 

1. Siedząc sadzamy kota na kolana tak, aby grzbietem dotykał naszego brzucha. Chwytamy jedną z łapek, delikatnie naciskamy opuszek. Spokojnym, ale zdecydowanym ruchem obcinamy.

2. Siedząc sadzamy kota na kolana tak, aby grzbietem dotykał naszego brzucha. Druga osoba siada naprzeciwko nas i przystępuje do obcinania.

3. W trudnych przypadkach, gdy kot nie daje sobie obciąć pazurów możemy skorzystać z pomocy weterynarza lub delikatnie owinąć kota ręcznikiem/kocem i wystawiając tylko jedną łapkę spokojnie spróbować obcięcia pazurków.

WAŻNE Nie powinniśmy robić nic na siłę. Na początku prawdopodobnie nie uda się obciąć wszystkich pazurków z za jednym podejściem.

Jak obcinać?

 

Koci pazur składa się z 2 części. Pierwsza to miazga twórcza, mocno ukrwiona i wrażliwa tkanka. Jej naruszenie powoduje ból i silne krwawienie. Druga ta zdecydowanie jaśniejsza to nieukrwiony pazur, który obcinamy. U kotów z jasnymi pazurkami granica jest wyraźnie widoczna natomiast u kotów z czarnymi pazurami musimy je podświetlić. Obcinamy tylko nieukrwioną część pazura najlepiej pod kątem prostym .

Czym obcinać?

 

NOŻYCZKI

GILOTYNKA

 

CĄŻKI

 

WAŻNE Nigdy nie obcinamy ludzkimi nożyczkami lub cążkami. Powodują one zmiażdżenie pazura lub jego uszkodzenie, a także prowadzą do rozdwajania.

Zakończenie:

Przetestowałam każde z tych trzech narzędzi i zdecydowanie najwygodniej obcinało mi się nożyczkami, a najgorzej cążkami. W dużej mierze jest to jednak kwestia gustu. Na początku obcinanie pazurków może sprawiać nam problem z czasem jednak stanie się tylko rutynowym zabiegiem.

A Wy czym obcinacie kotu pazurki i czy w ogóle to robicie?

 

 

1 Comment

  1. lepian

    28 lutego 2019 at 17:35

    Ja obcinam moim kotom bo bez tego , nie ma szans np. podać lekarstwa czy zrobić zastrzyku.
    Jeden z moich kotów wybitnie nie lubi obcinania , jedyna metoda to złapać go podczas snu i bardzo delikatnie przeprowadzić zabieg łapka po łapce.
    lepian ostatnio opublikował…Short CodesMy Profile

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close