JAK SIĘ BAWIĆ Z KOTEM ?

Przychodzicie do domu zmęczeni po pracy. Być może po drodze zrobiliście jeszcze zakupy, byliście na siłowni albo spotkaliście się ze znajomymi. Wasz kot czekał cały dzień. Jest wyspany i pełen energii. Już od progu wita Was głośnym miaukiem i jak szalony zaczyna ganiać po domu. Myślicie, że dacie mu jeść i zalegniecie na kanapie. Nic z tego ludzie. Czas na zabawę !

 

Dlaczego zabawa jest taka ważna ?

 

1. Zaspokaja naturalne kocie instynkty 

Zabawa z kotem powinna być stałym elementem, rutyną dnia codziennego. Nie możemy zapominać, że słodka, puchata kulka wylegująca się na fotelu to rasowy drapieżnik. Jego naturalnym rytmem jest kilkukrotnie powtarzane: polowanie ( w domowych warunkach zabawa) → posiłek → odpoczynek. Zachowanie tych elementów znacząco wpływa na jakość życia i samopoczucie naszego kota.

2. Pozwala rozładować emocje

Zapominając o zabawie ze swoim mruczkiem narażamy go na frustrację, która z czasem może prowadzić do agresji. Skumulowane emocje objawiać się będą niszczeniem domowych sprzętów, nocną wokalizacją lub atakami kota na nas samych. Może też zdarzyć się, że nasz kot popadnie w apatię i stan przypominający depresję.

3.Jest formą aktywności fizycznej

Nie oszukując się, kot siedzący cały czas w domu nie ma wielu okazji do aktywności. Dodatkowo cały szereg opiekunów ma tendencję do przekarmiania swoich pociech. Co za tym idzie ? Ilość energii pobieranej z pokarmem przewyższa jej wydatkowanie. Tkanka tłuszczowa zwiększa się. Nadwaga, a w późniejszym stadium otyłość prowadzą do problemów ze stawami, problemów z układem krążenia, cukrzycy …

4. Sprzyja umacnianiu więzi z opiekunem

Kot spędza czas z właścicielem, który jest w pełni na nim skoncentrowany. Słyszy radosny ton głosu, swoje imię, dostaje przysmaki. To wszystko buduje w nim pozytywne skojarzenia. Zabawa jest też idealną okazją do nauki nowych komend lub sztuczek.

 

Najczęściej popełniane błędy

 

1. Zabawa rękami

Kiedy kociak jest malutki jego nieporadne pacanie łapkami i chwytanie ząbkami potrafi nas rozczulić. Jednak kiedy kot dorośnie, a zęby i pazury zaczynają sprawiać nam ból i zostawiać ślady, przestajemy być zadowoleni. Zwróć, więc szczególną uwagę na sposób w jaki bawisz się z kotem. Od początku nie ucz , że polowanie na Twoje części ciała jest równoznaczne z polowaniem na ofiarę. Do zabawy używaj wędek, myszek, pluszaków. I pamiętaj liczy się konsekwencja.

2. Monotonność

Nawet najbardziej ukochana zabawka znudzi się po dłuższym czasie. Jest na to jednak prosty sposób. Zgromadź kilka zabawek, najlepiej w różnych wielkościach, fakturach, kształtach. Co jakiś czas schowaj aktualnie używaną rzecz i na jej miejsce wyjmij inną. Raz na jakiś czas zaaranżuj od nowa przestrzeń w której mieszkasz. Przynieś do domu kartony, pudełka i porozstawiaj je w różnych miejscach.

3. Leniwość

Nie licz na to, że rozsypiesz garść zabawek po pokoju, a Twój kot odda się wielogodzinnej zabawie. Dobra zabawa jest przemyślana i zawiera elementy łańcucha łowieckiego. Termin ten oznacza następujące po sobie sekwencje czynności jakie musi wykonać drapieżnik polując np. na mysz. W naszej zabawie kot poluje na wędkę lub piłeczkę, a po wszystkim zajada przysmak. Ważne, żeby przejść z kotem wszystkie etapy i nie rozciągać ich zbytnio w czasie.

Łańcuch : namierzenie ofiary→ podchodzenie do niej→  pogoń → chwycenie → zabicie → zabawa ofiarą ( nie zawsze) → zjedzenie

 

 

10 najpopularniejszych zabawek dla kota

 

Rynek zabawek dla zwierząt jest przeogromny. Co chwilę zaskakuje jakimiś nowościami i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Część zabawek może być używana codziennie, inne stanowić będą rozrywkę raz na jakiś czas. Nie warto ograniczać się do jednego typu. Postaw na element zaskoczenia. Twój kot kochający wędki może się bardzo ucieszyć z kopacza lub maty węchowej.

Wszystkie zaprezentowane zabawki bez problemu kupicie w sklepie internetowym NaszeZoo.pl

 

Myszki

  

Wybór myszek jest przeogromny. Kup kilka rodzajów i przetestuj, która wywołuje największe emocje i wzbudza zaciekawienie. Podział myszek ze względu na : tworzywo ( pluszowa, plastykowa, gumowa, z poliestru, pokryta sizalem, pokryta futrem), dźwięk ( bez dźwięku, piszcząca, grzechocząca, z dzwoneczkiem ), ruch ( nieruchoma, nakręcana, trzęsąca się, wańka wstańka).

 

Piłeczki

 

                                              

Różnorodność piłeczek jest podobna do myszek. Mniejsze, większe, dzwoniące w środku… Część kotów chętnie aportuje piłki. Inne wolą toczyć je łapką i rozgrywać mecz z właścicielem. Psss, mała uwaga piłeczki mają magiczną umiejętność znikania. Na wszelki wypadek kup od razu cały pakiet.

Wędki

      Wprost stworzone do przeprowadzania polowania. Z bezpiecznej odległości poruszamy piórkiem czy rzemykami przytwierdzonymi do końca linki. Możemy dokładnie sterować ruchem zabawki. Nadajemy jej tempo i wysokość. Przy wyborze wędki należy kierować się przede wszystkim jej trwałością i bezpieczeństwem zamocowanych elementów.

Kopacze

Mają kształt prostokątnej poduszki. Przez swoją wielkość i miękkość umożliwiają wczepienie się pazurami z przodu i charakterystyczne kocie kopanie tylnymi nogami. Doskonałe do wyładowania nagromadzonych emocji. Atrakcyjność kopaczy podnosi nasączenie ich kocimiętką. Twój kot pokocha od pierwszego użycia.

 

Zabawki na przysmaki

                                     

 

Zainteresują w szczególności kocich smakoszy. Do środka wrzucamy coś smakowitego. Idealnie sprawdzą się np. kosteczki z suszonego mięsa. Zabawki takie mają zwykle regulowany poziom trudności. Im bardziej zmniejszymy otwór, tym większy problem z wysypaniem się zawartości.

 

Zabawki z kocimiętką

 

Do wyboru mamy dwie opcje. Zabawki – kieszonki , umożliwiające dosypywanie co jakiś czas świeżej porcji kocimiętki lub pluszowe zwierzaki z zaszytą miętką wewnątrz siebie. Jeśli jeszcze nie wiecie, kocimiętka nie działa na wszystkie koty. Szacuje się, że czuje ją około 2/3 populacji. Te , które czują wpadają w krótki trans. W tym czasie próbuje wetrzeć w siebie zapach ziółka, liżą je, ociera się o przedmioty lub turlają z boku na bok.

Zabawki interaktywne

 

  

Aktywizują kota do działania i zapewniają intelektualną rozrywkę. Zachęcają pupila do prostych czynności np. przesuwania łapą kulki lub wyciągania przysmaku. W większości przypadków zabawki tego typu można rozbudować o dodatkowe moduły. Co bardzo ważne, zabawki edukacyjne nie mogą być jedyną formą kociej rozrywki.

Tunele

 

     

 

Pobudzają kocią wyobraźnie. Przyjemny, miękki materiał i szeleszczące wstawki idealnie spisują się nawet w najdzikszym polowaniu. Pełnią rolę kryjówki i punktu obserwacyjnego. Po skończonej zabawie mogą być też miejscem odpoczynku.

 

Maty węchowe

 

Mata działa w sposób szczególny na zmysł węchu. Pomiędzy miękkimi frędzlami ukrywamy ulubione przysmaki naszego zwierzaka. Kot musi się skupić się na celu i trochę wysilić zanim wyciągnie smaczny kąsek. To świetny sposób, żeby zająć zwierzaka na dłuższy czas.

 

Wskaźniki laserowe

                                    

Najbardziej kontrowersyjna zabawka. Niewłaściwie używana potrafi doprowadzić do poważnych napięć na tle nerwowym oraz być niebezpieczna dla kociego wzroku. Zamiast klasycznego lasera możemy jednak wybrać lampkę LED dającą obraz np. ości ryby. Na początek przygotowujemy pokój rozstawiając kilka małych zabawek. Następnie kierujemy światło latarki raz na jakiś czas, na którąś z zabawek tak, aby kot mógł poczuć ,,ofiarę”. Polowanie koniecznie kończymy smakołykiem.

 

Podsumowując

 

Wiesz już jaką rolę odgrywa zabawa w życiu Twojego kota. Nie powielaj mitu, że tylko kociaki się bawią. Scenariuszy i pomysłów na szalone polowanie jest naprawdę wiele.

Przejrzyj ofertę sklepu internetowego    

Zaskocz swojego pupila wybierając kilka nowych zabawek i spróbuj dostarczyć mu nieznanych wcześniej wrażeń. Zachowaj pudełko z przesyłki, przyda się do chowania. Wyciągnij szeleszczący tunel i trzymaj w pogotowiu przysmaki. Właśnie rozpoczyna się przygoda, daj się ponieść wyobraźni.

 

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close