WPROWADZANIE DO DOMU NOWEGO KOTA (socjalizacja z izolacją)

Większość kocich opiekunów może to potwierdzić – rzadko kiedy kończy się na jednym kocie w domu. Najczęściej już po paru miesiącach zaczynamy czuć, że jeszcze jeden domownik nie będzie nikomu przeszkadzał. Co więcej, pobawi się z obecnym kotem i dotrzyma mu towarzystwa w czasie naszego pobytu w pracy. Pełni zapału zaczynamy poszukiwania kolejnego zwierzaka. Oczami wyobraźni widzimy wtulone w siebie mruczki. Przynosimy kota do domu i nagle zaczyna się koszmar. Koty ganiają się, drapią, gryzą, przestają korzystać z kuwety…

Nieprawidłowe wprowadzanie nowego kota wiąże się najczęściej z naszą niewiedzą lub powielaniem mitów. Jeśli więc popełniliście już błąd i wpuściliście od tak nowego kota do domu lub dopiero planujecie dokocenie, dobrze trafiliście. Podpowiem jak krok po kroku wprowadzić nowego domownika i w miarę bezboleśnie przetrwać ten proces.

Ważne pojęcia

 • Rezydent– kot, który mieszka z nami w domu
 • Izolacja– czasowe oddzielenie kota nowego kota mające na celu prawidłowe wprowadzenie go do domu
 • Kwarantanna– czasowe oddzielenie nowego kota, którego stanu zdrowia nie znamy lub jest w trakcie leczenia. Na czas kwarantanny nie przenosimy zapachów ani nie pozwalamy na kontakt zwierząt ze sobą

1.Przygotowanie domu

Przygotowując dom na przyjęcie nowego domownika, musimy pamiętać, że koty to zwierzęta bardzo terytorialne. Dlatego, żeby nie dopuścić do konfliktów i zadbać o komfort psychiczny naszych zwierzaków koniecznie szykujemy na początek odosobnione miejsce. Może być to pokój lub łazienka. Ważne, żeby pomieszczenie to można było zamykać. Zabezpieczamy miejsca, z których może być ciężko wydostać nowego kota i przygotowujemy wszystkie wymienione niżej rzeczy.

 • miski: Każdy kot powinien mieć swoją miskę i miejsce, gdzie spokojnie może zjeść  (pamiętajmy, żeby stopniowo wprowadzać nowy pokarm).

* jak wybrać miskę http://kotuszkowo.pl/miska-dla-kota/

 • kuweta: 2 kuwety przy wprowadzaniu nowego kota to podstawa. Rezydent będzie czuł się zestresowany widząc obce odchody, w kuwecie. Z kolei nowy kot będzie się bał z niej korzystać, czując zapachy rezydenta.

* jak wybrać kuwetę i żwirek http://kotuszkowo.pl/zwirek-dla-kota-kuwety/

 • miejsca wypoczynku i kryjówki: Rezydent nie może utracić poczucia stabilizacji i miejsc, które uważa za swoje. Nowy kot musi wiedzieć, że ma miejsce, w którym może spokojnie odpocząć i  zaszyć się przed całym światem.
 • drapak: Drapanie jest naturalną potrzebą kota, dodatkowo pomaga mu zostawić sygnały zapachowe
 • zabawki: Pomogą odwrócić uwagę kota, rozładować napięcie, zacieśnić więź z opiekunem

* miska z jedzeniem, miska z wodą i kuweta powinny stać w możliwie najdalszych miejscach od siebie

2. Przygotowanie siebie

 • elastyczność: Nie ma jednej , gotowej i w 100% działającej instrukcji.
 • cierpliwość: Wprowadzając nowego kota, nie możemy niczego przyspieszać, obserwujemy zwierzaki i dostosowujemy się do ich tempa.
 • nic na siłę: Nigdy nie wolno zmuszać kotów do kontaktu ze sobą. Nie wsadzamy ich do jednego transportera, nie zmuszamy do patrzenia na siebie, nie przytrzymujemy na siłę.
 • sprawiedliwość: Wprowadzając nowego kota, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zaczynamy faworyzować przybysza. Rezydent potrzebuje nas teraz bardziej niż kiedykolwiek. Pokażmy mu, że nic się nie zmieniło i dalej jest naszym ukochanym pieszczochem.

3. Wprowadzanie nowego kota

* często stosuje się nazwę socjalizacja z izolacją, pod tym hasłem kryją się opisane poniżej działania

I faza

 • Przynosimy kota do przygotowanego dla niego pomieszczenia. Otwieramy drzwi transportera i wychodzimy, dając mu trochę czasu na zapoznanie się z nowym miejscem i sytuacją.
 • Zaglądamy do kota wielokrotnie w ciągu dnia. Dajemy mu jedzenie, przysmaki, mówimy spokojnym głosem. Głaszczemy, tylko jeśli kot wyraża na to chęć.
 • Regularnie przenosimy zapachy. Rezydent będzie mógł zapoznać się z nieznanym mu zapachem, wchodząc do pokoju w który przebywa nowy kot. W tym czasie nowy kot zacznie stopniowo poznawać dom i nabierać jego zapachów.
 • Zapachy przenosimy również poprzez naprzemienne głaskanie kotów. Ważne też jest przenoszenie feromonów. Możemy przetrzeć pyszczek rezydenta np chusteczka lub wacikiem, a następnie przetrzeć tą samą chustką pyszczek nowego kota. Czynność tą powtarzamy na zmianę.
 • Kolejnym krokiem jest karmienie kotów po dwóch stronach zamkniętych drzwi. Zwierzaki będą spożywać pokarm o tej samej porze, czując swój zapach i słysząc odgłosy.

II faza

 • Do wymiany zapachów dodajemy kontakt wzrokowy. Możemy uchylić drzwi w taki sposób, żeby koty mogły się wzajemnie zobaczyć, ale nie miały możliwości nawiązać kontaktu fizycznego.
 • Możemy zastosować siatkę, koty się widzą, ale nie nawiążą cielesnego kontaktu.
 • Kolejnym krokiem jest wypuszczanie nowego kota na przechadzki po mieszkaniu. W tym czasie rezydent jest zamknięty w jednym miejscu. Po skończonym obchodzie nowy kot wraca do miejsca izolacji, a rezydent zapoznaje się ze śladami pozostawionymi przez drugiego kota.

III faza

 • Zapoznawanie kotów zaczynamy w momencie, gdy zauważamy, że zaczynają reagować na siebie zaciekawieniem, a nie agresją
 • Przed samym spotkaniem kotów warto porządnie wymęczyć je zabawą i zostawić im drogę ucieczki
 • Otwieramy drzwi dzielące koty i podajemy ich ulubione przysmaki w znacznej od siebie odległości.
 • Obserwujemy, co się dzieje i nie wtrącamy się bez powodu. Ważne: nie krzyczymy, nie wykonujemy gwałtownych ruchów.
 • Dajemy kotą czas na obwąchanie się. To normalne, że będą na siebie prychać, wydawać dźwięki lub stroszyć futro. Musimy je jednak rozdzielić jeśli dojdzie do gryzienia lub drapania.
 • Po zapoznaniu się kotów ze sobą, jeszcze przez parę dni dajemy pomieszkać zwierzakom osobno. Wszystkie spotkania odbywają się pod naszą baczną obserwacją. Stopniowo wydłużamy ich czas.
 • Kiedy koty zamieszkają już w pełni razem, w dalszym ciągu nie faworyzujemy żadnego z nich, bawimy się z nimi i dajemy możliwość odpoczynku od siebie.

*możliwe, że spotkasz koty, które praktycznie nie potrzebują izolacji i zostaną przyjaciółmi w ciągu pierwszych kilku dni

*cały proces zapoznawania może potrwać od kilkunastu dni do kilkunastu tygodni, nie przedłużajmy go jednak na siłe 

*jeśli wykonałeś wszystkie kroki, od tygodni starasz się wprowadzić nowego kota, ale w dalszym ciągu zwierzaki reagują na siebie agresją, skorzystaj z pomocy behawiorysty lub zoopsychologa

4.Dodatkowe wsparcie

 • Feromony syntetyczne feromony policzkowe są pomocne w zmniejszaniu stresu i napięcia. Pomagają kotą wyciszyć się i uspokoić. Występują w formie dyfuzora podpinanego do kontaktu, sprayu lub obroży.
 • Preparaty uspokajające na bazie ziół lub ekstraktów kwiatowych. Mogą mieć formę kropelek, maści, tabletek lub przysmaków

5.Jak to było u mnie?

Przerobiłam dwa sposoby wprowadzania nowego kota do domu. Pierwszy raz, kiedy przyniosłam do domu małego Binka. Kot został znaleziony na ulicy, więc w domu nic nie było gotowe. Zresztą byłam jeszcze nastolatką, a blogi i fora internetowe nie były tak popularne. Myśleliśmy, że kotka od razu zaakceptuje małe kociątko, a nawet będzie się nim zajmować. Nic takiego się nie wydarzyło. Bala od razu rzuciła się na małego. Przez 2 miesiące za każdym razem próbowała go upolować i reagowała agresywnie. Wychodząc z domu, zostawialiśmy koty w dwóch osobnych pomieszczeniach. Stopniowo koty przyzwyczaiły się do siebie, ale z perspektywy czasu, wiem ile błędów popełniliśmy.

Kolejne razy miały miejsce już po latach. Zachowywałam odpowiedni czas, izolację, wymianę zapachów i cały proces przebiegł naprawdę gładko. Stopniowa socjalizacja z izolacją pozwoliła na praktycznie bezproblemowe wprowadzenie kolejnych kotów do domu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

15 komentarzy

 1. Madzix

  8 lipca 2019 at 16:59

  Początkowo sytuacja może być bardzo stresująca dla kotów i należy o tym pamiętać. Moje ciągle ze sobą walczyły. Pomógł specjalny preparat – dyfuzor Feliway 🙂

 2. Magda

  4 sierpnia 2019 at 22:29

  Bardzo pomocny tekst! Sama niedługo przeprowadzam się do partnera wraz z moja 6-letnia kotką. On też ma kota, 12-letniego kocura. Zastanawiam się czy izolacja mojej kotki powinna przebiegać w taki sam sposób jak zostało to opisane w tekście? Czy jednak z racji tego, że to mój kot, a nie jakiś obcy, ktorego dopiero zaadoptowaliśmy to czy powinniśmy zmodyfikować dokocenie?
  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

  1. Nika

   6 sierpnia 2019 at 09:55

   Witam,tutaj nie chodzi o Pani relacje z kotem tylko relacja kot-kot. Pani kotka utraci swój teren, miejsce ,które znała i uważała za swoje. Wszystkie ,,poduszki zapachowe ” ( miejsca, które oznaczała przez pocieranie łapką, policzkiem) jakie zostawiła w domu znikną. Z kolei kot partnera, który do tej pory był panem na włościach zobaczy w swoim domu intruza. Kotkę, która w jego początkowym mniemaniu będzie chciała mu zabrać teren, miskę, człowieka. Wiadomo koty są różne, nie ma jednego idealnego schematu. Są koty, które nie potrzebują izolacji (chociaż tych jest mniej). Kwarantanny nie musi Pani przeprowadzać ponieważ znany jest stan zdrowia obu kotów. Co do reszty mimo wszystko warto zastosować, a jeśli stwierdzi Pani, ze koty wyjątkowo pozytywnie na siebie reagują, można skrócić czas zapoznawania.

 3. Kasia

  15 października 2020 at 00:26

  A ja właśnie jestem przed podjęciem decyzji o kolejnym dokoceniem. Mamy już trzy: kocur brytyjczyk ma 7 lat, potem dwie damy w wieku 2, 5 i 1, 5 roku. Stosunki między nimi są bardzo dobre. Kocurek darzy miłością (z wzajemnością) jedną z nich, wszystko robią razem. Druga kocica jest bardziej zżyta z męskim członkiem rodziny, q ogóle lgnie bardziej do nas niż do tamtej dwójki, ale jest ogólna akceptacja. Dwa tygodnie temu wzięliśmy niby tylko na przechowanie kocie rodzeństwo, były to dość dzikie, 4 miesięczne koty ze wsi, na której ktoś chciał je dobić łopatą… Trzymamy je na kwarantannie w osobnym pomieszczeniu, nie w mieszkaniu. Z syczących i warczących kotków stały się proludzkie i cudownie miziaste. Spędzamy z nimi mnóstwo czasu i… Dzisiaj koteczka sama podeszła z podniesionym ogonkiem poprosić o głaskanie, miałam łzy w oczach, że tak się zmieniła. Wystarczyło poświęcić jej czas i uwagę, a ona w końcu się otworzyła, na nasz widok wychodzi odważnie do przodu, już się nie chowa. Jej brat to samo. My powoli zakochujemy się w nich i zastanawiamy, czy ich nie adoptować. Trochę przeraża mnie 5 kotów w domu, ale może bardziej fakt, że nie wiem, co byłoby z nimi dalej, czy znajdzie się ktoś rozsądny, kto wykaże się cierpliwością i spokojem wobec nich. Oczywiście uważamy, że to my jesteśmy najlepszymi kocimi rodzicami świata, nikt o te maluchy nie zadba tak dobrze. Ale to emocje, nie zdrowy rozsądek. Na pewno wiem, że nie mogłabym prowadzić domu tymczasowego, to uczucie rozstania musi być bardzo trudne. W sumie nie wiem, po co to piszę, przecież decyzję musimy podjąć sami. Boję się, że ten balans, który wypracowaliśmy minie i kolejne dokocenie może się nie udać… I co wtedy?

  1. Kotuszkowo

   15 października 2020 at 13:05

   Witam. Rozumiem te dylematy. Między innymi dlatego właśnie zostałam domem tymczasowym. Mam swoją cudowną, dogadującą się idealnie trójkę. A wszystkim pozostałym kotom pomagam przez jakiś czas, leczę, pielęgnuję, oswajam i znajduję najlepsze domy pod słońcem. I czasem mnie korci, żeby któryś maluch został…ale no nie trzeba mieć jakiś realny limit.
   I każdy może mieć ten limit inny. Musi się pani zastanowić nad kilkoma kwestiami. Czy da pani radę z opłatami, 5 kotów to jeszcze więcej karmy i żwirku? Czy da pani radę, jeśli któryś z kotów lub kilka zachorują? Kwestia jeżdżenia do weterynarza, płacenia za wizyty i leki, podawanie kroplówek w domu itd. Czy da pani radę poświecić wszystkim czas, wybawić, wygłaskać zgodnie z ich potrzebami? Czy koty będą miały wystarczająco swojej przestrzeni, czy nie zaczną walczyć o zasoby takie jak drapak, zabawki, legowiska?
   Jeśli okaże się, że jest pani gotowa na te wszystkie kwestie wyżej, to wspaniale. Koty zyskają cudowny dom. Jeśli nie, trzeba będzie odstawić emocje na bok i poszukać im dobrego, nowego miejsca do życia.

 4. Kasia

  23 października 2020 at 09:49

  Dziękuję. Udało się znaleźć dobry dom dla kocicy, ale na kocurka chętnego nie było, od wczoraj jest z nami. Stadko rezydentów jest trochę zestresowane i zainteresowane na tyle, że trudno je odciągnąć od drzwi łazienki. Nie ma agresji, jest ciekawość i stres, trochę syczenia. Maluch oczywiście czuje się wyśmienicie i szuka kontaktu miaucząc zza drzwi. Spróbowaliśmy na chwilę go wypuścić, żeby obszedł mieszkanie, sam wrócił do łazienki. Za drugim razem przy wchodzeniu do niej wybiegł, obserwowaliśmy reakcję. Kocice zaczęły chodzić za nim krok w krok. W końcu spanikował i udało się go zagonić do łazienki. Senior rodu, kocur o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, jest bardzo zestresowany, nie wiem, czy widziałam, żeby kiedyś syknął, a dziś to się wydarzyło. Chciałam go odstresować zabawą, ale bardzo trudno go do czegokolwiek zachęcić. No nic, oby wszystko poszło sprawnie. Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie informacje zamieszczone na tym blogu.

 5. Angela

  2 marca 2021 at 00:09

  Dzień dobry, w domu 7 miesięczny rezydent znajda z ulicy, przed kastracją ( zabieg za tydzień ). Kilka dni temu trafiła do nas 7 tygodniowa kotka znaleziona na ulicy. Zaszczepiona przebadana itp. Wiemy że bardzo potrzebuje obecności drugiego kota. Jak prawidłowo przeprowadzić w takich sytuacji socjalizację.

  1. Kotuszkowo

   3 marca 2021 at 14:28

   7 miesięczny rezydent i tak potrzebuje czasu na zaakceptowanie malucha. Koty w dwóch różnych pomieszczeniach. Kocurek spokojnie przejdzie kastrację, dojdzie do siebie. W tym czasie można już przenosić zapachy między kotami. Potem dopiero kolejne etapy. Z racji na wiek nowego kociaka, możliwe, że etapy będą przebiegać szybciej, jednak nie ma takiej gwarancji.

 6. Lucja

  22 marca 2021 at 18:06

  Planuję wziąć w najbliższym czasie przygarnąć dwa koty, które się nie znają. Czy dobrym pomysłem będzie wzięcie ich jednocześnie? Wówczas żaden nie będzie miał wrażenia że ktoś „wkracza na jego teren”. Ale jak to zrobić żeby socjalizacja przebiegła pomyślnie?

  1. Kotuszkowo

   24 marca 2021 at 10:26

   Najwygodniejszą sytuacją jest adopcja dwóch już zgranych kotów. Jeśli te bedą z różnych domów i nie będą się znać to i tak każdy idzie do swojego pomieszczenia, ze swoją kuwetą, miskami, zabawkami i zaczynamy krok po kroku standardowy proces socjalizacji, z wymiana zapachów, pomieszczeń itd jak we wpisie.

 7. Anna

  14 września 2021 at 11:43

  Bardzo wartościowy artykuł. Niebawem do mojej 16 m-cznej kotki dołączy 4 m-czny kocurek tej samej rasy. Jestem przygotowana na różne sytuacje, przeczytałam wiele na temat socjalizacji z izolacją. Mam tylko jedną wątpliwość. Przez rok pobytu u nas w mieszkaniu (3 pokoje -salon, sypialnia i pokój dzieci) kotka najbardziej polubiła naszą sypialnię i salon. W tych pomieszczeniach spędza najwięcej czasu, chociaż wydaje mi się, że w sypialni czuje się najbezpieczniej. Ma tutaj swoje ulubione miejsce do spania, ulubioną półkę na parapecie do obserwacji zaokiennych. W sypialni spędza większą część nocy i dnia aż do popołudnia, kiedy wracamy z pracy. Wtedy ośrodek ciężkości przenosi się do salonu, gdzie stoi duży drapak i gdzie do wieczora najcześciej przebywają domownicy. W związku z tym mam wątpliwość, gdzie zorganizować bazę dla malucha (pokój dzieci odpada z racji temperamentu dzieciaków). Jednak lepszym wyborem wydaje mi się salon, tylko co zrobić ze wszystkimi zasobami rezydenta? Przenieść w inne części mieszkania, czy zostawić?

  1. Kotuszkowo

   15 października 2021 at 19:07

   Kotka do sypialni, maluch do salonu. Zasoby kotki zostawić w salonie, oprócz tych, które będą jej potrzebne w sypialni.

 8. Anna

  9 listopada 2021 at 09:29

  Dzień dobry
  Mamy w domu wysterylizowaną kotkę w wieku 1,6 miesięcy. Chcemy wziąć drugiego kota. Czy można wziąć starszą kotkę z fundacji w wieku 3 lat, wysterylizowaną czy lepiej młodszego kota od naszej kotki ?
  Pozdrawiam

  1. Kotuszkowo

   9 listopada 2021 at 19:12

   Najważniejsze, żeby koty miały podobny temperament. Jeśli Wasza kotka jest jeszcze rozbrykanym, aktywnym łobuziakiem najlepiej będzie się czuła w towarzystwie zbliżonego do siebie osobnika.

 9. Anna

  13 listopada 2021 at 19:39

  Dziękuję za odpowiedź.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close