TAJEMNICZY CZARNY KOT

Ostatni upalny weekend spędziłam nad wodą czytając nową propozycję wydawnictwa Alma-Press Tajemniczy Czarny Kot Legendy i Przesądy.

Czarny kot. Jaka jest Twoja pierwsza myśl ? Szczęście czy pech?

Czarny kot ma w sobie coś wyjątkowego. Ludzie od wieków przypisywali mu nadprzyrodzone moce i uznawali za magiczne stworzenie. Tajemnicę czarnego kota postanowiła zgłębić francuska dziennikarka Nathalie Semenuik. Czytając jej najnowszą książkę, możemy wyruszyć w podróż przez różne epoki, kraje i religie. Dowiedzieć się jaką rolę odgrywały koty w wierzeniach starożytnych Egipcjan i poznać przerażające praktyki stosowane na kotach w średniowieczu. Zaskoczyć nas może fakt, jak wiele znanych osobistości historycznych otaczało się kotami lub wprost przeciwnie obwiniało je za wszystkie swoje niepowodzenia. Weźmy tu za przykład Napoleona. Podobno tuż przed bitwą pod Waterloo zobaczył czarnego kota i to własnie przesądziło o porażce Francuzów.

Po zapoznaniu się z tłem historycznym przechodzimy do legend i przesądów związanych z czarnymi kotami. Dlaczego koty mają dziewięć żyć, z jakiego powodu pływały na statkach, co da nam noszenie kociego futerka ? Na te i wiele innych pytań autorka książki szuka odpowiedzi w legendach, wiejskich opowiastkach i królewskich kronikach.

Całości książki dopełniają liczne zdjęcia, obrazy, fragmenty wierszy i podań. Co kilka stron pojawiają się również aforyzmy i cytaty. Najbardziej podoba mi się ten napisany przez Theophile Gautier : ,,Kot może zostać waszym przyjacielem, jeżeli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem ”

Czytając książkę przez większość czasu czułam złość na ludzką głupotę. Oficjalne uznanie kota za ,, sługę diabła „, przez papieża Grzegorz w 1233 r. spowodowało, że zginęły tysiące niewinnych stworzeń. Tak się akurat składa, że jestem właścicielką białego, rudego i szarego kota. Nie jest to jednak celowy wybór kolorystyczny. Przyjmowałam je takie jakie są, nie patrząc na kolor futerka. Będąc wolontariuszką w schronisku dla zwierząt, szybko zauważyłam jednak, że to właśnie czarne koty najdłużej szukają domu.

Książka Tajemniczy Czarny Kot to idealny prezent dla każdego miłośnika kotów. Zacznę od pochwalenia solidnego i ciekawego wydania książki. Rozmiar pozwala na swobodne czytanie a jednocześnie nie zajmuje za dużo miejsca i może być zabrany np na wakacje. Treści przekazane nam przez autorkę są napisane prostym, przejrzystym językiem. Pomimo wielu informacji nie czujemy się przytłoczeni. Możemy otworzyć książkę praktycznie na dowolnej stronie i w zależności od nastoju przeczytać jedną lub kilka ciekawostek. Liczne wstawki wierszy, cytatów czy zdjęć sprawiają, że można po książkę sięgać kilkukrotnie. Za największy minus książki uważam jej grubość-139 stron to zdecydowanie za mało i wciąż czuję niedosyt.

Za przysłanie książki serdecznie dziękuję wydawnictwu Alma-Press 🙂

 

 

3 komentarze

 1. Aneta

  1 sierpnia 2018 at 13:13

  Nie widziałam jeszcze tej książki! Koniecznie muszę ją przeczytać 🙂

 2. Jakub

  4 sierpnia 2018 at 18:48

  Jedno jest pewne – czarne koty są piękne!

 3. Barbara

  18 września 2018 at 11:44

  Też recenzowałam tę książeczkę. Uważam ją za ważna pozycję nie tylko dla milosników kotów. Powinny czytać ją dzieci i ich rodzice. Sama mam trójkę czarnych obwiesi: Frania, najstarsza, z piwnicy, Boguś ze wsi ,zarobaczony i zagłodzony, Mela spod drzwi na klatce w mrozny styczniowy wieczór.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close