MISKA DLA KOTA

Miska dla kota z pozoru może wydawać się mało ważnym wyborem. Nic bardziej mylnego i nie chodzi tylko o same wady i zalety poszczególnych misek, ale przede wszystkim o fakt, żeby kot z nich korzystał. Koty, które mało piją, są narażone na odwodnienie, a co za tym idzie problemy z nerkami. Dlatego musimy być szczególnie czujni i w razie potrzeby rozważyć również wodopoje czy kocie fontanny.

1.Gdzie postawić miskę?

Miskę najlepiej postawić w ustronnym, ale łatwo dostępnym miejscu. Kot musi mieć możliwość w spokoju napić się i zjeść. Możemy np. zdecydować się na postawienie 2 miseczek w kuchni + dodatkowej miseczki z wodą w salonie czy przedpokoju. Bardzo ważne, żeby miski stały w znacznym oddaleniu od kuwety.

2.Miska pojedyncza czy podwójna?

Preferencje bywają różne, jednak są 3 powody dla których wybieram pojedyncze miski. 1.Koty niechętnie piją wodę, stojącą tuż przy jedzenie. 2.Kot jedząc, niechcący zanieczyszczają wodę resztkami jedzenia. 3.Przemywając miseczkę po każdym posiłku, trzeba przenosić i wylewać stojącą w niej również wodę.

3.Liczba misek?

Ten punkt nawiązuje do pytania, gdzie postawić miskę. A, wiec na pewno: miseczka na jedzenie + miseczka na wodę + dodatkowa miska/miseczki z wodą w różnych częściach domu.

4. Rodzaje misek

Miska plastikowa

ZALETY:

 • tania
 • nie tłucze się
 • gumowe podkładki zapobiegające ślizganiu się

WADY:

 • ławo ją przewrócić
 • ciężko ją dokładnie wyczyścić

Miska ceramiczna

ZALETY:

 • duży wybór wzorów i kolorów
 • ciężko ją przesuwać i wywrócić
 • łatwa do czyszczenia

WADY:

 • łatwo stłuc
 • wyższa cena

Miska metalowa

ZALETY:

 • nie tłucze się

WADY:

 • w połączeniu z melaniną może być droga
 • jest lekka i łatwo ją przesuwać
 • nie wszystkie koty akceptują picie z metalowych misek ze względu na ,,metalowy posmak”
5. Miska a ,,koci trądzik”

Koci trądzik to choroba objawiając się, pojawienie w okolicach podbródka kota małych, czarnych kuleczek, które nieleczone przeobrażają się w rozległe, ropiejące zmiany zapalne. Koci trądzik ma różne podłoża i wymaga leczenia u weterynarza. A co mają do tego miski? Plastikowe miski łatwo ulegają niewidocznym dla oka zniszczeniom. Wszystkie rysy i zadrapania stają się więc siedliskiem bakterii, które przyczyniają się do pojawienia się lub nawrotów trądziku.

Dokładnie taką sytuację miałam z Balą. Po wyleczeniu kociego trądziku przez weterynarza po paru tygodniach objawy powróciły. W tym czasie używaliśmy właśnie plastikowych misek i weterynarz zasugerował ich zmianę na ceramiczne lub metalowe. Od tej pory trądzik nie nawracał.

6. Miska a ,,nadwrażliwość wibrysów”

Wybierając miskę dla kota, warto pamiętać jeszcze o jednej sprawie. Miska powinna być w miarę szeroka i nie za wysoka. Chodzi o to, żeby kot próbując się dostać do jedzenia czy picia nie musiał dociskać wąsów do ścianek naczynia.

 Co jeśli nie miska?

Karmnik automatyczny

Jest szczególnie przydatny, gdy musimy wyjechać na weekend lub nie ma nas długo w ciągu dnia. Pokazany na zdjęciu model można zaprogramować na 4 posiłki w ciągu 96 godzin. O ustawionej godzinie puszczane jest nagranie naszego głosu zachęcające do posiłku po czy otwiera się jedna z przegródek.

Poidełko/fontanna dla kota

http://www.zooplus.pl/shop/koty/automatyczne_poidelka_karmniki/poidelko_fontanna/80973

Część kotów nie chce pić wody stojącej w miseczkach. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zakup automatycznego poidła. Stały przepływ wody zachęca zwierzaka do napici się i zabawy z wodą. Na rynku dostępne jest wiele modeli. Czytając opinie na temat konkretnego modelu, na pewno warto zwrócić uwagę na głośność urządzenia i łatwość jego czyszczenia.

Ja w szczególności polecam ceramiczna fontannę Miaustore http://kotuszkowo.pl/kot-i-woda-jak-racjonalnie-podejsc-do-tematu/

Z jakich misek korzystają Wasze koty? A może macie jakieś doświadczenia z automatycznym karmnikiem lub fontanną? 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

2 komentarze

 1. Avatar

  Gosia

  19 grudnia 2020 at 10:49

  Czy mogłabyś powiedzięć, gdzie znajdę miskę automatyczną, która zachęce kota do przyjścia moim głosem? 🙂
  I druga kwestia, poszukuję miski, która miałaby kilka przegródek i jednocześnie otwierała się dla wybranego kota, może wiesz gdzie taką można dostać? zazwyczaj te, które otwierają się na danego kota mają jedną przegródkę

  1. Kotuszkowo

   Kotuszkowo

   21 grudnia 2020 at 10:53

   Modele z funkcjami głosowymi są do znalezienia w internetowych sklepach, ale nie używałam, więc nic konkretnego nie polecę.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close