KOT I WODA. JAK PODEJŚĆ DO TEMATU?

Woda, zapewne wiele razy zastanawialiście się, czy Wasz kot nie pije jej za mało i jak zachęcić go, żeby robił to częściej? Koty to zwierzęta pustynne, przystosowane do pobierania większości potrzebnych im płynów z pożywienia. Przez to nie czują nadmiernego pragnienia i często ,,zapominają” o regularnym zaglądaniu do miseczki z wodą. Nie zmienia to faktu, że woda jest niezwykle ważną częścią ich odżywiania i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zbyt mała jej ilość może doprowadzić między innymi do problemów z układem moczowym.

Jaką wodę podawać?

  • czystą wodę z kranu  (skład i jakość wody można sprawdzić na stronie wodociągów )
  • wodę źródlaną (nie powinna zwierać magnezu, sodu i fosforu)
  • absolutnie nie podajemy wody mineralnej

woda miaustore fontanna

Ile wody powinien wypić kot?

Środowisko weterynaryjne podaje, że dorosły kot powinien wypić średnio 40 – 50 ml wody na kg masy ciała na dobę.

Żeby dowiedzieć się, ile dokładnie wody potrzebuje nasz kot, należy przeliczyć, ile waży i ile gram karmy na dobę spożywa.

Przykład:

  • kot ważący 4 kg potrzebuje ok. 200 ml wody
  • dziennie zjada np. 200 g Gussto o wilgotności 79%- czyli 158 g wody
  • 200 ml – 158 ml= 42 ml
  • czyli kot powinien w tym przypadku wypić dodatkowo poza karmą ok. 40 ml wody

Jeśli podajemy kotu karmę suchą, jej wilgotność jest bardzo niska, np. Purizon 10%. Oznacza to, że ten sam kot (4 kg) jedzący karmę suchą będzie musiał wypić dodatkowo 195 ml wody!

woda z fontanny

Co oznacza nadmierne spożywanie wody?

Nadmierne spożywanie wody nazywa się polidypsja. W przypadku kota mówimy o niej jeśli, zwierzak wypija ponad 100ml/kg/dobę. Jeśli zaobserwujemy takie zjawisko u naszego zwierzaka, musimy koniecznie wybrać się do weterynarza i wykonać badania pod kątem chorób nerek, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych. Oczywiście może się też zdarzyć, że wzmożone pragnienie jest jednorazowym incydentem spowodowanym np. wysoką temperaturą lub intensywną zabawą.

Gdzie postawić naczynie z wodą?

  • daleko od kuwety (w naturze zwierzęta nie piją i nie wypróżniają się w jednym miejscu)
  • nie przy jedzeniu (w naturze zwierzęta nie piją wody koło padliny ze względu na ryzyko skażenia wody)
  • najlepiej w kilku miejscach w domu i na różnych wysokościach
  • kierujemy się upodobaniami kota

woda i kot

W jakim naczyniu podawać wodę?

W tym przypadku mamy dwie możliwości. Najlepiej zaobserwować preferencje naszego zwierzaka.

  • w misce: najlepiej ceramicznej lub szklanej, odpowiednio szerokiej i nie za głębokiej (tak, aby kot podczas picia nie musiał dotykać wąsami brzegów naczynia)
  • w fontannie/poidełku – wiele kotów woli wodę cieknącą, zamiast stojącej. W naturalnych warunkach woda stojąca np. w kałużach jest często zanieczyszczona.

 Fontanna dla kotów

woda dla kota

Od pewnego czasu testujemy fontannę ceramiczną firmy Miaustore https://miaustore.com/

I zupełnie szczerze powiem, nie wiem jak to było, przez te wszystkie lata bez niej. Jak mogliśmy tak długo zwlekać? Od pierwszego włączenia koty pokochały picie świeżej, przelewającej się wody. Podchodzą do fontanny kilkanaście razy dziennie. Piją, moczą języczki, wkładają łapki, a czasem po prostu leżą i wpatrują się w strumienie i wodospady. Wcześniej przy miseczce, widywałam koty okazyjnie.

Jak część z Was wie, od tygodnia mieszkają u nas w ramach domu tymczasowego trzy maleńkie, miesięczne kociaki. One również od razu zainteresowały się fontanną i bez problemowo nauczyły się z niej pić.

Plusy fontanny ceramicznej Miaustore (z perspektywy człowieka)

  • fontanna jest łatwa w złożeniu i podłączeniu (dostajemy instrukcję i film)
  • jest bardzo cicha (u nas stoi w salonie i zupełnie jej nie słychać)
  • łatwo się ją czyści (można myć w zmywarce)
  • jest bardzo estetyczna (każdy kto nas odwiedził od razu zwrócił na nią uwagę)
  • można dokupić dodatkowe ulepszenia takie jak np. czujnik ruchu lub pasujące do zestawu miski
  • pozwala na zmienianie wody co kilka dni (możesz wyjechać na weekend nie martwiąc się, że skończyła się woda w misce lub jej zawartość została wylana)

Jeśli jeszcze te wszystkie rzeczy Was nie przekonały to co powiecie na to?

,,Mogą Państwo odesłać fontannę w przeciągu 1 rok, jeśli kot nie pija z niej lub gdy w jakiś inny sposób jesteście rozczarowani produktem” gwarantuje założyciel Miaustore Floris Schmucki

Znalezione obrazy dla zapytania https://miaustore.com logo

12 komentarzy

  1. bezsenna.pl

    6 października 2019 at 14:21

    A moja kicia ma do picia dzbanek z surową wodą do kwiatów który stoi na parapecie. Sama go sobie wybrała sobie, chociaż miała w miseczce wodę przegotowaną. To akurat jeden z wielu przykładów gdzie sprawdza się powiedzenie że “prawdziwa kobieta wie sama najlepiej czego potrzebuje”

    1. Nika

      6 października 2019 at 18:09

      To akurat bardzo częste zachowanie,że koty piją wodę stojąca w innym celu, tak właśnie jak woda do kwiatów.

  2. Bartek

    15 października 2019 at 21:28

    Witam wszystkich Kociarzy.
    Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch kotków i chciałbym, żeby miały wszystko co najlepsze, fontanna wygląda cudnie, ale mam pytanie co do dostawy. Firma jest chyba niemiecka i nie widzę polskiego dystrybutora. Jak wygląda cały proces, czy jest coś na co powinienem zwrócić szczególną uwagę?

    1. Nika

      16 października 2019 at 10:32

      Witam.Tutaj polska wersja strony: https://miaustore.com/pl/ Firma jest hiszpańska. Wysyła produkty do różnych państw. Trzeba się nastawić na dłuższy czas oczekiwania na przesyłkę. W Polsce producent zapewnia dostawę: 3 – 5 dni robocze, ale w przypadku braków w magazynie czas ten może się wydłużyć z tego co czytałam w komentarzach nawet do 3 tygodni.
      Paczka dotarła do mnie bardzo dobrze zabezpieczona i zapakowana ( styropianowa obudowa wokół ceramicznych elementów).

  3. Poesje

    5 marca 2021 at 00:17

    Dzięki Twojej stronie też nabyłam fontannę z Miaustore. Rewelacja! Pinie się prentuje w moim pokoju. Jedyne do czego mogę się przyczepić to, że to produkt ręcznie robiony i są możliwe niedoskonałości. Miałam też przeboje z dostawą, pierwsza przesyłka przyszła z rozbitą główną wieżyczką. Ale support był błyskawiczny, nawet nie musiałam zwracać zestawu (powiedzieli, że mogę skleić i dać do schroniska).

    Przed zakupem miałam taką “chamską” plastikową fontannę rażącą gusta estetyczne i nijak niepasującą do pokoju głównego. Przeniosłam ją do łazienki. Kotek korzysta z obu. Mój jedyny problem to, że podgryza kable i już ze dwa razy musiałam je wymieniać.

  4. Joanna

    9 listopada 2021 at 22:52

    Od kilku dni mam młodą kotkę, przygarniętą kiedy błąkała się kilka dni po stacji benzynowej. To mój pierwszy kot i zdobywam trochę wiedzę na szybko. W większości jej menu składa się z mokrej karmy z puszki. Odruchowo jednak zaczęłam dolewać do jedzenia trochę ciepłej wody, żeby karma wyjęta z lodówki nie była ażtak zimna. Czy to dobry sposób na dopajanie? Kotka zjada wszystko bardzo chętnie, prawdopodobnie przez to, że zabrałam ją głodną i na razie je za każdym razem wszystko co jej podaję (ok. 40g karmy 5 razy dziennie).
    Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam 😊

    1. Kotuszkowo

      12 listopada 2021 at 11:02

      Tak, jak najbardziej można dolewać wody do mokrej karmy. Najlepiej karmę w puszce po otwarciu przełożyć do szklanego lub plastikowego pojemnika i dopiero tak przechowywać w lodówce.

  5. Ula

    26 kwietnia 2022 at 18:40

    Ja mam pytanie, bo tutaj najwięcej dowiedziałam się o żywieniu kota. I ogólnie. Nasz kot, taki dwuletni, ale mały, znaczy Devon Rex (ok. 2,5 kg), w związku z tym, że pił niezbyt chętnie, najpierw został przyzwyczajony do dodatku do mokrej karmy w postaci zupek dla kota, a potem dodatkowo do dodatku wody. Co mogę powiedzieć o kocie, to na pewno to, że nie pije zbyt mało. Mam wrażenie, że może za dużo, przynajmniej sądząc po kuwecie. I mam obawy, czy nie za dużo, w sensie, czy mu to nie szkodzi, czy nie przyspiesza trawienia, nie wypłukuje niepotrzebnie czegoś, bo wiecznie głodny. Drugie pytanie w związku z tym, ile taki mały kot realnie powinien jeść? Aktualnie je ok. 2,5 saszetki 85 gr (*karma Feringa)+ 135 ml zupki, no i plus woda.

    1. Kotuszkowo

      27 kwietnia 2022 at 17:39

      Mokra karma sama w sobie praktycznie pokrywa kocie zapotrzebowanie na wodę. Niedobór płynów jest zły, ale nadmiar również nie służy. Nie widzę potrzeby dodawania tej zupki zwłaszcza, że to coś, co nie powinno gościć w stałym menu i zaburza dzienny bilans białka, tłuszczu, mikroelementów…. 2,5 kg kota potrzebuje około 120 ml wody. 212 gram Feringi dostarcza mu 170 ml.

    2. Magda

      14 czerwca 2022 at 21:36

      Też podobną głupotę robiłam aż do wczoraj (podawałam kotu 40-50ml wody do 5 posiłków mokrej karmy przez około 2,5 miesiąca, kotek ma 8 miesięcy i waży 3,3 kg). Czy warto sprawdzić krew, czy czasami nie zrobiłam mu tym krzywdy?

  6. Poesje

    28 października 2022 at 18:07

    Polecany tutaj Miaustore właśnie wydał mini wersję ceramicznej fontanny, w jednym kawałku. Jako że poprzednia bardziej rozbudowana złożona z kilku odrębnych form się sprawdziła u mnie, od razu dokupiłam tę mini wersję do innego pokoju. I sama się nie mogę zdecydować która lepiej wygląda. Z pewnością jednak mini jest lżejsza i łatwiejsza do czyszczenia (1 element w zmywarce zamiast 4 lub 5 jeśli liczyć mini formę na trawę).

    1. Kotuszkowo

      1 listopada 2022 at 18:07

      Fajnie, że Ci się ta mała sprawdza. Moja koleżanka ma i też jest zadowolona 🙂

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close