ODKŁACZANIE KOTA

Praktycznie każdy właściciel kota musi się w końcu zmierzyć z tematem ,,odkłaczania”. Koty sporą część swojego czasu poświęcają na pielęgnacji futerka. Podczas wylizywania się szorstkim języczkiem, kocia sierść trafia do przewodu pokarmowego. Sierść ta może zostać przez kota zwrócona lub wydalona z kałem do kuwety. Czasem zdarz się jednak, że nadmiar sierści zaczyna zalegać w jelitach, coraz bardziej się zbijając i w końcu tworzy pilobezoar. Jest to bardzo niebezpieczne i niezbędna jest wówczas szybka interwencja weterynarza.

OZNAKI ZAKŁACZENIA: wymioty, dławienie, ataki ,,kaszlu”, zaparcia, brak apetyt, utrata masy ciała

Aby nie dopuścić do takich sytuacji i pomóc kotu w łatwiejszym pozbywania się zalegającej sierści istnieje kilka bardziej i mniej skutecznych sposobów.

 

REGULARNE CZESANIE

 

Najważniejszą i jednocześnie najprostszą sprawą jest wyczesywanie kota, ponieważ usuwamy w ten sposób nadmiar martwej sierści. Więcej o czesaniu możecie przeczytać http://kotuszkowo.pl/czesanie-kota-furminator-i-ezzygroom/

 

TRAWA DLA KOTA

,,Trawa dla kota” to mieszanki nasion (najczęściej owies i jęczmień). Możemy ją spotkać w  plastikowych opakowaniach, w woreczku lub już gotową wyrośniętą. Z tych trzech opcji zdecydowanie odradzam ostatnią. Nigdy nie mamy pewności czym gotowa trawka została spryskana i ,,zakonserwowana” by zachować świeżość i ładny zielony kolor. Zasadzenie ,,trawy dla kota” jest najbardziej naturalnym sposobem profilaktyki zakłaczania. Zwierzak w razie potrzeby sam dawkuje sobie ilość podjadanej trawki, co pomaga mu pobudzić odruch wymiotny i wypluć zalegającą sierść. Minusem trawki jest sposób jej uprawy i konieczność poświęcenia swojego czasu. Trawkę trzeba wysiać, podlewać, poczekać, aż wzejdzie, a następnie po kilku dniach zacząć proces od nowa. Roślinka dość krótko się utrzymuje i często gnije.

TABLETKI I PASTY Z TRAWĄ

Są oczywiści łatwiejsze w obsłudze niż trawa, ale też zdecydowanie mniej skuteczne, ponieważ mają w składzie tylko nieznaczny procent trawy.Dla przykładu:

1.Pasta GimCat skład: produkty pochodzenia roślinnego (trawa 10%),oleje i tłuszcze

2.Tabletki GimCat skład: mleko, produkty mleczne, drożdże, roślinne produkty uboczne (trawa 12%), oleje i tłuszcze

PASTY ODKŁACZAJĄCE

 

Pasta ma za zadanie ułatwienie przejście zbitej sierści przez układ pokarmowy, tworząc poślizg. Pasty bazują jednak często na olejach roślinnych, które przy długotrwałym stosowaniu mogą prowadzić do zaburzenia procesów trawiennych, dlatego nie powinniśmy sugerować się zalecenie producenta i nie podawać pasty codziennie. Pasta oczywiście paście nie równa, zwłaszcza pod względem zawartości słodu. Poniżej kilka przykładów:

Pasta GimCat skład: produkty uboczne pochodzenia roślinnego (słód 43,7%, celuloza 4%), oleje i tłuszcze 31%, drożdże 1%

2.Pasta Miamor skład: mięsne produkty uboczne, roślinne produkty uboczne, (słód 10%,błonnik 4%),produkty mleczne

3.Pasta Winston (Rossman) skład: produkty uboczne roślin (słód 60%), oleje i tłuszcze, mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego

4.Pasta MultiFit (Maxi Zoo) skład: produkty pochodzenia roślinnego (słód 60%), oleje i tłuszcze, mleko i produkty pochodne mleka 1%

PRZYSMAKI ODKŁACZAJĄCE

 

Zdecydowanie mają najsłabsze właściwości odkłaczające, są suche i nie dają poślizgu. Dodatkowo mają bardzo słaby, wręcz trujący dla kota skład.

1.Przysmaki dr.Seidel skład: mąka pszenna, mąka kukurydziana, słód jęczmienny, sorbitol, suszone mięso zwierzęce, suszona aronia

 2.Przysmaki GimCat skład: mleko i produkty mleczne, drożdże, oleje i tłuszcze, ekstrakt słodu 4%, błonnik 19,9%, produkty pochodne z jaj, związek pochodny cukru mlekowego

 3.Przysmaki Vitakraft skład: zboża, produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego (słód 4%), oleje i tłuszcze, roślinne ekstrakty białkowe

DOMOWE SPOSOBY

1.Siemię lniane. Ziarenka zalewamy gorącą woda, zostawiamy, aż do zrobienia się kleiku i przecedzamy przez sitko. Kleik dodajemy do karmy.

2.Smalec z gęsi lub kaczki. Podajemy łyżeczkę do karmy lub bezpośrednio do pyszczka. Zwykle bardzo lubiany przez koty

Zakończenie: Profilaktyka zakłaczania to naprawę istotna sprawa. Metodę musimy dostosować do preferencji kota, kierując się jednak przy tym rozsądkiem- to my jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie. Powinniśmy uważać na niebezpieczne sposoby takie jak np. podawanie parafiny. Jej nieumiejętne zaaplikowanie może prowadzić do zachłystowego zapalenia płuc i w konsekwencji śmierci zwierzaka. Nie warto wierzyć też w marketingowe chwyty i reklamy producentów karm hairball. Kot potrzebuje wysokomięsnego pożywienia, a nie chrupek zbożowych ze śladowym procentem słodu.

A jakie metody odkłaczania kota Wy stosujecie?

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Comment

  1. Three Hairy Herats

    22 marca 2018 at 13:23

    U nas zdecydowanie smalec gęsi, czasem dostają też pastę lub przysmaki. Niestety trawa się w ogóle u nas nie sprawdza ponieważ koty nie chcą jej jeść.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close