DOLINA NOTECI PREMIUM

O Dolinie Noteci pierwszy raz pisałam w kwietniu 2017 roku Natural Taste (Dolina Noteci). 

Od tego czasu firma mocno zmodyfikowała asortyment dla kotów. Zmieniła się linia Premium, zwiększając tym samym ofertę o nowe rodzaje i smaki. Pojawiły się puszki 400 g oraz saszetki 85 g. Dlatego, żeby być na bieżąco, przeanalizujemy Dolinę Noteci jeszcze raz. Przy okazji okaże się, czy, zaszły jakieś zmiany na lepsze lub gorsze.

Dolina Noteci, polska firma zlokalizowana na północy Wielkopolski. Dolina Noteci pozyskuje mięso i warzywa wyłącznie od sprawdzonych, renomowanych dostawców. Większość surowców mięsnych spełnia wymogi dla surowców przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Podstawowe informacje-puszki Dolina Noteci

  • karma bytowa (pełnowartościowa)
  • w formie mielonki w rosole
  • w puszkach 185 g i 400 g

Cena: ok. 5 zł / 185 g i 7 zł/ 400 g

Dolina Noteci: https://www.ceneo.pl/108900124#crid=536862&pid=25248 

Co mówi nam nazwa?

Smaki: Bogata w …

  • indyka (junior)
  • kaczkę
  • cielęcinę
  • jagnięcinę
  • łososia

*,, Bogaty w” – co najmniej 14% wskazanego materiału, czyli  bogaty w kaczkę -> Co najmniej 14% materiału paszowego z kaczki

Skład i analiza

Puszka bogata w kaczkę: Skład: wołowina 25% (płuca, wątroba, serca), rosół, kaczka 15% (żołądki, mięso 5%, wątroba, skórki), kurczak 15% (wątroba, serca, żołądki), wieprzowina 10% (żołądki), substancje mineralne.

Dodatki: Witamina: D3 – 240 IU, Witamina C (kwas askorbinowy) – 550 mg, Witamina E – 95 mg, Cynk (chelat cynkowy wodzianu glicyny, tlenek cynku) – 13 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 2 mg, Mangan (siarczan manganu, jednowodny) – 0,5 mg, Jod (jodan wapnia, bezwodny) – 0,4 mg, Tauryna – 800 mg

Składniki analityczne: białko surowe – 10% tłuszcz surowy – 6% popiół surowy – 1,5%, włókno surowe – 0,5%, wilgotność – 80%, wapń – 0,3%, fosfor – 0,25%.

  • składniki pochodzenia zwierzęcego: 65% z tego tylko 5% to mięso mięśniowe!
  • oleje: brak
  • tauryna 800 mg: odpowiednia zawartość
  • wapń i fosfor 0,3:0,25=1,2 dobrze (prawidłowy stosunek Ca:P w okolicach 1,1:1 – 1,2:1 czyli około 1,15)
  • masa sucha: (100%- wilgotność) = 20

Podstawowe informacje-saszetki Dolina Noteci

  • karma bytowa (pełnowartościowa)
  • w formie mielonki w rosole

Cena: ok. 3,5 zł / 85 g

Smaki: danie z …

  • dorsza z sardynką (junior)
  • tuńczyka
  • kaczki (sterylised)
  • wołowiny (sterylised)

* ,,Danie z ” Co najmniej 26% wskazanego materiału, czyli  danie z kaczki -> Co najmniej 26% materiału paszowego z kaczki

Skład i analiza

Saszetka bogata w kaczkę skład: kaczka 26% (mięso 10%, żołądki, serca), rosół, wołowina 15% (płuca, wątroba), kurczak 10% (wątroba, żołądki), wieprzowina 4% (żołądki), skrobia grochowa, fruktooligosacharydy, substancje mineralne, nasiona babki płesznik

Dodatki dietetyczne/kg: Witamina D3 – 240 IU, Witamina C (kwas askorbinowy) – 1050 mg, Witamina E – 95 mg, Cynk (chelat cynkowy wodzianu glicyny, tlenek cynku) – 13 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 2 mg, Mangan (siarczan manganu, jednowodny) – 0,5 mg, Jod (jodan wapnia, bezwodny) – 0,4 mg, Tauryna – 800 mg, L-karnityna – 800 mg. Substancje zakwaszające mocz/kg: chlorek amonu – 0,2 g, DL-metionina – 4000 mg.

Skład analityczny: białko surowe – 11,5% tłuszcz surowy –3,5% popiół surowy – 1,5%, włókno surowe – 2%, wilgotność – 81%, wapń – 0,18%, fosfor – 0,2%.

  • składniki pochodznenia zwierzęcego 55%: z tego tylko 10% to mięso
  • oleje: brak
  • tauryna 800 mg: odpowiednia zawartość
  • skrobia grochowa wypełniacz stanowiący bezglutenowe źródło węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym
  • fruktooligosacharydy:  związki składające się z 1-8 cząsteczek cukru prostego fruktozy przyłączonych do cząsteczki sacharozy, w karmach wykorzystywane jako prebiotyk
  • łuski nasion babki płesznik (Psyllium) naturalny środek regulujący wypróżnianie
  • DL-metionina – 4000 mg: aminiokwas paszowy zakwaszający mocz nie zakwasza się moczu profilaktycznie, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań ,,Długotrwałe stosowanie diet zakwaszających prowadzi do obniżenia stężenia potasu w moczu, w skutek tego wzrasta ryzyko pojawienia się kamienicy szczawianowej ” Podstawy żywienia psów i kotów, Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, M.Ceregrzyn”
  • wapń i fosfor 0,18:0,2 =0,9 zaniżone wartości i stosunek( prawidłowy stosunek Ca:P w okolicach 1,1:1 – 1,2:1 czyli około 1,15)
  • masa sucha: (100%- wilgotność) = 19%


Podsumowanie

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tak.jpg

Z plu­sów: brak zbóż i dodat­ków roślin­nych w skła­dzie. Odpo­wied­nie para­me­try białka i tłusz­czu. Duża różnorodność smaków.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie nie.jpg

Z minu­sów: w puszkach jedy­nie 5% mięsa mię­śnio­wego, cała reszta to podroby (płuca, wątroba, serca, żołądki). Podroby są potrzebne w die­cie kota (max. 15–20%), ale zde­cy­do­wa­nie nie w takiej ilo­ści. Wiele kotów może zare­ago­wać na karmę kło­po­tami żołąd­ko­wymi i bie­gun­kami. Do mało korzyst­nej oceny przy­czy­niają się ponadto: mała ilość tau­ryny, ilość węglo­wo­da­nów i mono­to­nia sma­kowa. Za każ­dym razem bazę mie­szanki sta­nowi miks woło­winy, wie­przo­winy i kur­czaka.

Co do sasze­tek. Jest gorzej. Znowu znaczna prze­waga podro­bów nad mię­sem mię­śnio­wym. Do tego w skła­dzie poja­wia się skro­bia gro­chowa, pro­dukt roślinny, zde­cy­do­wa­nie niepożą­dany w die­cie mię­so­żercy. Za niski poziom tłusz­czu. W daniu z kaczki i w daniu z woło­winy, czyli w wer­sjach dedy­ko­wa­nych dla kotów po zabiegu ste­ry­li­za­cji dodany jest chlo­rek amonu i DL-metio­nina (4000 mg) w celu zakwa­sze­nia moczu. Tylko że nie można moczu zakwa­szać ot tak sobie. Sama ilość ami­no­kwasu jest wysoka. Dla przy­kładu pre­pa­rat sto­so­wany w lecze­niu kamie­nicy stru­wi­to­wej Dol­fos Uri­no­Met Mini ma w skła­dzie 250 mg DL-Metio­niny. Tro­chę lepiej wyglą­dają saszetki z tuń­czy­kiem i dor­szem. 26% sta­nowi tuszka z ryby. Reszta to miks podro­bów mię­snych i rosół.

Prze­cho­dząc do sedna. Dolina Noteci to karma akceptowalna. Jest oczy­wi­ście lep­sza od wszyst­kich karm mar­ke­to­wych, Roy­ali i tym podob­nych. Nie można jej jed­nak zakwa­li­fi­ko­wać do karm dobrych. Do poda­nia awa­ryj­nie (kurier nie doje­chał), pod­czas prze­sta­wia­nia, raz na jakiś czas – jak naj­bar­dziej. Jako karma poda­wana regu­lar­nie, na co dzień nie pole­cam.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

3 komentarze

  1. Kornelia

    18 kwietnia 2021 at 19:22

    Takie pytanie, można dawać dolinę Noteci, dodając do niej czystej tauruny aby uniknąć niedoborów, a do tego dwa razy w tygodniu surowe mięso ? Na razie mój kot je złą karmę ( proszę za to nie hejtować teraz wiem co zrobiłam i sama właśnie to zmieniam)

    1. Kotuszkowo

      22 kwietnia 2021 at 12:52

      W Noteci nie ma potrzeby dodawania tauryny, ale mięsko 2-3 razy w tygodniu na spokojnie można włączyć.

      1. kornelia

        5 maja 2021 at 09:05

        Rozumiem, czytałam że 800 mg tauryny to ilość wystarczająca, ale wiem także że taurynę ciężko przedawkować a dobra jej ilość zaczyna się od 1000 wzwyż, stąd myślałam o do suplementacji

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close