PROBLEMY CZYTELNIKÓW (karmy weterynaryjne, przeprowadzka…)

Postanowiłam wybrać kilka powtarzających się problemów o jakie mnie pytacie w wiadomościach. Jest mi bardzo miło, kiedy piszecie i mogę Wam pomóc. Może czytając którąś z wiadomości znajdziecie odpowiedź dla siebie

*nie wrzucam pełnej korespondencji,jedynie część z istotą problemu

 

Sucha karma weterynaryjna przy problemach z układem moczowym

 

Czy mogłaby Pani napisać coś o karmach weterynaryjnych? U mojego kota stwierdzono kryształki w moczu i weterynarz kazał zmienić dietę na urinary. Po przejrzeniu internetu okazuje się, że wybór takich karm jest niewielki, a króluje firma Royal Canin. Mam obawy przed podawaniem kotu karm tej firmy, no chyba że te weterynaryjne są może lepsze… Czy ma Pani jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Sucha karma ma niską zawartość wody, w okolicach 5%-10%. Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Jedząc więc suchą karmę koty narażone są w dużo większym stopniu na choroby nerek oraz pojawianie się piasku i kamieni w układzie moczowym. Zacznę od tego, że weterynarze nie są dietetykami i co za tym idzie najczęściej polecają karmy koncernu, przez który są sponsorowani. Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie nie ma sensu, tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Oczywiście istnieją karmy weterynaryjne o lepszych i gorszych składach. Najlepszym wyjściem jest jednak podawanie zalecanych przez weterynarza preparatów zakwaszających ( nie zakwasza się moczu profilaktycznie, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań ,,Długotrwałe stosowanie diet zakwaszających prowadzi do obniżenia stężenia potasu w moczu, w skutek tego wzrasta ryzyko pojawienia się kamienicy szczawianowej ” Podstawy żywienia psów i kotów, Podręcznik dla lekarzy i studentów weterynarii, M.Ceregrzyn”) oraz wysokomięsnej karmy mokrej o niskim poziomie fosforu. Karmy mokre polecane przy problemach z układem moczowym:

np. Catz finefood purrr,  Power od Nature, Gussto, Terra Felis, Select Gold Pure

Nie wspomniała pani jak wygląda sprawa z piciem wody przez kota ? Jeśli kot mało pije warto dolewać wody do mokrej karmy robiąc ,,zupkę”, rozstawić miseczki z woda w kilku miejscach w domu, lub zakupić fontannę/poidełko dla kota.

Kot z problemami wątrobowymi

 

Szukam porady o karmę dla mojej staruszki kotki. Nie chce jeść suchej karmy, mokrej też nie bardzo. Lubi przysmaki w Miamor Cat Snack pasta multiwitaminowa. Czy istnieje karma w podobnej konsystencji takiego rzadkiego kremu, pasty. Kotka ma problemy z dziąsłami i wątrobą. Kotka jest leczona ale jest bardzo wybredna i przez to nie je zbyt wiele a to z kolei wpływa na jej wagę i kondycję.

Jak za pewne Pani już wie, przy kłopotach wątrobowych najważniejsza sprawa jest, żeby kot w ogóle jadł. Musimy tego bardzo pilnować i w razie potrzeby posiłkować się np. podawaniem jedzenia za pomocą strzykawki. Najlepiej rozłożyć jedzenie na kilka-kilkanaście małych porcji. Bardzo ważne, żeby kota wątrobowego nie zapychać węglowodanami. Odpada każda sucha karma. Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie również nie ma sensu. Tylko maskują problem. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Najlepszym wyborem dla kota wątrobowego będą wysokomięsne puszki o umiarkowanej zawartości tłuszczu. Jedną z karm, którą można by wypróbować jest Gussto. Pisze Pani, że kotka lubi przysmaki w postaci pasty witaminowej. Próbowała Pani mieszać ją z karmą? Na początek troszeczkę karmy i dużo pasty, później stopniowo można pastę zmniejszać. A może jakieś inne sposoby na dosmaczanie? Smalec z gęsi, olej z łososia? Karmy mokrej o konsystencji pasty nie ma. Można jednak karmę w formie musu/pasztety zmiksować z wodą. Przy kłopotach z wątrobą często wzbogaca się również dietę surowym żółtkiem i olejem z ostropestu.

Problemy z dziąsłami/ kamień

 

 

Kotka ma kamień na zębach i Weterynarz stwierdził lekki obrzęk. Niestety nie mogę jej usunąć kamienia bo to się wiąże z podaniem środka usypiającego a Kotka bardzo źle go znosi.

Trzeba się koniecznie zająć dziąsłami. Na kamień najlepsze jest surowe mięso (skrzydełko, pałka z kurczaka, wołowina), ale spokojnie można też wdrożyć (o ile Pani tego nie robi) szczotkowanie zębów (szczoteczką lub gazikiem) z użyciem specjalnych preparatów. Tu szczególnie polecam Orozyme.

Przeprowadzka

 

 

Proszę o pomoc i podpowiedź..mamy 5 letnia kotkę, za nie cały miesiąc, zmieniamy mieszkanie. Wszyscy straszą mnie, że będzie problem z kotem, zmiana miejsca jest to stres dla kota, że będzie sikala mi w mieszkaniu, może być agresywna..  Dlatego nie wiem jak to zrobić, żeby był to jak najmniejszy dla niej stres.

Zmiana miejsca dla kota zawsze jest stresująca…ale wcale nie musi skończyć się posikiwaniem czy agresją. Wiele kotów jest po prostu na początku bardziej wystraszona i na tym się kończy. Żeby zminimalizować stres ważne jest, żeby jak najwięcej rzeczy ze starego mieszkania pojawiło się w nowym. Ogólnie zasada jest taka, najpierw przenosimy wszystkie rzeczy, a dopiero potem zabieramy ze sobą kota. Kot będzie potrzebował też swoich, dobrze znanych rzeczy takich jak np. kuweta (najlepiej ze starym i trochę zużytym piaskiem), drapak, zabawki…Na początku ograniczamy kotu przestrzeń do 1-2 pomieszczeń i w ten sposób dajemy mu czas na spokojne zapoznanie się z nowym otoczeniem. Czasami pomocne mogą okazać się feromony do kontaktu np. Feliway

Mieszanie karm

 

Mam kicie 5-miesięczną i wcina mokrą Carnilove, aż się uszy trzęsą. Mam też pojedyncze puszki różnych karm (Gussto, Grau, Catz, Granata). Czy mogę dodatkowo dawać np. po 25 g dziennie takiej karmy (jak deser)? Czy można w małych ilościach dodać karmy innego producenta?

Niektórzy uważają, że warto trzymać się jednej karmy. Zdecydowanie częściej ostatnio idzie się w stronę podawania kilku karm z podobnej półki jakościowej. Pomaga to zróżnicować dietę zarówno pod względem smakowym jak i ze względu na różną suplementację witamin i minerałów u różnych producentów. Warto nie uzależniać kota od jednej karmy również ze względów praktycznych. Może się zdarzyć,że któregoś dnia producent wstrzyma produkcję, zmieni recepturę lub po prostu paczka nie dojdzie.Ja akurat kilka karm traktuje jako postawę, a resztę jako uzupełnienie. Kupuję powiedźmy pakiet 6 x Gusst, 6 X Mac’s, 6 x Feringa i podaję je naprzemiennie

9 komentarzy

  1. Ewelina

    30 października 2018 at 14:33

    Mój kot na początku nie mógł się przyzwyczaić do nowego miejsca zamieszkania i wszystko obwąchiwał. Pomogło stworzenie specjalnego miejsca dla kota z jego zabawkami 🙂

  2. Agata

    31 października 2018 at 13:20

    Bardzo ciekawy wpis, który rozwiązuje wiele kocich problemów. U nas zmiana miejsca zamieszkania nie była problemem. Kot szybko się zaaklimatyzował.

  3. Gośka

    26 stycznia 2021 at 13:51

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące kamienia nazębnego. Kicia miała ściągniety kamień i weterynarz poleciła mi, aby zacząć używać płatki Vetfood Oral Cleansing Wipes co drugi dzień, ale kot niechętnie daje sobie zęby czyścić. Czy jest jakaś alternatywna w postaci proszku?
    A drugie pytanie mam co do skrzydełek z kurczaka i pałek – podaje się ze skórą?

    Na kamień najlepsze jest surowe mięso (skrzydełko, pałka z kurczaka, wołowina)

    1. Kotuszkowo

      28 stycznia 2021 at 11:24

      Witam, tak naprawdę najskuteczniejsze jest czyszczenie mechaniczne czyli, delikatna szczoteczka albo nakładka na palec i do tego pasta/ żel ezymatyczny. Płatki Vetfood Oral Cleansing Wipess są dobre do prfilaktycznego stosowania i pomagają się kotu oswoić z ingerencją w jamie ustnej. Akceptacja nie przyjdzie od razu, ale konksekwencja i regularność przyniosą efekty.
      Tak, można podawać ze skórą. Mięso jest wsparciem, ale samo w sobie raczej nie wystarcza u zwierząt z tendencją do kamienia.

  4. Daria

    4 maja 2021 at 12:52

    Hej,
    Może trochę głupie pytanie, ale stwierdziłam że zaryzykuje 😀
    Czy surowe mięso należy zamrozić jeśli chcemy podać je kociakowi ? Czy wystarczy je tylko opłukać pod bieżącą wodą?
    I jeszcze jedno pytanie ile surowego mięsa kociak powinien dostawać (chodzi o czyszczenie ząbków)? Gdzieś pisałaś (jeśli dobrze pamiętam) 2-3razy w tygodniu, tylko nie jestem pewna ile tego mięska? Czy mogłabyś napisać coś więcej na ten temat ? Dziękuję z góry za odpowiedź i pomoc 😀 A tak swoją drogą świetny blog wiele się z niego nauczyłam 😀

    1. Kotuszkowo

      3 czerwca 2021 at 13:29

      Można przemrozić, ale nie trzeba. Sprawdz sobie w internecie protokoły mrożenia mięsa i zobacz co ginie po jakim czasie i w ilu stopniach, z częścią domowe zamrazarki i tak nie dają sobie rady.
      Samo mięsko bez suplementów 2-3 posiłki w tygodniu, kawałeczek odpowiadający 1 posiłkowi np. 40 g
      A i co do czyszczenia ząbków, więsko to tylko dodatek, pamiętaj o regularnym myciu http://kotuszkowo.pl/pielegnacja-jamy-ustnej-z-vetfood/

  5. Poesje

    27 czerwca 2021 at 21:14

    Kochana Bereniko, czy masz może jakieś nieznane mi triki, by ograniczyć strach kotka przed obcymi osobami W DOMU?

    Przy dźwięku dzwonka mój kotek natychmiastowo galopuje na 3 piętro, a tam dla pewności jeszcze skok na szafę (najwyższy punkt w domu) i siedzi ukryty dopóki osoby nie opuszczą domu. Pal sześć np. kurierów. Problemem są członkowie rodziny lub przyjaciele dłużej przebywający w domu, np. na obiad a nie daj Boże na całą noc. Z naszej strony: staramy się zachowywać normalnie bez nerwówki i nie wołać kotka wcale dając mu czas na samodzielną decyzję by zejść na dół. Poinstruowaliśmy też wszystkich, by robili to samo, a gdyby kotek się jednak pojawił w zasięgu wzroku, ignorować go ale rzucić (nie z ręki!) suszony przysmak Cosma i udawać, że nic nie widzą. Do tego etapu to jednak nawet nie dochodzi!

    Nie mam pojęcia jaka jest geneza zjawiska, a strach pojawił się dopiero po wielu miesiącach. Nigdy nic szczególnego nie działo się przy drzwiach i dźwięk dzwonka się nie zmienił. Kotek w ogóle się nie boji ludzi NA ZEWNĄTRZ. Co więcej, nie boi się weterynarzy! Podczas nawet inwazyjnych badań typu badanie ucha lub jamy ustej zachowuje stoicki spokój. Nawet jeden z weterynarzy sam z siebie komentował, że kotek musiał mocno obcować z ludżmi skoro jest taki odważny. Gdy jednak go zapytałam o co chodzi ze strachem w domu wzruszył ramionami, że rasa “tri-color” (bo mój kotek to kotka) “ma to w charakterze i trzeba przeczekać”. Czy to przypadkiem nie są jakieś farmazony?!

  6. Poesje

    29 czerwca 2021 at 16:37

    Bardzo Cię przepraszam za spam, chyba wiem o co chodzi. Tak to kurde jest jak się myśli godzinami, a po napisaniu myśli od razu przychodzą pomysły. Otóż jestem przekonana, że chodzi o dzwonek sąsiadów (identyczny dźwięk jak nasz i słyszalny na parterze, gdzie to kotek często grasuje). Toteż podejrzewam, że jak nas nie było w domu coś się przy drzwiach sąsiadów działo co wystraszyło kotka, a dźwięk utożsamił również z naszym dzwonkiem.

    Ale co tu zrobić? Przestaliśmy nawet zapraszać ludzi do nas, by nie stresować kotka. Jakieś porady?

  7. Daria

    20 listopada 2022 at 21:50

    Hej Bereniko,
    Czy przy kamicy nerkowej u kota lepiej podawać karmę Gussto Urinary, czy pozostać przy klasycznej ?
    Dzisiaj dostalismy diagnozę i probuje dowiedzieć się jak najwięcej bo nie podoba mi sie pomysł podawania mojemu kitkowi karmy Royal Canin s/o, jak zasugerował vet. 🙁

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close