PROBLEMY CZYTELNIKÓW (karmy weterynaryjne, przeprowadzka…)

Postanowiłam wybrać kilka powtarzających się problemów o jakie mnie pytacie w wiadomościach. Jest mi bardzo miło, kiedy piszecie i mogę Wam pomóc. Może czytając którąś z wiadomości znajdziecie odpowiedź dla siebie

*nie wrzucam pełnej korespondencji,jedynie część z istotą problemu

 

Sucha karma weterynaryjna przy problemach z układem moczowym

 

Czy mogłaby Pani napisać coś o karmach weterynaryjnych? U mojego kota stwierdzono kryształki w moczu i weterynarz kazał zmienić dietę na urinary. Po przejrzeniu internetu okazuje się, że wybór takich karm jest niewielki, a króluje firma Royal Canin. Mam obawy przed podawaniem kotu karm tej firmy, no chyba że te weterynaryjne są może lepsze… Czy ma Pani jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Sucha karma ma niską zawartość wody, w okolicach 5%-10%. Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Jedząc więc suchą karmę koty narażone są w dużo większym stopniu na choroby nerek oraz pojawianie się piasku i kamieni w układzie moczowym. Zacznę od tego, że weterynarze nie są dietetykami i co za tym idzie najczęściej polecają karmy koncernu, przez który są sponsorowani. Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie nie ma sensu, tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Oczywiście istnieją karmy weterynaryjne o lepszych i gorszych składach. Najlepszym wyjściem jest jednak podawanie pasty zakwaszajacej mocz oraz wysokomięsnej karmy mokrej o niskim poziomie fosforu. Karmy mokre polecane przy problemach z układem moczowym:

– Catz finefood purrr,  Power od Nature, Gussto, Terra Felis, Select Gold Pure

Nie wspomniała pani jak wygląda sprawa z piciem wody przez kota ? Jeśli kot mało pije warto dolewać wody do mokrej karmy robiąc ,,zupkę”, rozstawić miseczki z woda w kilku miejscach w domu, lub zakupić fontannę/poidełko dla kota.

Kot z problemami wątrobowymi

 

Szukam porady o karmę dla mojej staruszki kotki. Nie chce jeść suchej karmy, mokrej też nie bardzo. Lubi przysmaki w Miamor Cat Snack pasta multiwitaminowa. Czy istnieje karma w podobnej konsystencji takiego rzadkiego kremu, pasty. Kotka ma problemy z dziąsłami i wątrobą. Kotka jest leczona ale jest bardzo wybredna i przez to nie je zbyt wiele a to z kolei wpływa na jej wagę i kondycję.

Jak za pewne Pani już wie, przy kłopotach wątrobowych najważniejsza sprawa jest, żeby kot w ogóle jadł. Musimy tego bardzo pilnować i w razie potrzeby posiłkować się np. podawaniem jedzenia za pomocą strzykawki. Najlepiej rozłożyć jedzenie na kilka-kilkanaście małych porcji. Bardzo ważne, żeby kota wątrobowego nie zapychać węglowodanami. Odpada każda sucha karma. Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie również nie ma sensu. Tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Najlepszym wyborem dla kota wątrobowego będą wysokomięsne puszki o umiarkowanej zawartości tłuszczu. Jedną z karm, którą można by wypróbować jest Gussto Pisze Pani, że kotka lubi przysmaki w postaci pasty witaminowej. Próbowała Pani mieszać ją z karmą? Na początek troszeczkę karmy i dużo pasty, później stopniowo można pastę zmniejszać. A może jakieś inne sposoby na dosmaczanie? Smalec z gęsi, olej z łososia? Karmy mokrej o konsystencji pasty nie ma. Można jednak karmę w formie musu/pasztety zmiksować z wodą. Przy kłopotach z wątrobą często wzbogaca się również dietę surowym żółtkiem i olejem z ostropestu.

Problemy z dziąsłami/ kamień

 

 

Kotka ma kamień na zębach i Weterynarz stwierdził lekki obrzęk. Niestety nie mogę jej usunąć kamienia bo to się wiąże z podaniem środka usypiającego a Kotka bardzo źle go znosi.

Trzeba się koniecznie zająć dziąsłami. Na kamień najlepsze jest surowe mięso (skrzydełko, pałka z kurczaka, wołowina), ale spokojnie można też wdrożyć (o ile Pani tego nie robi) szczotkowanie zębów (szczoteczką lub gazikiem) z użyciem specjalnych preparatów. Tu szczególnie polecam Orozyme.

Przeprowadzka

 

 

Proszę o pomoc i podpowiedź..mamy 5 letnia kotkę, za nie cały miesiąc, zmieniamy mieszkanie. Wszyscy straszą mnie, że będzie problem z kotem, zmiana miejsca jest to stres dla kota, że będzie sikala mi w mieszkaniu, może być agresywna..  Dlatego nie wiem jak to zrobić, żeby był to jak najmniejszy dla niej stres.

Zmiana miejsca dla kota zawsze jest stresująca…ale wcale nie musi skończyć się posikiwaniem czy agresją. Wiele kotów jest po prostu na początku bardziej wystraszona i na tym się kończy. Żeby zminimalizować stres ważne jest, żeby jak najwięcej rzeczy ze starego mieszkania pojawiło się w nowym. Ogólnie zasada jest taka, najpierw przenosimy wszystkie rzeczy, a dopiero potem zabieramy ze sobą kota. Kot będzie potrzebował też swoich, dobrze znanych rzeczy takich jak np. kuweta (najlepiej ze starym i trochę zużytym piaskiem), drapak, zabawki…Na początku ograniczamy kotu przestrzeń do 1-2 pomieszczeń i w ten sposób dajemy mu czas na spokojne zapoznanie się z nowym otoczeniem. Czasami pomocne mogą okazać się feromony do kontaktu np.Feliway

Mieszanie karm

 

Mam kicie 5-miesięczną i wcina mokrą Carnilove, aż się uszy trzęsą. Mam też pojedyncze puszki różnych karm (Gussto, Grau, Catz, Granata). Czy mogę dodatkowo dawać np. po 25 g dziennie takiej karmy (jak deser)? Czy można w małych ilościach dodać karmy innego producenta?

Niektórzy uważają, że warto trzymać się jednej karmy. Zdecydowanie częściej ostatnio idzie się w stronę podawania kilku karm z podobnej półki jakościowej. Pomaga to zróżnicować dietę zarówno pod względem smakowym jak i ze względu na różną suplementację witamin i minerałów u różnych producentów. Warto nie uzależniać kota od jednej karmy również ze względów praktycznych. Może się zdarzyć,że któregoś dnia producent wstrzyma produkcję, zmieni recepturę lub po prostu paczka nie dojdzie.Ja akurat kilka karm traktuje jako postawę, a resztę jako uzupełnienie. Kupuję powiedźmy pakiet 6 x Gusst, 6 X Mac’s, 6 x Feringa i podaję je naprzemiennie

2 komentarze

  1. Ewelina

    30 października 2018 at 14:33

    Mój kot na początku nie mógł się przyzwyczaić do nowego miejsca zamieszkania i wszystko obwąchiwał. Pomogło stworzenie specjalnego miejsca dla kota z jego zabawkami 🙂

  2. Agata

    31 października 2018 at 13:20

    Bardzo ciekawy wpis, który rozwiązuje wiele kocich problemów. U nas zmiana miejsca zamieszkania nie była problemem. Kot szybko się zaaklimatyzował.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close