NAJCZĘSTSZE KOCIE PROBLEMY

Producent żwirków ZAKOP I ZAPOMNIJ w ramach współpracy, z różnymi kocimi blogerami zamieszcza na swojej stronie, krótkie artykuły o kociej tematyce. Ode mnie przeczytać możecie krótki przewodnik, po najczęstszych problemach, z jakimi borykają się właściciele kotów.

Koty to cudowne, wyjątkowe i magiczne stworzenia. Potrafią rozbawić do łez. Przychodzą pocieszyć, kiedy jesteśmy zmęczeni i smutni. Pilnują nas podczas choroby i wygrzewają obolałe miejsca. Zadziwiają sprytem i pomysłowością. Czasem jednak poprzez swoje zachowanie wysyłają sygnały, których nie rozumiemy lub które błędnie interpretujemy.

Pewne problemy należą do swoistego kanonu zmartwień kociego opiekuna. W wielu przypadkach rozwiązanie jest bliżej, niż my myślisz i dzięki kilku zmianą da się wyeliminować problem. Zdarzają się jednak przypadki, w których nie obejdzie się bez pomocy specjalisty takiego jak behawiorysta lub zoopsycholog. Nie bój się zwrócić o pomoc. Kto pyta, nie błądzi. W końcu chodzi o zdrowie i komfort psychiczny twojego kota.

 

  

 

Kot załatwia się po za kuwetą

 

Pierwsze, o czym musisz pamiętać: koty nie są złośliwe. Kot nie jest zdolny do takich emocji. Nie planuje, nie knuje, po prostu nie potrafi myśleć perspektywicznie. Za każdym załatwieniem się poza kuwetą kryje się  powód. Jedną z najczęstszych przyczyn są problemy z układem moczowym. Musimy udać się jak najszybciej do weterynarza i wykonać badanie moczu oraz badanie krwi. Właściwa diagnoza i leczenie to podstawa. Przebadałeś kota i jest zdrowy? Następnym pytaniem, jakie musisz sobie zadać to, czy kot jest wykastrowany. Jeśli nie, może być to powodem oznaczania terenu. Kolejną częstą przyczyną unikania kuwety jest stres. Może coś zmieniło się w kociej sytuacji życiowej? Pojawił się inny kot, pies, dziecko? A może robisz remont lub zaszły zmiany w czasie przebywania domowników poza domem? Wszystkie tego typu sytuacje mają ogromne znaczenie dla naszego zwierzaka. Weź pod uwagę jeszcze samą kuwetę. Ile jest kuwet w domu, gdzie stoją, jaki mają kształt? Przeanalizuj też jakiego żwirku używasz. Czy jest przyjemny dla kocich łapek, czy pozwala na wygodne kopanie i czy dobrze chłonie wilgoć?

więcej o kuwetach i żwirkach:

Kot atakuje ręce/nogi

 

Polowanie to naturalne kocie zachowanie. Z instynktem nie wygrasz. Kiedy mały słodki kociaczek zaczyna dorastać, często zdarza się, że chodzimy podrapaniu i pogryzieni. Koty atakują głównie nogi i ręce. Po pierwsze zastanów się, w jakim wieku kot trafił pod twoją opiekę? Optymalny wiek to powyżej 12 tygodnia życia. Wcześniejszy czas grozi poważnymi problemami behawioralnymi. Zwróć szczególną uwagę, w jaki sposób bawisz się z kotem. Nie rób tego nigdy rękami, ponieważ kot zacznie je kojarzyć z polowaniem na ofiarę. Na rynku jest wiele rodzajów zabawek, wędek czy kopaczy. Na nich kot śmiało może się wyżyć. Tutaj przechodzimy do tematu zadbania o właściwe wybawienie i zmęczenie naszego zwierzaka. To bardzo ważne. Znudzony kot zaczyna rozrabiać albo popada w apatie. To naszym zadaniem jest zapewnienie mu właściwej stymulacji. Kolejną przyczyną agresji mogą być problemy zdrowotne- zawsze jeśli, coś cię niepokoi udaj się do weterynarza. Oczywiście znaczenie ma również czy kot przeszedł już zabieg kastracji.

więcej o zabawie:

 

Kot nie chce jeść dobrej karmy

 

Przestawianie kota na nową karmę jest procesem. Do karm słabej jakości dodawane są wzmacniacze smaku i cukry, które uzależniają kota. Przestawiając kota na nową karmę, potrzeba czasu i samozaparcia. Umożliwia to na zaakceptowanie przez niego nowej karmy pod względem smaku oraz pozwala uniknąć rewolucji żołądkowych. Na początek mieszamy starą karmę z nową. Proporcje powinny wyglądać mniej więcej tak: pierwsze 5-6 dni podajemy do 20% nowej karmy i 80%  starej, po tym czasie mieszamy karmy 50% na 50%, po kolejnych kilku dniach obserwując kota, dajemy już 80% nowej karmy i 20% starej. W finalnym etapie kot dostaje wyłącznie nową karmę. Cały proces może przebiegać w zależności od potrzeb kota od 2 do kilkunastu tygodni. Warto pomyśleć nad dosmaczaniem nowej karmy. Możesz wykorzystać do tego ulubiony przysmak, sosiki, smalec gęsi lub kaczy albo olej z łososia. I nie zapomnij o dużej dawce zaparcia i samokontroli.

wiecej o przestawianiu:

 

Kot niszczy meble i domowe sprzęty

 

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać: drapanie leży w kociej naturze i jest zupełnie normalne. Pozwala naszemu tygrysowi na rozciągnięcie się, rozładowanie stresu oraz pozbycie się martwych łusek z paznokcia. Kot to zwierzę terytorialne. Potrzebuje oznaczać dom i zostawiać swój zapach. Musimy mu więc zapewnić miejsca, w których może to robić. Podstawową sprawą jest wybór drapaka. Koty mają różne preferencje i to je przede wszystkim musimy brać pod uwagę. Drapaki pionowe lub poziome, z sizalu lub kartonu, wyższe, niższe. Rynek drapaków jest bardzo bogaty i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Kolejną ważną kwestią jest lokalizacja drapaka. Powinien stać w atrakcyjnym dla kota miejscu, najlepiej w pokoju w którym kot przebywa wraz z domownikami. Najlepszą opcją jest rozstawienie różnych typów drapaków w różnych częściach domu. Kupiłeś nowy drapak i kot z niego nie korzysta? Musisz go do tego zachęcić. Jeśli Twój kot upodobał sobie jakiś mebel, spróbuj go zakryć lub zasłonić, a jeśli nie ma takiej możliwości zabezpieczyć dwustronną taśmą klejącą. W tym czasie popsikaj nowy drapak kocimiętką, połóż na niego ulubione zabawki lub smakołyki oraz spróbuj go sam trochę podrapać.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

 

5 komentarzy

 1. Katarzyna

  15 kwietnia 2020 at 13:07

  Ja mam problem z moim kociakiem, bo bardzo śmierdzi mu z pyszczka. Niestety teraz weterynarze nie przyjmują, więc musimy poczekać aż to się wszystko skończy. Jakieś porady, jak pomóc kotu w tym czasie?

  1. Nika

   15 kwietnia 2020 at 14:18

   Zdecydowana większość weterynarzy przyjmuje. Sama byłam kilka razy na wizycie w przeciągu ostatniego miesiąca. Najlepiej zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę. Pewnie pojawił się stan zapalny dziąseł albo jakieś problemy z zębami. W jakim wieku jest kot? U kociaków podczas wymiany zębów z mleczaków na stałe pojawia się nieprzyjemny zapach pyszczka. Z doraźnej pomocy, regularna i systematyczna pielegnacja jamy ustnej. Można używać chusteczek z Vetfood, żelów enzymatycznych, pasty ze szczoteczką lub gazikiem. Wszystko do kupienia w internecie.

 2. Jan

  10 października 2021 at 21:10

  Ja mam największy problem z przestawieniem kota na inna karmę. Próbowałem już mieszania w różnych proporcjach – bez rezultatu. Może jeszcze jakieś sugestie?
  Jan ostatnio opublikował…Recenzja [test] odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1My Profile

  1. Poesje

   14 października 2021 at 17:06

   Cześć,
   Jakie karmy mieszasz? Czy próbowałeś tymczasowo „dosmaczać” bytową? Ja ze swojej strony jako „dosmaczacz” mogę polecić przysmaki typu „100% mięsa” i uzupełniające bezzbożowe karmy, tzn.:

   – Mokre fileciki Wild Freedom (wkrojone do karmy lub wiórki na wierzchu)
   https://www.zooplus.pl/shop/koty/przysmaki_dla_kota/przysmaki_naturalne/wild_freedom/776538
   – Mokre puszki Wild Freedom (wmieszane w bytową ale tak by bytowej było jednak więcej)
   https://www.zooplus.pl/shop/koty/karma_dla_kota_mokra/wild_freedom_nass/puszki/1007330
   – Suche liofilizowane kosteczki Cosma (przerobione na pyłek jako „posypka” z wierzchu lub go wymieszać)
   https://www.zooplus.pl/shop/koty/przysmaki_dla_kota/przysmaki_naturalne/cosma/206657

   Dosmaczać tylko przez określony czas, stopniowo zmniejszając zawartość. To może być długi proces.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close