KARMA PODSTAWOWA A UZUPEŁNIAJĄCA

Już jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że wiele osób nie wie lub nie widzi różnicy w istnieniu karmy mokrej podstawowej i uzupełniającej. Rozmawiając z klientami, którzy poszukują karmy dla kota, jednym z pytań, które zadaje jest właśnie ,,czy ma być to karma podstawowa czy uzupełniająca? W tym właśnie momencie zdecydowana większość patrzy się na mnie zdziwiona i odpowiada : A jaka jest różnica?

Zacznijmy więc od początku

Karma podstawowa (bytowa)

 

Nazwa oznacza, że karma ta może być podstawą kociej diety.

 • ma odpowiednio wysoki procent mięsa
 • na mięso w składzie składają się: mięso mięśniowe + podroby,
 • jest suplementowana (ma odpowiednie proporcje witamin,minerałów,tauryny)
 • najczęściej w formie mielonki

  przykład karmy podstawowe j- Gussto

 

 Dobre karmy podstawowe 

Średnie karmy podstawowe

 

 

 Karma uzupełniająca

 

Jest uzupełnieniem kociej diety. Może być podawana raz na jakiś czas w ramach przekąski lub urozmaicenia diety. Jej stałe podawanie prowadzi do powstawania niedoborów.

 • niedostateczna suplementacja lub jej zupełny brak
 • niska zawartość tłuszczu
 • najczęściej filet w bulionie lub galaretce

 przykład karmy uzupełniającej – Schesir

Dobre karmy uzupełniające

 

12 komentarzy

 1. Anna Bizub

  26 stycznia 2018 at 15:55

  Fajne propozycje, w weekend na spokojnie je sobie przejrzę 🙂

 2. Three Hairy Herats

  22 marca 2018 at 13:15

  Przydatny post, zwłaszcza dla początkujących opiekunów kotów. Moje koty jak na razie wcinają Animonde Carny+2/3 razy w tygodniu surowe mięcho no i oczywiście jako przekąski przysmaki.

 3. Magdalena

  14 sierpnia 2018 at 01:39

  Właśnie się dowiedziałam, że mój Brytyjczyk (1 rok i 2 m-ce), od zawsze jadł tylko karmę uzupełniającą i 2 razy w tygodniu surową wołowinkę. Bardzo dziękuję za ten artykuł!
  Chciałabym przy okazji zapytać o karmy weterynaryjne, konkretnie te, na problemy z układem moczowym. Jesteśmy świeżo po badaniach, które wykryły pojedyncze kryształki w moczu. Weterynarz zalecił od razu pastę UroPet, oraz zmianę diety na karmy urinary. Czy może Pani napisać coś o tego typu karmach? Wybór jest niewielki, większość to Royal Canin, którego nigdy mój Pan Kot nie jadł i mam co do tej firmy duże wątpliwości. Dodam, że mam na myśli karmy mokre, ponieważ Pan Kot suchej je tyle, co napłakał… Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Magdalena

  1. Nika

   14 sierpnia 2018 at 18:19

   Witam, bardzo się cieszę , że artykuł pani pomógł. To bardzo mądry Pan Kot. Sucha karma ma niską zawartość wody, w okolicach 5%-10%. Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Jedząc więc suchą karmę koty narażone są w dużo większym stopniu na choroby nerek oraz pojawianie się piasku i kamieni w układzie moczowym. Zacznę od tego, że weterynarze nie są dietetykami i co za tym idzie najczęściej polecają karmy koncernu, przez który są sponsorowani .Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie nie ma sensu, tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Oczywiście istnieją karmy weterynaryjne o lepszych i gorszych składach. Najlepszym wyjściem jest jednak podawanie pasty zakwaszajacej mocz (np. tak jak zalecił weterynarz UroPet albo Urino-Vet ) oraz wysokomięsnej karmy mokrej o niskim poziomie fosforu.
   Karmy mokre polecane przy problemach z układem moczowym:
   – Catz finefood purrr, Power od Nature, Gussto, Terra Felis, Select Gold Pure
   Nie wspomniała pani jak wygląda sprawa z piciem wody przez kota ? Jeśli kot mało pije warto dolewać wody do mokrej karmy robiąc ,,zupkę”, rozstawić miseczki z woda w kilku miejscach w domu, lub zakupić fontannę/poidełko dla kota. Pozdrawiam 🙂

 4. Magdalena Bryła

  11 września 2018 at 09:25

  A proszę ki powiedziec czy karma dolina noteci w saszetce jest podstawową?

  1. Nika

   12 września 2018 at 16:43

   Witam, Dolina Noteci w saszetkach jest to karma uzupełniająca.Np smak indyk: Filet z indyka 60%, łupiny i nasiona psyllium, substancje mineralne.W składzie tylko filet z chudego mięsa,brak podrobów,za mało tauryny i niewystarczająca suplementacja. Czyli podajemy raz na jakiś czas jako przekąskę.

 5. Kacper

  8 stycznia 2019 at 17:42

  Dzień dobry, poszukuję karmy bytowej o konsystencji jak najbardziej zbliżonej do karmy filetowej, ponieważ nasza dwuletnia kotka nie chce ruszać „papek” i aktualnie jest „uzależniona” od Applawsa. Próbowaliśmy podawać MAC’sa, Feringę, Wild Freedom, Terra Faelis. Niestety, żadna nie przypadła jej do gustu, a chcielibyśmy zmienić jej dietę ze względu na to, że Applaws nie jest karmą bytową. Czy zna Pani może karmę, która spełniałaby te warunki?

  1. Nika

   9 stycznia 2019 at 10:39

   Witam, niestety karmy bytowe będą miały formę mielonki. Najlepiej było by mieszać Applaws z karmami typu MaC’S, Feringa stopniowo zmniejszając ilość filetówki. Proces ten może być bardzo powolny. Mogę podpowiedzieć, że konsystencję Applawsa będą miały karmy:PETITE CUISINE, Thrive complete oraz Canagan. Znajdzie je Pan wszystkie np. w sklepie Kocimiętka. Wymienione przeze mnie karmy to filetówki suplementowane. Będą lepsze od Applawsa, ale w dalszym ciągu brakuje im do karm typowo bytowych.

 6. skisła pościel

  2 marca 2019 at 17:19

  moje koty mają 15 i 13 lat i nie są żywione puszkowo i dobrze się mają, są jak młode kocurki skoczne i zabawowe 😉
  jedzą tylko dobrą karmę suchą z dużą zawartością mięsa, bez zbóż, i surowe lub gotowane mięso drobiowe, wołowe i ryby, żółtka. Czy puszka lub saszetka to konieczność by były zdrowe?

  1. Nika

   5 marca 2019 at 14:19

   Mokra, wysokomięsna karma byłaby zdecydowanie lepsza dla zdrowia kotów. Sucha karma choćby najlepsza w składzie dalej pozostaje sucha.Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Dodatkowo sucha karma to najbardziej przetworzony pokarm. Opierając dietę kota na suchej karmie narażamy go na choroby układu moczowego, nerek, cukrzycę, otyłość. Gotowanie mięsa dla kota nie jest wskazane. Wystarczy zostać przy surowym 2-3 razy w tygodniu i żółtku.

 7. Malgorzata

  4 marca 2019 at 07:02

  Hej czy Granatapet albo Finefoodz w saszetkach są uzupełniające czy podstawowe?

  1. Nika

   5 marca 2019 at 13:32

   Tak samo jak puszki Granatapet i Catz Finefood to karma podstawowa.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close