KARMA PODSTAWOWA A UZUPEŁNIAJĄCA?

Już jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że wiele osób nie wie lub nie widzi różnicy w istnieniu karmy mokrej podstawowej i uzupełniającej. Rozmawiając z klientami, którzy poszukują karmy dla kota, jednym z pytań, które zadaje, jest właśnie ,,czy ma być to karma podstawowa, czy uzupełniająca? W tym właśnie momencie zdecydowana większość patrzy się na mnie zdziwiona i odpowiada: A jaka jest różnica?

Karma podstawowa (bytowa)

Nazwa oznacza, że karma ta może być podstawą kociej diety.

 • na produkty zwierzęce w składzie składają się: mięso mięśniowe + podroby,
 • jest suplementowana (ma odpowiednie proporcje witamin, minerałów, tauryny).
 • najczęściej w formie mielonki.

  przykład karmy podstawowej Gussto

 Dobre karmy podstawowe 

Średnie karmy podstawowe

Akceptowalne karmy podstawowe

Karma uzupełniająca

Jest uzupełnieniem kociej diety. Może być podawana raz na jakiś czas w ramach przekąski lub urozmaicenia. Jej stałe podawanie prowadzi do powstawania niedoborów. Uwaga, łatwo uzależnia kota.

 • niedostateczna suplementacja lub jej zupełny brak
 • niska zawartość tłuszczu
 • najczęściej filet w bulionie lub galaretce

przykład karmy uzupełniającej Schesir

Dobre karmy uzupełniające

Teraz juz widzicie, że różnice są znaczące i jest to sprawa, na którą bardzo trzeba zwracać uwagę. Karma podstawowa a uzupełniająca drastycznie się między sobą różnią i ta druga nigdy nie może być podstawą diety.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

34 komentarze

 1. Anna Bizub

  26 stycznia 2018 at 15:55

  Fajne propozycje, w weekend na spokojnie je sobie przejrzę 🙂

 2. Three Hairy Herats

  22 marca 2018 at 13:15

  Przydatny post, zwłaszcza dla początkujących opiekunów kotów. Moje koty jak na razie wcinają Animonde Carny+2/3 razy w tygodniu surowe mięcho no i oczywiście jako przekąski przysmaki.

 3. Magdalena

  14 sierpnia 2018 at 01:39

  Właśnie się dowiedziałam, że mój Brytyjczyk (1 rok i 2 m-ce), od zawsze jadł tylko karmę uzupełniającą i 2 razy w tygodniu surową wołowinkę. Bardzo dziękuję za ten artykuł!
  Chciałabym przy okazji zapytać o karmy weterynaryjne, konkretnie te, na problemy z układem moczowym. Jesteśmy świeżo po badaniach, które wykryły pojedyncze kryształki w moczu. Weterynarz zalecił od razu pastę UroPet, oraz zmianę diety na karmy urinary. Czy może Pani napisać coś o tego typu karmach? Wybór jest niewielki, większość to Royal Canin, którego nigdy mój Pan Kot nie jadł i mam co do tej firmy duże wątpliwości. Dodam, że mam na myśli karmy mokre, ponieważ Pan Kot suchej je tyle, co napłakał… Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Magdalena

  1. Nika

   14 sierpnia 2018 at 18:19

   Witam, bardzo się cieszę , że artykuł pani pomógł. To bardzo mądry Pan Kot. Sucha karma ma niską zawartość wody, w okolicach 5%-10%. Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Jedząc więc suchą karmę koty narażone są w dużo większym stopniu na choroby nerek oraz pojawianie się piasku i kamieni w układzie moczowym. Zacznę od tego, że weterynarze nie są dietetykami i co za tym idzie najczęściej polecają karmy koncernu, przez który są sponsorowani .Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie nie ma sensu, tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Oczywiście istnieją karmy weterynaryjne o lepszych i gorszych składach. Najlepszym wyjściem jest jednak podawanie pasty zakwaszajacej mocz (np. tak jak zalecił weterynarz UroPet albo Urino-Vet ) oraz wysokomięsnej karmy mokrej o niskim poziomie fosforu.
   Karmy mokre polecane przy problemach z układem moczowym:
   – Catz finefood purrr, Power od Nature, Gussto, Terra Felis, Select Gold Pure
   Nie wspomniała pani jak wygląda sprawa z piciem wody przez kota ? Jeśli kot mało pije warto dolewać wody do mokrej karmy robiąc ,,zupkę”, rozstawić miseczki z woda w kilku miejscach w domu, lub zakupić fontannę/poidełko dla kota. Pozdrawiam 🙂

 4. Magdalena Bryła

  11 września 2018 at 09:25

  A proszę ki powiedziec czy karma dolina noteci w saszetce jest podstawową?

  1. Nika

   12 września 2018 at 16:43

   Witam, Dolina Noteci w saszetkach jest to karma uzupełniająca.Np smak indyk: Filet z indyka 60%, łupiny i nasiona psyllium, substancje mineralne.W składzie tylko filet z chudego mięsa,brak podrobów,za mało tauryny i niewystarczająca suplementacja. Czyli podajemy raz na jakiś czas jako przekąskę.

 5. Kacper

  8 stycznia 2019 at 17:42

  Dzień dobry, poszukuję karmy bytowej o konsystencji jak najbardziej zbliżonej do karmy filetowej, ponieważ nasza dwuletnia kotka nie chce ruszać “papek” i aktualnie jest “uzależniona” od Applawsa. Próbowaliśmy podawać MAC’sa, Feringę, Wild Freedom, Terra Faelis. Niestety, żadna nie przypadła jej do gustu, a chcielibyśmy zmienić jej dietę ze względu na to, że Applaws nie jest karmą bytową. Czy zna Pani może karmę, która spełniałaby te warunki?

  1. Nika

   9 stycznia 2019 at 10:39

   Witam, niestety karmy bytowe będą miały formę mielonki. Najlepiej było by mieszać Applaws z karmami typu MaC’S, Feringa stopniowo zmniejszając ilość filetówki. Proces ten może być bardzo powolny. Mogę podpowiedzieć, że konsystencję Applawsa będą miały karmy:PETITE CUISINE, Thrive complete oraz Canagan. Znajdzie je Pan wszystkie np. w sklepie Kocimiętka. Wymienione przeze mnie karmy to filetówki suplementowane. Będą lepsze od Applawsa, ale w dalszym ciągu brakuje im do karm typowo bytowych.

 6. skisła pościel

  2 marca 2019 at 17:19

  moje koty mają 15 i 13 lat i nie są żywione puszkowo i dobrze się mają, są jak młode kocurki skoczne i zabawowe 😉
  jedzą tylko dobrą karmę suchą z dużą zawartością mięsa, bez zbóż, i surowe lub gotowane mięso drobiowe, wołowe i ryby, żółtka. Czy puszka lub saszetka to konieczność by były zdrowe?

  1. Nika

   5 marca 2019 at 14:19

   Mokra, wysokomięsna karma byłaby zdecydowanie lepsza dla zdrowia kotów. Sucha karma choćby najlepsza w składzie dalej pozostaje sucha.Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Dodatkowo sucha karma to najbardziej przetworzony pokarm. Opierając dietę kota na suchej karmie narażamy go na choroby układu moczowego, nerek, cukrzycę, otyłość. Gotowanie mięsa dla kota nie jest wskazane. Wystarczy zostać przy surowym 2-3 razy w tygodniu i żółtku.

 7. Malgorzata

  4 marca 2019 at 07:02

  Hej czy Granatapet albo Finefoodz w saszetkach są uzupełniające czy podstawowe?

  1. Nika

   5 marca 2019 at 13:32

   Tak samo jak puszki Granatapet i Catz Finefood to karma podstawowa.

 8. Monika

  26 maja 2019 at 09:51

  Mój kot ma 16 lat i stwierdzone przewlekłe zapalenie trzustki. Powinien być karmiony karmą dla trzustkowców. Karma bytowa jest zbyt tłusta. Od karmy weterynaryjnej jest chudziutki. I jak go karmić?
  Monika ostatnio opublikował…REAL NATUREMy Profile

  1. Nika

   28 maja 2019 at 11:04

   Witam, przy chorej trzustce wskazana jest dieta niskotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Nie można zapominać jednak, ze musi być też bogata w białko zwierzęce wysokiej jakości. Karma weterynaryjna naszpikowana jest odpadkami, zbożami, chemią i odrobiną leku. Zdecydowanie lepiej karmić porządnymi wysokomięsnymi puszkami i podawać normalnie leki, w razie potrzeby enzymy trzustkowe. Jeżeli chodzi o suplementacje przy zapaleniu trzustki dajemy świeżo mielony ostropest i olej z kryla. Co do karm czytamy składy analityczne i wybieramy te o najlepszych parametrach np.
   1.Wild freedom (kurczak lub królik i kurczak lub jagnięcina i kurczak) Węgle: 2,6 Tłuszcz 6 %
   2.Granapet symphonie (kurczak lub łosoś z indykiem) Węgle: 6,1 Tłuszcz 4,6 %
   3.Catz finefood purr (kurczak lub jagnięcina lub owca) Węgle: 6 Tłuszcz 6%
   4.Gussto (kurczak lub Indyk i tuńczyk) Węgle: 1 Tłuszcz 6,2 %
   5.Grau bez zbóż w zależności od smaku np. kurczak i cielęcina Węgle: 11 Tłuszcz 5,3

 9. Sylwia

  9 września 2019 at 22:25

  Co zrobić, jak kot jest monotematyczny i jadłby tylko kurczaka? Jada Cosma Original lub surowego. Innych karm nie chce. Na karmy z podrobami nawet nie spojrzy. Czy można Cosme uzupełniać osobnymi witaminami?

  1. Nika

   10 września 2019 at 10:31

   Witam, przy takiej diecie prawdopodobieństwo wystąpienia niedoborów i wiążących się z nimi chorób jest nieuniknione. Co do pierwszej części kot lubi tylko kurczaka- to mniejszy problem. Kurczak to popularne mięso i jest kilka karm mono kurczak np. Gussto, GranataPet, CatzFinefood Pur, Feringa Pure, Power of Nature, Wild Freedom, Wildes Land… Musi Pani uzbroić się w dużą dawkę samozaparcia i cierpliwości. Powolutku dodawać do Cosmy jakąś wymienioną karmę bytową. Przestawianie to proces, w dodatku nie łatwy, ale nie ma tak,że się nie da 🙂 Nie,nie da się uzupełnić witaminami. Można za to pomyśleć o BARFie (surowe mięso + suplementy)

   1. Basia

    30 grudnia 2019 at 17:37

    Ale przecież Cosma Original jest karmą pełnowartościową, nie uzupełniającą, więc Pani Sylwia podaje kotu bardzo dobrą karmę. Uzupełniające są te z serii Thai oraz Nature, warto to zaznaczyć we wpisie.

    1. Nika

     2 stycznia 2020 at 14:47

     Witam, to że zooplus dodał w jednym smaku Cosma Orginal dopisek karma kompletna ( dokładnie mówiąc w tuńczyku), nie czyni z niej niestety pełnowartościowego posiłku, na którym może bazować kot. Bardzo wysokie białko 66 %, zdecydowanie za mało tłuszczu 11 %, brak podrobów, szczątkowa suplementacja.Z kolei w smakach kurczak, makrela, sardynka, łosoś wyraźnie zaznaczone jest, że to karma uzupełniająca

 10. Ola

  6 stycznia 2020 at 15:12

  Dzień dobry.
  Mamy 3 miesięcznego kotka Ragdolla, którego do tej pory karmiliśmy wg zaleceń hodowli:
  – rano 1/3 puszki Cosmo/ Applaws
  – wieczór surowe mięso (kupione od rzeźnika, wcześniej zamrożone i podane po rozmorżeniu_
  – Sucha karma (wysokiej jakości) dostępna dla kotka cały czas
  Kot je z apetytem każdy posiłek, ale w ostatnim tygodniu 2 razy zwrócił suchą karmę (widać po konsystencji niedokładnie strawione kawałki suchej karmy). Trochę czytałam i dowiedziałam się, że faktycznie lepiej odstawić całkowicie suchą karmę, tym bardziej jeśli brzuszek naszego kota nie do końca ją akceptuję. Zastanawiam się teraz jakie jedzenie i w jakich proporcjach powinien dostawać kot. Podobno Ragdolle przez pierwszy rok powinny mieć cały czas dostęp do jedzenia, co było bardzo łatwe w przypadku suchej karmy. Nie do końca wiem jak zrobić to tylko z mokrą karmą i surowym mięsem. Czy surowe mięso powinnam podawać codziennie czy np tylko 2-3 razy w tygodniu i zamiast tego pogadać karę bytową i uzupełniającą codziennie + surowe mięso. Będę bardzo wdzięczna a radę.

  1. Nika

   7 stycznia 2020 at 10:26

   Oj ci hodowcy 🙁 nie ma to jak zalecić zrobienie kotu śmietnika z żołądka. Ragdolle tak samo jak wszystkie inne kociaki potrzebują kilku małych porcji dziennie. Nie muszą mieć dostępu do jedzenia cały czas. Czyli powiedzmy ustalamy sobie, że kot dostaje 2 porcje rano, 2 po powrocie z pracy i 2 wieczorem, łącznie 6 posiłków. Do 12 miesiąca zwykle pozwala się jeść kotu tyle ile chce, co w praktyce wychodzi 200-400 mokrej, pełnowartościowej karmy dziennie. Suchą tak jak pani słusznie zauważa najlepiej zupełnie wykluczyć z jadłospisu. Samo, surowe niesuplementowane mięso nie może być podawane codziennie. Max 2-3 razy na tydzień w ramach jednego posiłku. Tak samo z karmą uzupełniającą. Ponieważ to gotowany filet, zupełnie niezbilansowany i niesuplementowany jego podawanie jest formą nagrody, przekąski, ale niewiele wnosi do diety. Czyli najlepiej obrać taki schemat żywienia, 7 dni w tygodniu wysokomięsne puszki np. Mac’s, Feringa, Gussto, Selec Gold, Wild Freedom… + 2 razy w tygodniu kawałek surowego mięsaka ( nie musi być przemrożone, proszę sobie sprawdzić protokoły mrożenia mięs, nasze domowe zamrażarki praktycznie niczego nie wybiją, często potrzebne było by mrożenie np 10 dni w -20 stopniach.)+ jeśli już pani chce 2-3 razy w miesiącu karma filetowana uzupełniająca. Można również zainteresować się dietą BARF ( surowe mięso+ suplementy odpowiednio wyliczone w kalkulatorze. Należy się jednak do tego trochę pouczyć i przygotować.

 11. Marcin

  11 kwietnia 2020 at 14:12

  Dzień dobry. Rewelacyjna strona, swietne artykuły. Jesteśmy karmicielami 2 kotek ok rocznych. Wcześniej przebywały w domu przejściowym i były raczej dobrze żywione m.in. Feringa. Od dwóch tygodni są u nas w nowym domu. Chcemy im dać wszystko co najlepsze a nie chcemy popełnic błedów których niestety nie unikneliśmy przy poprzednim kotku, który niestety odszedł od nas 5 miesięcy temu. Czytam te wspaniałe artykuły, uczę się. Chciałbym zapytać o taką rzecz. wychodząc do pracy dam kotełom mokrą karmę, po powrocie ok godz. 16 sprawdzam miski i okazuje się że jedzenie jeszcze zostało. Co zrobic? Zostawić i dodać kolejną porcję czy wyrzucić. One ważą tak ok 3 – 3,2 kg. Na razie w ogóle nie bardzo jedzą tę karmę co im podaję Feringa właśnie. Suchą będzeimy traktowali okazjonalnie ale na razie muszę im ją podawać. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  1. Nika

   12 kwietnia 2020 at 15:14

   Witam. Dziękuję za miłe słowa. Dużo zaleźy od tego co kotki jedzą i ile jedzą? Wyliczył im Pan dzienną dawkę? http://kotuszkowo.pl/ile-powinien-dziennie-jesc-kot-i-dlaczego/
   Kot jest zwierzakiem, który je często, ale malutkie porcje. Może po prostu za dużo nakłada Pan do miski.
   Czemu musi Pan im podawać suchą?

 12. Marcin Gapiński

  1 maja 2020 at 18:16

  Witam
  dzięki za odpowiedź. Sucha stoi ponieważ w przejściowym ją miały, czasami ją sobie jedzą. Główna karme stanowi u nas mokra. Wg wyliczeń nasze powinny jeść ok 200 kcl/dzień
  Pozdrawiam

 13. Małgorzata

  2 lipca 2020 at 22:33

  Ja niestety też do niedawna żywiłam mojego brytyjczyka karmą uzupełniającą i suchą, ale podawałam mu też raz dziennie pastę witaminową. Teraz jesteśmy na etapie przestawiania na pełnowartościową i stopniowego wycofywania suchej i zastanawiam się nad taką kwestią czy jak już przejdziemy całkowicie na bytową to zrezygnować z past witaminowych? zmniejszyć częstotliwość ich podawania? czy dalej podawać codziennie?
  Pozdrawiam

  1. Nika

   3 lipca 2020 at 13:12

   To super, że takie zmiany zachodzą. Nie jestem za podawaniem takich past witaminowych w ogóle. Jeśli w badaniach (morfologia z biochemią i jonogramem) wyjdą jakieś niedobory, dopiero wtedy wdrożyć dodatkową suplementację dopasowaną do wyników.

 14. Daniel

  6 lipca 2020 at 11:41

  Kot chory na nerki je wszystkie smaki Feringi oraz Catz Finefood purr i zastanawiam się czy dobrze robię, jakie karmy mogę mu jeszcze podać ?

  1. Nika

   6 lipca 2020 at 13:20

   Witam, przy kocie nerkowym najważniejszy jest niski fosfor i odpowiednie nawodnienie. Karmy, które pan daje są dobre.
   Niski fosfor ma Catz Finefood Purr, Catz finefood bio kurczak, Feringa Pure kurczak i królik (a np. Feringa Pure kaczka i łosoś mają już trochę za wysoki ). A tak po za tym: Power of Nature królik, Select Gold pure kurczak, indyk, wołowina, kilka smaków Wild Freedom.

 15. Urszula

  6 lipca 2020 at 17:13

  Dzień dobry, czy może polecić Pani dobre karmy podstawowe w formie musu (gładko zmielona konsystencja, bez kawałków, napowietrzona)? Konsystencję taką ma Gourmet Gold (nie podaję ze względu na skład) i Miamor Pastete. Znalazłam Animonda vom Feinsten Kitten Baby Paté, ale moje koty to już zdecydowanie nie „baby”. Choć czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że przecież w naturze myszy nie dzielą się na te dla kociąt, kotów dorosłych i seniorów 😉
  W tym momencie chcą jeść właściwie tylko karmy uzupełniające typu Cosma (najbardziej tuńczyk), mielonki zdecydowanie odpadają (Grau, Macs, Feringa). Musy Miamor Pastete są w stanie zaakceptować, tylko nie wiem, czy taką karmę można określić jako dobrą.

  1. Nika

   7 lipca 2020 at 10:51

   Power of Nature, Zooplus Bio, Pussy Deluxe Mus, Mjamjam, Granatapet Delicatessen mousse (saszetki), Catz finefood mousse (tacki)

 16. Eliza

  3 sierpnia 2020 at 11:40

  Witam, mam pytanie odnośnie karmy uzupełniającej. Pisała Pani wcześniej, że karmę uzupełniającą powinno się podawać max 2-3 razy w tygodniu. Mam kota, który dostaje wyłącznie mokrą, wysokomięsną karmę bytową w ilości 200g dziennie. Podaję mu dodatkowo dobrą karmę uzupełniającą (filetówki) raz dziennie (50g) oraz raz dziennie vitaldrink miamora (¼ puszki). Czy postępuję prawidłowo? Wydaje mi się, że jego potrzeby zaspokaja podawana 4 x dziennie karma bytowa, ale chciałabym upewnić się, czy karmę uzupełniającą czy vitaldrinka mogę podawać mu do tego codziennie, czy jest to dla niego w jakiś sposób szkodliwe? A jeśli tak to dlaczego? Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam 🙂

 17. Soyokaze

  5 września 2020 at 14:03

  Miałem uzupełniając z Maca i inne smakowe i teraz z Doliny Noteci nawet z kawałkami mięsa i w sosie, a także z różnymi kawałkami. Wszędzie Mac jest polecany, ale ja po otwieraniu czułem dziwny zapach. To żaden zapach zepsucia, przeterminowania itd. Po prostu był dziwny. Kicia rzadko jadła.

  Natomiast Dolina Noteci, pachniała albo drobiem, albo rybą. Czuć to było. W innych były duże kawałki mięsa, ścięgna itd Zapach, jak mięso. Widzę też zmianę w sierści i brak wypadania, Kicia wszystko zjada i wciąż mało. Tak więc czasami to co Niemieckie i to co niby najlepsze wszędzie podawane nie zawsze jest dobre. Mam opinię od osób, którzy handlują, sprowadzają i mówili, że w Niemieckich są od nas brane resztki pokarmu, które drób od naszych ferm nie przetrawi! Jak wiadomo kura nie przetrawi wszystkiego i dużo zbóż wydala dobry i to podobno jest dodawane jako element rośliny w tych 5% do Niemieckich karm dla zwierząt.

  Dlatego. Przy doborze karm samemu czytać, patrzeć i wąchać, niż tylko czytać 🙂

  1. Nika

   6 września 2020 at 14:35

   Powąchanie przez właściciela karmy ma być bardziej miarodajne niż poleganie na składzie podanym przez producenta?
   Mamy wspaniałe polskie karmy jak np.Cats Plate, pełne mięsa. Ale akurat Dolina Noteci bazuje prawie wyłącznie na podrobach i może organoleptycznie bardziej odpowiadać danemu opiekunowi, nie znaczy to jednak, że faktycznie będzie najlepszym wyborem dla kota.
   Też lubię zapach maślanego popcornu, ale nie twierdzę, że jest polany prawdziwym, wiejskim masełkiem.

 18. jaszcz

  18 kwietnia 2022 at 18:16

  Chciałem prosic o porade. Ile dziennie gramów karmy powinna zjesc kastrowana kotka o drobnej budowie? (karmie Catz Finefood)

  1. Kotuszkowo

   20 kwietnia 2022 at 18:24

   Proszę policzyć zapotrzebowanie kotki.
   Nastepnie sprawdzić kaloryczność karmy, lub samodzielnie ją wyliczyć.
   5 minut czasu + kalkulator w telefonie i gotowe 🙂
   http://kotuszkowo.pl/ile-powinien-dziennie-jesc-kot-i-dlaczego/

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close