KARMA PODSTAWOWA A UZUPEŁNIAJĄCA

Już jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że wiele osób nie wie lub nie widzi różnicy w istnieniu karmy mokrej podstawowej i uzupełniającej. Rozmawiając z klientami, którzy poszukują karmy dla kota, jednym z pytań, które zadaje jest właśnie ,,czy ma być to karma podstawowa czy uzupełniająca? W tym właśnie momencie zdecydowana większość patrzy się na mnie zdziwiona i odpowiada : A jaka jest różnica?

Zacznijmy więc od początku

Karma podstawowa (bytowa)

 

Nazwa oznacza, że karma ta może być podstawą kociej diety.

 • ma odpowiednio wysoki procent mięsa
 • na mięso w składzie składają się: mięso mięśniowe + podroby,
 • jest suplementowana (ma odpowiednie proporcje witamin,minerałów,tauryny)
 • najczęściej w formie mielonki

  przykład karmy podstawowe j- Gussto

 

 Dobre karmy podstawowe 

Średnie karmy podstawowe

 

 Karma uzupełniająca

 

Jest uzupełnieniem kociej diety. Może być podawana raz na jakiś czas w ramach przekąski lub urozmaicenia diety. Jej stałe podawanie prowadzi do powstawania niedoborów.

 • niedostateczna suplementacja lub jej zupełny brak
 • niska zawartość tłuszczu
 • najczęściej filet w bulionie lub galaretce

 przykład karmy uzupełniającej – Schesir

Dobre karmy uzupełniające

 

8 komentarzy

 1. Anna Bizub

  26 stycznia 2018 at 15:55

  Fajne propozycje, w weekend na spokojnie je sobie przejrzę 🙂

 2. Three Hairy Herats

  22 marca 2018 at 13:15

  Przydatny post, zwłaszcza dla początkujących opiekunów kotów. Moje koty jak na razie wcinają Animonde Carny+2/3 razy w tygodniu surowe mięcho no i oczywiście jako przekąski przysmaki.

 3. Magdalena

  14 sierpnia 2018 at 01:39

  Właśnie się dowiedziałam, że mój Brytyjczyk (1 rok i 2 m-ce), od zawsze jadł tylko karmę uzupełniającą i 2 razy w tygodniu surową wołowinkę. Bardzo dziękuję za ten artykuł!
  Chciałabym przy okazji zapytać o karmy weterynaryjne, konkretnie te, na problemy z układem moczowym. Jesteśmy świeżo po badaniach, które wykryły pojedyncze kryształki w moczu. Weterynarz zalecił od razu pastę UroPet, oraz zmianę diety na karmy urinary. Czy może Pani napisać coś o tego typu karmach? Wybór jest niewielki, większość to Royal Canin, którego nigdy mój Pan Kot nie jadł i mam co do tej firmy duże wątpliwości. Dodam, że mam na myśli karmy mokre, ponieważ Pan Kot suchej je tyle, co napłakał… Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Magdalena

  1. Nika

   14 sierpnia 2018 at 18:19

   Witam, bardzo się cieszę , że artykuł pani pomógł. To bardzo mądry Pan Kot. Sucha karma ma niską zawartość wody, w okolicach 5%-10%. Koty pobierają wodę głównie z pożywienia. Jedząc więc suchą karmę koty narażone są w dużo większym stopniu na choroby nerek oraz pojawianie się piasku i kamieni w układzie moczowym. Zacznę od tego, że weterynarze nie są dietetykami i co za tym idzie najczęściej polecają karmy koncernu, przez który są sponsorowani .Jeśli chodzi o karmy weterynaryjne – ich podawanie nie ma sensu, tylko maskują problem. Do karmy o słabym składzie dodawana jest niewielka ilość leku. W rezultacie, gdy odstawiamy karmę problemy powracają. Oczywiście istnieją karmy weterynaryjne o lepszych i gorszych składach. Najlepszym wyjściem jest jednak podawanie pasty zakwaszajacej mocz (np. tak jak zalecił weterynarz UroPet albo Urino-Vet ) oraz wysokomięsnej karmy mokrej o niskim poziomie fosforu.
   Karmy mokre polecane przy problemach z układem moczowym:
   – Catz finefood purrr, Power od Nature, Gussto, Terra Felis, Select Gold Pure
   Nie wspomniała pani jak wygląda sprawa z piciem wody przez kota ? Jeśli kot mało pije warto dolewać wody do mokrej karmy robiąc ,,zupkę”, rozstawić miseczki z woda w kilku miejscach w domu, lub zakupić fontannę/poidełko dla kota. Pozdrawiam 🙂

 4. Magdalena Bryła

  11 września 2018 at 09:25

  A proszę ki powiedziec czy karma dolina noteci w saszetce jest podstawową?

  1. Nika

   12 września 2018 at 16:43

   Witam, Dolina Noteci w saszetkach jest to karma uzupełniająca.Np smak indyk: Filet z indyka 60%, łupiny i nasiona psyllium, substancje mineralne.W składzie tylko filet z chudego mięsa,brak podrobów,za mało tauryny i niewystarczająca suplementacja. Czyli podajemy raz na jakiś czas jako przekąskę.

 5. Kacper

  8 stycznia 2019 at 17:42

  Dzień dobry, poszukuję karmy bytowej o konsystencji jak najbardziej zbliżonej do karmy filetowej, ponieważ nasza dwuletnia kotka nie chce ruszać „papek” i aktualnie jest „uzależniona” od Applawsa. Próbowaliśmy podawać MAC’sa, Feringę, Wild Freedom, Terra Faelis. Niestety, żadna nie przypadła jej do gustu, a chcielibyśmy zmienić jej dietę ze względu na to, że Applaws nie jest karmą bytową. Czy zna Pani może karmę, która spełniałaby te warunki?

  1. Nika

   9 stycznia 2019 at 10:39

   Witam, niestety karmy bytowe będą miały formę mielonki. Najlepiej było by mieszać Applaws z karmami typu MaC’S, Feringa stopniowo zmniejszając ilość filetówki. Proces ten może być bardzo powolny. Mogę podpowiedzieć, że konsystencję Applawsa będą miały karmy:PETITE CUISINE, Thrive complete oraz Canagan. Znajdzie je Pan wszystkie np. w sklepie Kocimiętka. Wymienione przeze mnie karmy to filetówki suplementowane. Będą lepsze od Applawsa, ale w dalszym ciągu brakuje im do karm typowo bytowych.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close