Karmy z niższym fosforem na problemy z nerkami
Problemy z nerkami u kotów to niestety bardzo częsta przypadłość. Zwłaszcza z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo, że opiekun będzie musiał zmierzyć się z tą smutną diagnozą.
Obserwacja naszych podopiecznych jest niezwykle ważna, niestety jednak możemy nie zauważyć pierwszych symptomów choroby. Dlatego tak istotne są regularne badania zwierzaka (częstotliwość badań dostosowana do wieku i stanu zdrowia).
Problemy z nerkami możliwe symptomy:
- bardzo wzmożone pragnienie (polidypsja)
- wielomocz (poliuria)
- mogą pojawić się wymioty, niechęć do jedzenia, osowiałość, utrata masy ciała
Wpis o tym, jak policzyć kocie zapotrzebowanie na wodę: Kot i woda. Jak racjonalnie podejść do tematu?
Przy podejrzeniu problemów z nerkami najważniejsze jest wykonanie kompleksowych badań i na ich podstawie dopasowanie leczenia. Najlepszym wyjściem jest kontakt z nefrologiem i terapia pod jego okiem. Leczenie zawsze musi być dopasowane do konkretnego pacjenta, jego wyników, stadium choroby, chorób współistniejących.
Sama podwyższona KREATYNINA nie jest równoznaczna z chorobą nerek.
Badania
- KREW -morfologia, biochemia, jonogram: chlor, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo
- MOCZ -badanie ogólne, stosunek białko / kreatynina, ciężar właściwy, posiew
- INNE BADANIA -USG, RTG, badanie ciśnienia krwi,GFR i różne inne w zależności od przypadku
Rozróżniamy choroby nerek wrodzone i nabyte.
Choroby nabyte:
- zaburzenia kłębuszków nerkowych
- ostre uszkodzenie nerek
- przewlekła choroba nerek
Nie będę absolutnie wchodzić w kwestie leczenia. Wspomnę tylko, że dość częstą praktyką przy chorobach nerek jest płynoterapia. Kroplówki podskórne lub dożylne dobierane są przez lekarza weterynarii, który ustala częstotliwość podawania i ilość wlewanego płynu.

Dieta ma ogromne znaczenia, jest wsparciem leczenia, ale go nie zastępuje

Żywienie przy chorobach nerek:
- dopasowane do konkretnego pacjenta i jego wyników
- odpowiadające potrzebom gatunkowym, nie zapominamy, że kot jest ścisłym mięsożercą
- spełniające zapotrzebowanie kaloryczne kota, porcja rozłożona na kilka małych posiłków w ciągu dnia
Bardzo istotne jest monitorowanie wagi naszego zwierzaka i zapisywanie jej. Dobrą praktyką jest również prowadzenie dzienniczka posiłków (co, ile posiłków dziennie, ile gram) oraz wypróżnień (częstotliwość, jakość).
Najważniejsze parametry diety nerkowej
- ograniczenie fosforu
- wysokiej jakości białko zwierzęce i jego odpowiednio dobrany poziom, nie ograniczamy nadmiernie białka bez wyraźnych przesłanek i wskazań, zbyt mała ilość białka prowadzić może do wyniszczenia organizmu i spadku masy mięśniowej
- kwasy Omega 3 np. Olej Omega 3 Lunderland, kapsułki z kryla Gamedog itd.
- suplementacja dodatkowa
Kot nerkowy może jeść:
- karmy mokre
- BARF dobrany pod kota nerkowego
nie dajemy:
- jedzenia domowego (resztki ze stołu, prodykty mleczne, kurczak z ryżem itd.)
- samego, niesuplementowanego mięsa, kości
- suchej karmy
Sucha karma nie jest wskazana dla żadnego kota, ale w przypadku kotów nerkowych to już nie jest wybór. Podawanie pokarmu, odwadniającego w przypadku zwierzaka, potrzebującego szczególnej kontroli nawodnienia jest bardzo złym pomysłem. Więcej o suchej karmie: Sucha karma dla kota.
Kot nerkowy musi jeść. Jeśli jest już w ciężkim stanie, ze złymi rokowaniami, nie zmuszamy go absolutnie do zmiany pokarmu/ pokarmu, którego nie chce. Wtedy komfort zwierzaka jest naszym priorytetem.

Karmy renal


Karmy weterynaryjne to pasze zwierzęce przeznaczone do szczególnych potrzeb żywieniowych. Przy pozycjach dedykowanych do wspomagania funkcji nerek, podkreślone jest białko wysokiej jakości i obniżony fosfor. Jednak karmy Renal bardzo różnią się między sobą pod względem składu. Producenci mogą osiągnąć parametry na różne sposoby, nie koniecznie dbając przy tym o składniki karmy. Dlatego zawsze czytamy składy! I nie traktujemy z góry karm weterynaryjnych jako najlepszej i jedynej opcji żywienia swojego nerkowego kota.

Przykłady karm renal różnej jakości

Karmy weterynaryjne niestraszące składem: Gussto Renal, Dr BERG Pro-NIERE, MAC’s Vetcare Renal, Concept for life Renal. Tylko w dalszym ciągu pamietajcie, nie ma uniwersalnej karmy na problemy z nerkami. Każdy przypadek musi być traktowny jednostkowo.
Karmy z niższym fosforem

Dieta musi być dopasowana INDYWIDUALNIE do każdego przypadku, rodzaju choroby nerek i jego stadium, na podstawie wyników badań. Tabelka jest zestawieniem propozycji karm, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu fosforu i białka w suchej masie. Nie można jej traktować jako uniwersalnej listy dla każdego kota. Karmy są ułożone alfabetycznie.
W tabelce zostały podane wartości w mokrej i suchej masie. Ponieważ karmy mają różne wilgotności, tylko po przeliczeniu fosforu na suchą masę jesteśmy w stanie zobaczyć faktyczny wynik i zestawić ze sobą różne pozycje. Zerknijcie np. na Catz Finefood kurczak i saszetki z Doliny Noteci z kaczką. Obie w mokrej masie miały fosfor na poziomie 0,18%, dopiero po przeliczeniu widać znaczne różnice w jego zawartości.


Do pobrania plik PDF Karmy z niższym fosforem 2020 dla lepszej widoczności tabelki.

Przed podaniem karmy sprawdzajcie na bieżąco zmiany, jakie zachodzą w składach. Na liście nie zostały uwzględnione karmy, które na obecną chwilę (listopad 2020) mają zamiast podanych dokładnych wartości fosforu, widełki z jego przedziałem. Mowa tu np.o MAC’S, GranataPet Symphonie, Natural Trail,Tundra, Catz Finefood Purrr.

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie
Leave a Reply