Karmy z niższym fosforem na problemy z nerkami

Problemy z nerkami u kotów to niestety bardzo częsta przypadłość. Zwłaszcza z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo, że opiekun będzie musiał zmierzyć się z tą smutną diagnozą.

Obserwacja naszych podopiecznych jest niezwykle ważna, niestety jednak możemy nie zauważyć pierwszych symptomów choroby. Dlatego tak istotne są regularne badania zwierzaka (częstotliwość badań dostosowana do wieku i stanu zdrowia).

Problemy z nerkami możliwe symptomy:

 • bardzo wzmożone pragnienie (polidypsja)
 • wielomocz (poliuria)
 • mogą pojawić się wymioty, niechęć do jedzenia, osowiałość, utrata masy ciała

Wpis o tym, jak policzyć kocie zapotrzebowanie na wodę: Kot i woda. Jak racjonalnie podejść do tematu?

Przy podejrzeniu problemów z nerkami najważniejsze jest wykonanie kompleksowych badań i na ich podstawie dopasowanie leczenia. Najlepszym wyjściem jest kontakt z nefrologiem i terapia pod jego okiem. Leczenie zawsze musi być dopasowane do konkretnego pacjenta, jego wyników, stadium choroby, chorób współistniejących.

Sama podwyższona KREATYNINA nie jest równoznaczna z chorobą nerek.

Badania

 • KREW -morfologia, biochemia, jonogram: chlor, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo
 • MOCZ -badanie ogólne, stosunek białko / kreatynina, ciężar właściwy, posiew
 • INNE BADANIA -USG, RTG, badanie ciśnienia krwi,GFR i różne inne w zależności od przypadku

Rozróżniamy choroby nerek wrodzone i nabyte.

Choroby nabyte:

 • zaburzenia kłębuszków nerkowych
 • ostre uszkodzenie nerek
 • przewlekła choroba nerek

Nie będę absolutnie wchodzić w kwestie leczenia. Wspomnę tylko, że dość częstą praktyką przy chorobach nerek jest płynoterapia. Kroplówki podskórne lub dożylne dobierane są przez lekarza weterynarii, który ustala częstotliwość podawania i ilość wlewanego płynu.

Dieta ma ogromne znaczenia, jest wsparciem leczenia, ale go nie zastępuje

Żywienie przy chorobach nerek:

 • dopasowane do konkretnego pacjenta i jego wyników
 • odpowiadające potrzebom gatunkowym, nie zapominamy, że kot jest ścisłym mięsożercą
 • spełniające zapotrzebowanie kaloryczne kota, porcja rozłożona na kilka małych posiłków w ciągu dnia

Bardzo istotne jest monitorowanie wagi naszego zwierzaka i zapisywanie jej. Dobrą praktyką jest również prowadzenie dzienniczka posiłków (co, ile posiłków dziennie, ile gram) oraz wypróżnień (częstotliwość, jakość).

Najważniejsze parametry diety nerkowej

 • ograniczenie fosforu
 • wysokiej jakości białko zwierzęce i jego odpowiednio dobrany poziom, nie ograniczamy nadmiernie białka bez wyraźnych przesłanek i wskazań, zbyt mała ilość białka prowadzić może do wyniszczenia organizmu i spadku masy mięśniowej
 • kwasy Omega 3 np. Olej Omega 3 Lunderland, kapsułki z kryla Gamedog itd.
 • suplementacja dodatkowa

Kot nerkowy może jeść:

 • karmy mokre
 • BARF dobrany pod kota nerkowego

nie dajemy:

 • jedzenia domowego (resztki ze stołu, prodykty mleczne, kurczak z ryżem itd.)
 • samego, niesuplementowanego mięsa, kości
 • suchej karmy

Sucha karma nie jest wskazana dla żadnego kota, ale w przypadku kotów nerkowych to już nie jest wybór. Podawanie pokarmu, odwadniającego w przypadku zwierzaka, potrzebującego szczególnej kontroli nawodnienia jest bardzo złym pomysłem. Więcej o suchej karmie: Sucha karma dla kota.

Kot nerkowy musi jeść. Jeśli jest już w ciężkim stanie, ze złymi rokowaniami, nie zmuszamy go absolutnie do zmiany pokarmu/ pokarmu, którego nie chce. Wtedy komfort zwierzaka jest naszym priorytetem.

Karmy renal

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie karmy-weterynaryjne.png
ROZPORZĄDZENIE KOMISJI(UE) 2020/354 z dnia 4 marca 2020 r.

Karmy weterynaryjne to pasze zwierzęce przeznaczone do szczególnych potrzeb żywieniowych. Przy pozycjach dedykowanych do wspomagania funkcji nerek, podkreślone jest białko wysokiej jakości i obniżony fosfor. Jednak karmy Renal bardzo różnią się między sobą pod względem składu. Producenci mogą osiągnąć parametry na różne sposoby, nie koniecznie dbając przy tym o składniki karmy. Dlatego zawsze czytamy składy! I nie traktujemy z góry karm weterynaryjnych jako najlepszej i jedynej opcji żywienia swojego nerkowego kota.

Przykłady karm renal różnej jakości

problemy z nerkami karmy weterynaryjne

Karmy weterynaryjne niestraszące składem: Gussto Renal, Dr BERG Pro-NIERE, MAC’s Vetcare Renal, Concept for life Renal. Tylko w dalszym ciągu pamietajcie, nie ma uniwersalnej karmy na problemy z nerkami. Każdy przypadek musi być traktowny jednostkowo.

Karmy z niższym fosforem

Dieta musi być dopasowana INDYWIDUALNIE do każdego przypadku, rodzaju choroby nerek i jego stadium, na podstawie wyników badań. Tabelka jest zestawieniem propozycji karm, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu fosforu i białka w suchej masie. Nie można jej traktować jako uniwersalnej listy dla każdego kota. Karmy są ułożone alfabetycznie.

W tabelce zostały podane wartości w mokrej i suchej masie. Ponieważ karmy mają różne wilgotności, tylko po przeliczeniu fosforu na suchą masę jesteśmy w stanie zobaczyć faktyczny wynik i zestawić ze sobą różne pozycje. Zerknijcie np. na Catz Finefood kurczak i saszetki z Doliny Noteci z kaczką. Obie w mokrej masie miały fosfor na poziomie 0,18%, dopiero po przeliczeniu widać znaczne różnice w jego zawartości.

Do pobrania plik PDF Karmy z niższym fosforem 2020 dla lepszej widoczności tabelki.

Przed podaniem karmy sprawdzajcie na bieżąco zmiany, jakie zachodzą w składach. Na liście nie zostały uwzględnione karmy, które na obecną chwilę (listopad 2020) mają zamiast podanych dokładnych wartości fosforu, widełki z jego przedziałem. Mowa tu np.o MAC’S, GranataPet Symphonie, Natural Trail,Tundra, Catz Finefood Purrr.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

Leave a Reply

CommentLuv badge
Close