Ryba w diecie kota

Ryba w diecie kota wydaje się czymś oczywistym. Tak nauczyły nas dziecięce książeczki i kreskówki. Jest w tym troszkę prawdy, bo spora część kotów przepada za rybnymi smakami. Jednak znajdziemy też egzemplarze, które na sam zapach ryby uciekają głęboko pod łóżko. Czy kot musi jeść rybę? Nie koniecznie, ale jedząc ją, sporo zyskuje.

ryba w diecie kota
Tom i Jerry 1954 r.

Co wnosi ryba do diety kota?

TŁUSZCZE

Ryby (zwłaszcza morskie) są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlaczego jest to takie ważne? Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) n-3 i n-6 są niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania organizmu. Ssaki nie mają jednak możliwości syntezowania NNKT, dlatego pozyskują je z jedzenia. NNKT mają wpływ na wspomaganie układu odpornościowego, pracę stawów, serca, działają przeciwzapalnie i wpływają pozytywnie na skórę i włosy.

W tłuszczach ryb najbardziej cenne są kwasy tłuszczowe omega-3, czyli takie, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. W tej grupie kwasy EPA DHA są dla kociego organizmu źródłem energii oraz składnikiem błon komórkowych potrzebnych do rozwoju siatkówki i tkanki nerwowej.

Oleje rybne

W diecie BARF używamy różnych olei rybnych jako suplementu witaminy D oraz kwasów Omega. Przy stosowaniu karm komercyjnych wskazane jest suplementownie oleju Omega 3 w postaci płynnej lub kapsułek.

Jeśli chcecie poczytać więcej na temat suplementacji n-3 zapraszam do wpisu: Olej Omega 3.

Kupując oleje rybne, wybieramy produkty przechowywane w nieprzeźroczystej butelce, z jasnym składem i wyszczególnieniem wit. D, wit.A oraz zawartości kwasów tłuszczowych. Oleje po otwarciu mają dość krótką datę przydatności, dlatego wybieramy pojemność dopasowaną do zapotrzebowania swojego zwierzaka. Opakowanie z olejem przechowujemy w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu.

BIAŁKO

Ryby są również źródłem wartościowego i wysokoprzyswajalnego białka. Dla przykładu surowy łosoś ma 19,9 g białka, pstrąg 19,2 g a sardynka 20,6 g (na 100 g produktu). A do tego oczywiście brak w nich węglowodanów.

Jaka ryba dla kota?

Ogólnie mówiąc, kot może dostawać rybę w formie surowej lub po obróbce termicznej. Zerknijcie jednak na tabelkę, bo nie każda ryba nadaje się do podawania na surowo. Naturalnie jednorazowe nakarmienie mruczka rybą zawierającą Tiaminazę lub Triox nie wyrządzi większych szkód, ale regularni podawanaie jest już niebezpieczne.

Pamietajcie, że nie podajemy zwierzętom ryb wędzonych, albo puszkowanych dla ludzi ze względu na spory dodatek soli a niejednokrotnie również innych, niepożądanych dodatków.

ryba w diecie kota

Rybne karmy mokre dla kota

Wybór karm rybnych dla kota jest naprawdę spory. Tak samo jak przy karmach mięsnych patrzymy przede wszystkim na etykietę z tyłu opakowania. Dobra karma dla kota ma jasno opisany skład, opiera sie na surowcach zwierzęcych, nie zawiera zbóż, a dodatki roślinne nie powinny przekraczać w niej kilku procent.

Karmy monobiałkowe np. z łososia mogą sprawdzić się podczas przeprowadzania diety eliminacyjnej przy podejrzeniu nietolerancji/alergii pokarmowej. Sporo alergików dobrze funkcjonuje na rybach. U kotów zdrowych karmy rybne są raczej urozmaiceniem diety. Ograniczanie się tylko do nich dość szybko będzie prowadzić do zbyt małej różnorodności w jadłospisie. Na szczęście istnieją na rynku zoologicznym puszki oferujące jako alternatywę połączeni ryb z innymi mięsami.

ryba w diecie kota

Przykład dobrej bytowej karmy rybnej

Skład Lovcat łosoś 70% łosoś, 27,6% wywar z łososia, 1% żurawina, 1% minerały, 0,1% olej z łososia, 0,1% olej z ogórecznika, 0,1% MOS, 0,1% FOS.

Składniki analityczne: białko 9,8%, tłuszcz 8%, popiół surowy 3%, włókno surowe 0,4%, wilgotność 78%, kwasy tłuszczowe omega 3 0,7%, kwasy tłuszczowe omega 6 0,65%.

Dodatki dietetyczne na kg: witamina A 3000 IE., witamina E 20 mg, witamina B1 10 mg, witamina B2 6 mg, witamina B6 2 mg, witamina B12 75 µg, niacynamid 15 mg, d-pantotenian wapnia 9 mg, kwas foliowy 0,35 mg, biotyna 300 µg, chlorek choliny 1200 mg, cynk jako jednowodny siarczan cynku 25 mg, magnez jako jednowodny siarczan magnezu 1,4 mg, jod jako bezwodny jodan wapnia 0,75 mg, dl-metionina 50 mg, tauryna 2500 mg, pentahydrat siarczanu miedzi (II) 1 mg.Wapń 0,30% fosfor 0,28% stosunek Ca:P 1,07

ryba w diecie kota
  • karma bytowa o konsystencji musu
  • 70% łososia, bulion z łososia, olej z łososia- karma w pełni monobiałkowa
  • odpowiedni poziom białka i tłuszczu
  • niska zawartość węglowodanów (3,6%)
  • wyszczególnione kwasy Omega 3 i Omega 6
  • wysoka zawartość tauryny 2500 mg
  • bogata suplementacja

Rybne przysmaki i karmy uzupełniające dla kota

Oprócz karm bytowych ryba w diecie kota może pojawić się w postaci karm uzupełniających albo przysmaków. Karma uzupełniająca: Może być podawana raz na jakiś czas (max 2-3 razy w tygodniu). Karmienie nią stale prowadzi do powstawania niedoborów. Nie może być podstawą diety, nieważne jak bardzo kot ją lubi. Nie musi być też podawana wcale.

ryba w diecie kota

Przykład rybnej karmy uzupełniającej

Skład Applaws tuńczyk z krewetkami: filet z tuńczyka (52%), bulion rybny, krewetki (23%), ryż (1%)

Skład analityczny: Białko surowe 14.0%, Tłuszcz surowy 1.0%Włókno surowe 1.0%, Popiół surowy 2.0%, Wilgotność 82.0%

  • filet z tuńczyka 52%
  • jak to w karmie uzupełniającej brak suplementacji, wysokie białko, bardzo niski tłuszcz
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie tunczyk-krewetki-1024x691.jpg

Rybne przysmaki

Przysmaki podajemy po zakończonej zabawie, kiedy kot upolował swoją ofiarę, podczas nauki komend i sztuczek oraz, po zabiegach pielęgnacyjnych czy stresujących sytuacjach takich jak np. jazda samochodem w transporterze. Wybierając przysmaki sięgamy po produkty naturalne, z prostym, jasnym składem.

Amatorzy rybnych smaków z pewnością ucieszą się na przekąski z łososia tuńczyka czy białej ryby. Jeśli Wasz kot lubi malutkie, liofilizowane kąski spróbujcie Cosmy, Thrive albo Wildes Land. Do dłuższego pożucia sprawdzą się suszone płaty Samo Mięso, Fish4dogs albo Lunderland. A jeśli Wasz zwierzak lubi delikatne, miękkie przekąski w pewnością zagustuje w filecikach na parze Wildes Land, Applaws albo Kit Cat.

Certyfikaty na rybnych produktach

Ostatnią kwestią, którą chcę poruszyć, są certyfikaty świadczące o miejscu połowów i podejściu do zrównoważonego rybołóstwa.

MSC: Certyfikat MSC oznacza, że ryby zostały złowione zgodnie z najbardziej rygorystycznymi wymogami środowiskowymi. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest już ponad 50 produktów dla zwierząt z niebieskim certyfikatem MSC.

ASC: Certyfikat ASC, nazywany także certyfikatem zrównoważonej hodowli, pomaga firmom i organizacjom promować oraz identyfikować ryby hodowlane jako pochodzące z odpowiedzialnych hodowli.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie media-300x159.jpg

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

12 komentarzy

  1. Grażyna

    26 grudnia 2020 at 10:12

    Bardzo, bardzo dziękuję za ten artykuł. Grażyna

  2. Justyna

    2 stycznia 2021 at 23:39

    W przypadku podawania kotu ryb surowych lub gotowanych w formie smakołyka od czasu do czasu , co wówczas z ośćmi ? Wiadomo czasem można spotkać pojedyncze nawet w filetach. W naturze koty jedzqce ryby jakos sobie radzą wiec podejrzewam ze kocie żoładki trawią ości. Ja jednak podając bałabym się że kot zadławi sie ością lub ,,przebije” mu ona coś w środku. Jak Pani odnosi się do tych kwestii ?

  3. Kacha

    11 stycznia 2021 at 13:30

    Witam, czy mogłaby Pani polecić jakiś środek na pchły do stosowania w mieszkaniu? Regularnie stosuję środki na sierść swoich kotów, jednak słyszałam ,że powinno się też spryskiwać legowiska i inne miejsca ulubione przez kota.

    1. Kotuszkowo

      The Real Person!

      Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
      Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.

      The Real Person!

      Author Kotuszkowo acts as a real person and verified as not a bot.
      Passed all tests against spam bots. Anti-Spam by CleanTalk.

      11 stycznia 2021 at 19:59

      ja stosowałam Flee w sprayu do mieszkania i pomogło

  4. Janka

    12 stycznia 2021 at 19:47

    Hmm, a co sądzisz o produktach od Trovet? np. https://wyspazwierzat.pl/producent/trovet-86 Polecasz dla kotka, czy raczej nie?

    1. Kotuszkowo

      23 stycznia 2021 at 19:11

      Suche z góry odpadają. Co do puszek ryż, ziemniaki, olej słonecznikowy, brak podanych proporcji mięsa, nie wydają mi się pozycją, której warto próbować.

  5. Joanna Kwiatkowska

    15 stycznia 2021 at 14:41

    Mój kot totalnie przepada za karmą z rybą 😀 zajada się, że hej

  6. Jarosław Wilk

    18 stycznia 2021 at 13:53

    Mój kto dostaje rybkę, na przemian z innym mięskiem, super wpis, pozdrawiam 🙂

  7. Dominika

    16 marca 2021 at 17:49

    U nas po otwarciu puszki tuńczyka…kot jest w kuchni w 2 s 🙂

  8. Poesje

    29 czerwca 2021 at 13:05

    Mam pytanie dotyczące: “kot może dostawać rybę w formie surowej lub po obróbce termicznej”. Czy to oznacza, że ryby z kategorii na surowo podane w postaci gotowanej to nie jest aż tak zły wybór, tzn. brak drastycznej utraty właściwości odżywczych?

    Na samym początku, gdy 4-tygodniowy maluszek do mnie przybył i nie chciał nic jeść, podawałam gotowane mięsko: łosoś ze skórą polany obficie tłustym bulionem z gotowania, polędwiczka z dorsza i kurczak bez kości. I ów łosoś to do dziś hit, więc czasem mu podaję, traktując go jednak na równi z uzupełniającym tuńczykiem z puszki. Surowym łososiem i ogólnie mięsem nie jest zainteresowany, obwącha i czasem skubnie malutki kąsek, na tym koniec.

  9. Marta

    20 września 2021 at 22:29

    Chciałam zapytać, czy jeżeli kot zdecydowanie woli smaki rybne czy może to stanowić podstawę jego diety (na przemian z mieszanymi mięso + ryba) mam 5 miesięczną kotkę, która była karmiona “ludzkim jedzeniem” (szyneczki, tuńczyk w puszce) w połączeniu z suchym Royal Canin Mother&Baby – właścicielka hodowli twierdziła, że jej koty nie zjedzą mokrej karmy. Stopniowo przyuczam ją do jedzenia tylko karmy mokrej, na początku zanim zaczęłam czytać składy dawałam jej whiskas Junior i jadła ze smakiem, ale feringa kitten średnio jej wchodzi, a nie mają smaków rybnych… Czy jest jakiś powód, dlaczego trudniej znaleźć karmę rybną dla kociąt? Czy lepiej czekać aż kocię przyzwyczai się do karmy czy podawać jej karmę rybną dla kociąt dorosłych, np Gussto?
    Marta ostatnio opublikował…John Dog for CatsMy Profile

    1. Kotuszkowo

      15 października 2021 at 19:05

      Tak, ale warto podawać też inne smaki. Karmy dla kociąt ogólnie zwykle są na kurczaku/indyku, ale nie ma to specjalnego uzasadnienia. 5 miesięczny kot może na spokojnie jeść karmę adult.

Leave a Reply

CommentLuv badge

Close