Karmy z niższym fosforem na problemy z nerkami
Problemy z nerkami u kotów to niestety bardzo częsta przypadłość. Zwłaszcza z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo, że opiekun będzie musiał zmierzyć się z tą smutną diagnozą.
Obserwacja naszych podopiecznych jest niezwykle ważna, niestety jednak możemy nie zauważyć pierwszych symptomów choroby. Dlatego tak istotne są regularne badania zwierzaka (częstotliwość badań dostosowana do wieku i stanu zdrowia).
Problemy z nerkami możliwe symptomy:
- bardzo wzmożone pragnienie (polidypsja)
- wielomocz (poliuria)
- mogą pojawić się wymioty, niechęć do jedzenia, osowiałość, utrata masy ciała
Wpis o tym, jak policzyć kocie zapotrzebowanie na wodę: Kot i woda. Jak racjonalnie podejść do tematu?
Przy podejrzeniu problemów z nerkami najważniejsze jest wykonanie kompleksowych badań i na ich podstawie dopasowanie leczenia. Najlepszym wyjściem jest kontakt z nefrologiem i terapia pod jego okiem. Leczenie zawsze musi być dopasowane do konkretnego pacjenta, jego wyników, stadium choroby, chorób współistniejących.
Sama podwyższona KREATYNINA nie jest równoznaczna z chorobą nerek.
Badania
- KREW -morfologia, biochemia, jonogram: chlor, fosfor, magnez, potas, sód, wapń, żelazo
- MOCZ -badanie ogólne, stosunek białko / kreatynina, ciężar właściwy, posiew
- INNE BADANIA -USG, RTG, badanie ciśnienia krwi,GFR i różne inne w zależności od przypadku
Rozróżniamy choroby nerek wrodzone i nabyte.
Choroby nabyte:
- zaburzenia kłębuszków nerkowych
- ostre uszkodzenie nerek
- przewlekła choroba nerek
Nie będę absolutnie wchodzić w kwestie leczenia. Wspomnę tylko, że dość częstą praktyką przy chorobach nerek jest płynoterapia. Kroplówki podskórne lub dożylne dobierane są przez lekarza weterynarii, który ustala częstotliwość podawania i ilość wlewanego płynu.

Dieta ma ogromne znaczenia, jest wsparciem leczenia, ale go nie zastępuje

Żywienie przy chorobach nerek:
- dopasowane do konkretnego pacjenta i jego wyników
- odpowiadające potrzebom gatunkowym, nie zapominamy, że kot jest ścisłym mięsożercą
- spełniające zapotrzebowanie kaloryczne kota, porcja rozłożona na kilka małych posiłków w ciągu dnia
Bardzo istotne jest monitorowanie wagi naszego zwierzaka i zapisywanie jej. Dobrą praktyką jest również prowadzenie dzienniczka posiłków (co, ile posiłków dziennie, ile gram) oraz wypróżnień (częstotliwość, jakość).
Najważniejsze parametry diety nerkowej
- ograniczenie fosforu
- wysokiej jakości białko zwierzęce i jego odpowiednio dobrany poziom, nie ograniczamy nadmiernie białka bez wyraźnych przesłanek i wskazań, zbyt mała ilość białka prowadzić może do wyniszczenia organizmu i spadku masy mięśniowej
- kwasy Omega 3 np. Olej Omega 3 Lunderland
- suplementacja dodatkowa
Kot nerkowy może jeść:
- karmy mokre
- BARF dobrany pod kota nerkowego
nie dajemy:
- jedzenia domowego (resztki ze stołu, prodykty mleczne, kurczak z ryżem itd.)
- samego, niesuplementowanego mięsa, kości
- suchej karmy
Sucha karma nie jest wskazana dla żadnego kota, ale w przypadku kotów nerkowych to już nie jest wybór. Podawanie pokarmu, odwadniającego w przypadku zwierzaka, potrzebującego szczególnej kontroli nawodnienia jest bardzo złym pomysłem. Więcej o suchej karmie: Sucha karma dla kota.
Kot nerkowy musi jeść. Jeśli jest już w ciężkim stanie, ze złymi rokowaniami, nie zmuszamy go absolutnie do zmiany pokarmu/ pokarmu, którego nie chce. Wtedy komfort zwierzaka jest naszym priorytetem.

Karmy renal


Karmy weterynaryjne to pasze zwierzęce przeznaczone do szczególnych potrzeb żywieniowych. Przy pozycjach dedykowanych do wspomagania funkcji nerek, podkreślone jest białko wysokiej jakości i obniżony fosfor. Jednak karmy Renal bardzo różnią się między sobą pod względem składu. Producenci mogą osiągnąć parametry na różne sposoby, nie koniecznie dbając przy tym o składniki karmy. Dlatego zawsze czytamy składy! I nie traktujemy z góry karm weterynaryjnych jako najlepszej i jedynej opcji żywienia swojego nerkowego kota.

Przykłady karm renal różnej jakości

Karmy weterynaryjne niestraszące składem: Gussto Renal, Dr BERG Pro-NIERE, MAC’s Vetcare Renal, Concept for life Renal. Tylko w dalszym ciągu pamietajcie, nie ma uniwersalnej karmy na problemy z nerkami. Każdy przypadek musi być traktowny jednostkowo. Dodatkowo karmy Renal mają często wysłoki tłuszcz i nie sprawdzają się, jesli kot ma również inne choroby.
Karmy z niższym fosforem

Dieta musi być dopasowana INDYWIDUALNIE do każdego przypadku, rodzaju choroby nerek i jego stadium, na podstawie wyników badań. Tabelka jest zestawieniem propozycji karm, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu fosforu i białka w suchej masie. Nie można jej traktować jako uniwersalnej listy dla każdego kota. Karmy są ułożone alfabetycznie.
W tabelce zostały podane wartości w mokrej i suchej masie. Ponieważ karmy mają różne wilgotności, tylko po przeliczeniu fosforu na suchą masę jesteśmy w stanie zobaczyć faktyczny wynik i zestawić ze sobą różne pozycje. Zerknijcie np. na Catz Finefood kurczak i saszetki z Doliny Noteci z kaczką. Obie w mokrej masie miały fosfor na poziomie 0,18%, dopiero po przeliczeniu widać znaczne różnice w jego zawartości.
Uwaga! Tabela powstała w 2020 roku. Od tamtego czasu zaszło sporo zmian. Zawsze sprawdzaj składy przed zakupem.
Z karm niskofosforowych pojawiły się słoiczki i puszki John Dog for Cats


Do pobrania plik PDF Karmy z niższym fosforem 2020 dla lepszej widoczności tabelki.

UWAGA ROK 2022 FERINGA PODNIOSŁA POZIOM FOSFORU (w lini 2 smaki i Single)
Przed podaniem karmy sprawdzajcie na bieżąco zmiany, jakie zachodzą w składach. Na liście nie zostały uwzględnione karmy, które na obecną chwilę (listopad 2020) mają zamiast podanych dokładnych wartości fosforu, widełki z jego przedziałem. Mowa tu np.o MAC’S, GranataPet Symphonie, Natural Trail,Tundra, Catz Finefood Purrr.

Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

Tanik
14 sierpnia 2021 at 07:56A tańsza karma nadająca się dla kota z problemami nerkowymi może być to smillla? Kot pogardził Feringa a Smilla wydaje się być wporzadku. Proszę o odpowiedź. Zależy mi żeby karmy mokre były dosć tanie i o takie w miarę możliwości poproszę przykłady.
Kotuszkowo
15 sierpnia 2021 at 14:36Smilla w części wersji (w puszkach z drobiem) podaje fosfor i można wyliczyć, że jest go 1% w suchej masie. Czy będzie to odpowienia ilość, dla pani/pana kota to już zależy od jego wyników i stanu choroby nerek.
Karolina
3 października 2021 at 14:34Jakie przysmaki są odpowiednie dla kotów z problemami nerkowymi?
Kotuszkowo
7 października 2021 at 22:06Jakiś specjlnych przysmaków nie ma. Uzyskanie informacji o ilości fosforu od producentów będzie trudne. Zostają normalne przysmki z suszonego mięsa, podawane w nie nadmiernej ilości.
Gosia
31 października 2021 at 15:01Dziękuję za ten wpis <3
Mój kotek senior jest właśnie hospitalizowany ze względu na niewydolność nerek. Weterynarz polecił mi karmę Royal Renal, ale jak zobaczyłam skład, to się załamałam. Na pewno spróbuję wprowadzić Gussto lub Concept for Life, chociaż mój kotek jest bardzo wybredny 🙁
Czy są jeszcze jakieś bezpieczne przekąski typu nagradzacze oraz dosmaczacze bezpieczne dla kota z chorymi nerkami? Będę bardzo wdzięczna za wskazówki.
Kotuszkowo
2 listopada 2021 at 20:13Gussto ma już bardzo niskie białko i nadaje się na kryzysy nerkowe, albo w końcowych stopniach niewydolności.
Przysmaków dedykowanych nie ma, raczej dajemy standardowe np. Cosmę, w nie za dużej ilości.
Agnieszka
19 listopada 2021 at 11:09Dowiedziałam się że mój kot choruje na nerki.. Do tej pory jadł mokra Karme dolinę Noteci /animonde i czasem sucha kiedy zostawał dłużej sam w domu. Weterynarz polecił Karme Royal canin renal, ale po przejrzeniu składu nie jestem przekonana.. Czy zamiast tego mogłabym do dotychczasowej karmy podawać raz dziennie renalvet, tzw wyłapywacz fosforu?
Agnieszka ostatnio opublikował…Przysmaki Inaba dla kota
Kotuszkowo
20 listopada 2021 at 11:42Royal canin renal tak jak pani myśli nie jest dobrym wyborem. Jednak samo podawanie wyłapywacza fosforu to zdecydowanie za mało. Przede wszystkim dietę nerkowca dobiera się na podstawie badań, konieczne jest określenie, w którym z 4 etapów zaawansowania jest niewydolność. Fajnie sprawdza się dieta barf, mamy największą kontrolę nad parametrami. Jeśli chce pani zostać na puszkach to koniecznie takie z obniżonym fosforem czyli np. coś z lini Feringa Pure: jagniecina (0,69 fosforu), kurczak (0,82 fosforu), królik (0,83 fosforu).
Agnieszka
26 listopada 2021 at 18:06Zastanawiam się nad barfem,czy mogłabym prosić o konkretna listę suplementow jakie muszę kupić? Czytałam wpisy ale chyba wolałabym konkretnie mieć wypisane co i jak🙂
anna
22 marca 2022 at 13:30Witam czy karma Select Gold Pure jest dobra dla kotka nerkowego, tzn on nie ma aż takich problemów nerkowych strasznych tylko musi mieć mało fosforu. Polecono mi ta karmę tez ze względu na dużo mięska dobry skład.
Kotuszkowo
23 marca 2022 at 18:52Musisz przed zakupem sprawdzić dokładnie jak teraz wygląda poziom fosforu w suchej masie karmy Select Gold. W tamtym roku obniżony fosfor miały saszetki Select Gold Pure w smakach: wołowina, kurczak, indyk. Jednak mogło to ulec zmianie.
Renata
20 sierpnia 2022 at 14:16Ludzki lek na zbicie fosforu jest dobry ale bardzo drogi. Córka go stosuje dla Kota i działa.
https://apteline.pl/renagel-800-mg-180-tabletek-powlekanych
Nadia
29 sierpnia 2022 at 22:04Proszę wytłumaczyć mi jak przeprowadza się takie obliczenie.
Kotuszkowo
31 sierpnia 2022 at 22:24jak sprawdzić ilość fosforu w karmie?
na początku liczymy suchą masę, czyli od 100% odejmujemy wilgotność z etykiety produktu -> przykład 100%-80%= 20%
następnie sprawdzamy fosfor na etykiecie, dzielimy przez suchą masę i mnożymy razy 100
przykład fosfor, 0,15, wilgotność 80 -> 0,15%:20%x100=0,75%
Nadia
3 września 2022 at 22:30Dziękuję!
Nadia ostatnio opublikował…Karmy bezzbożowe dla kota
Kiciakot
2 września 2022 at 00:37Co w przypadku, gdy kot ma trzecie stadium przewlekłej choroby nerek i cukrzycę? Jest dużo informacji jak karmić kota z cukrzycą, a jak nerkowca, ale co gdy te schorzenia występują razem? (o cukrzycy wiem od miesiąca, a o nerkach zaledwie od trzech dni) Czy karma dla diabetyka będzie odpowiednia dla nerkowca – i odwrotnie? Na karmach dla diabetyków próżno szukac informacji o poziomie fosforu
Kotuszkowo
2 września 2022 at 21:36W tej sytuacji najlepiej szukać dietetyka zwierzęcego, który dobrze rozpisze dietę. Ale tak ogólnie mówiąc przy cukrzycy ograniczamy całkowicie węglowodany. Da się znaleźć karmę mokrą niskowęglowodanową z obniżonym fosforem. Ponieważ nie wiem nic więcej, nie znamy wyników badań to tylko ogólna rada.
Amela
21 października 2022 at 13:10Witam, niestety problemem jest, niepodanie karmy suchej ( mimo powyższych informacji), jesli kotek jadł przez wiele lat suchą. I nie ma opcji,żeby się przestawił na mokre. Mokra strzykawką do pyszczka,a sucha jednak musi być.
Bo inaczej nie zje nic. Więc… co zrobić, skoro jeść musi. A jedyną jaką zje sam, to sucha.
Walczyć i stresować ( i tak już siłowe karmienie strzykawką , to aż nadto) to raczej mija się z celem.
Amela ostatnio opublikował…Jak dopasować odpowiedni żwirek dla kota?
MajkaJeż
26 marca 2024 at 09:23Hej! Mój kot mierzy się z problemem nerek i na prawdę warto, zapytać się kogoś kto się zna, na tym co podać pupilowi. My mamy fajną lecznicę weterynaryjną w Legnicy, gdzie się leczymy i zaproponowali nam specjalistyczną karmę przy chorobie. Wykluczyliśmy też suchą karmę, która niepomoga, przy takich dolegliwościach.