Olej Omega 3 Lunderland
W ramach plebiscytu Sfinksy mam przyjemność zrecenzować i przedstawić Wam Olej Omega 3 Lunderland. Jest to produkt, który ze względu na ogrom dobroczynnych właściwości powinien zagościć w codziennym menu praktycznie każdego kota. W dzisiejszym artykule dowiecie się, jak wpływa na organizm oraz jak go podawać i dawkować.



Lunderland, to niemiecka marka, kierująca swoją ofertę do opiekunów zwierząt, którzy chcą mieć wpływ na zdrowe karmienie swoich psów i kotów. Producent wychodzi z założenia, że naturalna dieta opiera się na surowym mięsie uzupełnionym odpowiednimi suplementami. Oprócz tego oferuje swoim klientom przysmaki i karmy mokre. Dystrybutorem marki Lunderland jest w Polsce sklep Ekome.pl
Lunderland Omega 3: https://www.ceneo.pl/94697824#crid=536855&pid=25248



Co wyróżnia produkty Lunderland?
- W pełni jasny skład, to co podane jest na etykiecie opakowania, znajduje się w jego wnętrzu.
- Preparaty mają stałe receptury i składają się wyłącznie z deklarowanych substancji, np. algi morskie to 100% sproszkowanych alg morskich, bez dodatku sztucznych witamin i minerałów.
- Ryby do przysmaków są poławiane na północnym Atlantyku i suszone w Islandii lub Dani. Zakłady zajmujące się suszeniem przestrzegają najwyższych norm jakości.



Jakie produkty Lunderland dla kotów możemy znaleźć w sklepie Ekome?
- olej Omega 3, olej z dzikiego łososia, tran z wątroby dorsza
- mączka ze skorupek jaj, cytrynian wapnia
- algi morskie, wapń z alg, chlorella
- drożdze browarnicze
- mączka z liofilizowanych małż, kolagen, MSM, czarci pazur
- przysmaki między innymi z dorsza, karmazyna, stynki, kurczaka, jagnięciny



CO TO SĄ KWASY EPA, DHA?
Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) n-3 i n-6 są niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania organizmu. Ssaki nie mają jednak możliwości syntezowania NNKT, dlatego pozyskują je z jedzenia.


Kwasy tłuszczowe omega-6 to nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne znajduje się przy szóstym od końca atomie węgla łańcucha węglowodorowego. Do tej grupy należą m.in. kwasy: kwas linolowy (LA), kwas gammalinolenowy (GLA), kwas arachidonowy (AA, ARA)
Kwasy tłuszczowe omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, których ostatnie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. Do tej grupy należą m.in kwasy:
- eikozapentaenowy (EPA)
- dokozaheksaenowy (DHA)
- α-linolenowy (ALA)
Kwasy EPA i DHA są dla kociego organizmu źródłem energii oraz składnikiem błon komórkowych potrzebnych do rozwoju siatkówki i tkanki nerwowej.
Olej Omega 3 Lunderland


Olej Omega 3 Lunderland produkowany jest z łososia hodowlanego i łososiowatych dzikich ryb. W składzie nie znajdziemy żadnych dodatków, barwników czy antyzbrylaczy. Olej jest tłoczony na zimno i zamknięty w ciemnej, szklanej butelce.
Skład: olej z łososia hodowlanego (Salmo salar) oraz olej z dzikich ryb łososiowatych.
- witamina A (retinol) 49 μg/100 g
- witamina D3 (cholekalcyferol): 3,29 μg/100 g
*jest to istotna informacja, poziomy są tak niskie, że nie kwalifikujemy tego oleju jako suplementu witminy A ani D
Analiza składu kwasów tłuszczowych:
Kwas eikozapentaenowy (EPA, Omega3) 19,7%
Kwas dokozaheksaenowy (DHA, Omega3) 12,4%
Łącznie wszystkie kwasy tłuszczowe Omega-3 39,9%



Olej Omega 3 stosowanie
W diecie BARF kwasy Omega 3 to jeden z podstawowych suplementów. Po wyliczeniu odpowiedniej ilości, olej jest dodawany do mieszanki. I w takiej właśnie formie używamy go od 7 miesięcy. Moje koteczki przepadają za rybnymi smakami, dlatego zwykle przy odmierzaniu oleju na wadze jubilerskiej ochoczo asystują i starają się zlizać odrobinkę.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat diety BARF, zapraszam do wpisu: BARF dla kota.
Przy karmieniu komercyjnym jedzeniem również suplementujemy olej Omega 3. Dlaczego dając dobrej jakości puszki, wciąż powinno się to robić? Ponieważ mięso z chowu przemysłowego nigdy nie ma tych samych parametrów co mięso pochodzące od wolno żyjących zwierząt. Tym samym ilość kwasów Omega występujących w takim mięsie ulega zmniejszeniu. Niejednokrotnie zdarza się też, że w puszkach wykorzystywane są oleje roślinne, albo istnieje informacja o zawartości oleju z łososia, jednak bez podania parametrów EPA i DHA.



Stany sprzyjające szczególnej suplementacji olejem Omega 3
- ciąża i połóg,
- choroba stawów i zwyrodnień kostnych,
- czas redukcji wagi zwierzaka,
- niższa odporność,
- problemy z okrywą włosową i skórą,
- stany nowotworowe
- choroby nerek
- potrzeba wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego.
Moja koteczka z dzieciństwa 17 letnia Bala, mieszkająca w rodzinnym domu ma obecnie problemy z nerkami. Oprócz oczywiście leczenia jest na diecie dopasowanej do jej wyników, w której bardzo istotnym elementem jest suplementacja kwasami Omega.
Dawkowanie



Ogólne zalecenia producenta wyglądają tak:
Dawkowanie: koty i małe psy do 20 kg – 1/2 łyżeczki dziennie, psy powyżej 20 kg – 1 łyżeczka dziennie, psy powyżej 40 kg 2 łyżeczki dziennie, powyżej 60 kg łyżka dziennie.
Zachęcam jednak do dokładnego, indywidualnego wyliczenia zapotrzebowania dla swojego kota.
Zapotrzebowanie zdrowego kota wynosi 20-40% EPA na kilogram masy ciała/na dzień.
Przykład: Powiedzmy, że mamy kota ważącego 5 kg
5 kg (waga kota) x 30 EPA (średnia pomiędzy 20 a 40) =150 EPA
W 100 mg oleju Lunderland – 19,7% stanowi EPA
19,7 EPA – 100 mg oleju
150 EPA- X mg oleju robimy równanie na krzyż
X=(150 x 100)/ 19,7 X=761 mg oleju
1000 mg oleju = 1 g oleju…………………………761 mg oleju = 0,76 g oleju
Najdokładniej będzie odmierzać przy pomocy wagi jubilerskiej, którą kupimy dosłownie za kilka złotych. Ewentualnie 1 łyżeczka od herbaty to +- 4 g a łyżka stołowa 10 g oleju.
UWAGA:
Przechowywanie: chronić przed światłem, przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Otwarty produkt przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 8 – 12 tygodni.



Jak podawać?
Olej możemy podawać bezpośrednio do jedzenia. Po prostu polewamy karmę. Warto sprawdzić, czy w karmie, którą podajemy, nie ma uwzględninych ilość EPA. Jeśli są bierzemy je pod uwagę przy wyliczeniu dziennego zapotrzebowania
Wiele kotów uwielbia rybne smaki, dlatego Olej Omega 3 może także spełniać funkcję dosmaczacza i pomóc w procesie przestawiania na lepszy pokarm.



Jeśli z jakiegoś powodu nasz kot nie jest w stanie zaakceptować smaku oleju, możemy sobie przygotować strzykawki z odmierzoną ilością i podawać prosto do kociego pyszczka.



Nie zapomnij śledzić Kotuszkowo na Facebooku i Instagramie

Zachęcam także do zapoznania się z kilkoma publikacjami na temat kwasów Omega 3
- FEDIAF 2019
- Zastosowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3w leczeniu psów i kotów
- Oleje roślinne w diecie kota – tak czy nie?
- Żywienie psów i kotów w chorobach serca

Małgosia
29 grudnia 2020 at 14:46Dzień dobry 🙂
Na wstępie chciałam powiedzieć, że baaardzo lubię czytać Pani blog za merytoryczne wpisy 🙂 i chętnie tu zaglądam.
Jeżeli chodzi o olej, czy koty, które jedzą na co dzień puszki: Gussto, Catz Finefood, Feringa, Granatapet powinny dostawać olej codziennie do karmy czy raz w tygodniu?
Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Molly
24 sierpnia 2021 at 16:11No i spróbowałam ze strzykawką i olejem… śmierdzi kot, śmierdzę ja. Polałam go w miejscu, którego nie da rady wylizać. Czy istnieje patent na w miarę bezstresowe pozbycie się tego smrodu z kota? Jeśli czyjś kot nie lubi rybnych smaków, nie polecam.
Kotuszkowo
24 sierpnia 2021 at 19:37Można spróbować wilgotnymi husteczkami dla zwierząt, albo jak nie da rady inaczej delikatnie umyć te konkretne miejsce.